MESUT BARZANİDEN DEMOKRATİK AÇILIMA DESTEK

BAŞKAN BARZANİDEN DEMOKRATİK AÇILIMA DESTEK

PNA- Kürdistan Bölgesi Hükümeti Başkanı Mesud Barzani, Türkiyenin başlattığı ‘ Demokratik Açılım ‘ sürecine destek verdiklerini söyledi. Ancak Kürt meselesinin çözümünde askeri yollar ya da siyasi baskılar içeren yolların bir parçası olmayacaklarını dile getirdi.
Başkan Mesud Barzani, ABD’de düşünce kuruluşu Brookings Enstitüsünde bazı açıklamalarda bulundu. “ Türkiyenin PKK savaşçılarına karşı silahlı operasyonlarına devam etmesi halinde tutumunun ne olacağına ilişkin sorularr üzerine,Başkan Barzani “Şu anda Türkiye’de bir açılım siyasetinin yürütüldüğüne ve soruna barışçıl çözüm bulunması yolunda çabalar verildiğine değinerek, buna odaklanmak gerektiğini söyledi. “Demokratik Açılım “ sürecine ve hükümetin bu meseleyi çözme girişimlerine önemli destek verdiklerini dile getirdi. Barzani, “ Hepimiz askeri yollar yada siyasi baskıların hiçbir zaman çözüm getirmediğini biliyoruz. Ancak bu seçenek seçilirse bunun bir parçası olmayacağız” dedi.

Kürdistan Başkanı Mesud Barzani, türkiye ile ilişkilerinin geliştiğini, iki hükümetin ekonomik ve enerji alanında büyük bir iş birliği içerisinde olduklarını ifade etti. Barzani ,’ Demokratik Açılım’ sürecinin de bu ilişkilerin geliştirilmesinde yardımcı olduğunu söyledi. Kürt Partisi DTP’nin Türkiye Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılmasınında doğru bulmadıkların dile getirdi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s