Tamil katliamı bitti, katiller birbirine girdi

Robin Welat

Sri Lanka Devlet Başkanı Mahinda Rajapaksa, önceki salı günü oyların yüzde 60’ını alarak yeniden devlet başkanlığına seçildi.

Rajapaksa’nın rakibi eski Generalkurmay Başkanı Sarath Fonseka idi. Bu ikili birlikte Tamil Elam Kurtuluş Kaplanları’nın (LTTE) yenildiği ve LTTE Lideri Vellupillai Prabhakaran’ın öldürüldüğü ordu operasyonlarının verdiği güvenle seçimlere rakip olarak girmişlerdi.

Rajapaksa ve Fonseka, Sinhali çoğunluk tarafından Tamil sorununu çözdükleri (!) için birer kahraman olarak görülüyorlardı. Tamil halkının katilleri, elele yürüttükleri soykırımı kendi lehlerine ranta çevirmek için seçimlerde rakip olunca birbirlerine düşman oldular.

Seçimleri iktidardaki devlet başkanı Rajapaksa tekrar kazanınca, rakibi General Fonseka’nın kaldığı otelin etrafı ağır silahlarla kuşanmış askerler tarafından ablukaya alındı. Fonseka’nın, asker kaçaklarından oluşturduğu çetesiyle yönetimi zorla ele geçirmesinden korkan Rajapaksa, kuşatmanın eski generali korumak amaçlı olduğunu iddia ediyor. Öte yandan bir zamanların kahraman Generali Fonseka’nın sözcüsü Mano Ganesan, komşu bir ülkenin diplomatından (Hindistan) Fonseka’nın can güvenliğinin garanti edilmesini talep edeceğini açıkladı.

Bir halkı katlederek kahramanlığını ilan eden koskocoman General Fonseka, kendi ülkesinde barınamayacak duruma geldi ve neredeyse mülteci konumuna düşmek üzere. Soykırımcı bu generalin, sığındığı ülkede can güvenliğini gerekçe göstererek iltica alması da muhtemel. Çünkü dünya kamuoyu, hala iyi katil, kötü katil, iyi soykırımcı, kötü soykırımcı ayrımı yapıyor. İnsanlığa karşı suç işleyen caniler ancak dünyayı yöneten egemenlerin işine yaramayacak hale geldiğinde yargılanıyorlar.

Tamiller’in katili sömürgeciler ile Kürtler’in katili sömürgeciler ne kadar da birbirine benziyor. Dünya, bu sömürgeci katilleri yargılama cesaretini gösterecek adaletli bir düzene geçtiğinde; soykırım kurbanları mezarlarında ya da herhangi bir toprak parçasının altında rahat bir şekilde uyuyabilecekler.

Robin Welat

r.welat@hotmail.com

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s