Erdoğan Gazzelilerden önce Kürtleri savunmalı

Erdoğan Gazzelilerden önce Kürtleri savunmalı

Türkiye’deki Kürtlerin maruz kaldığı ayrımcılık ve baskı göz önünde bulundurulduğunda, Erdoğan’ın Gazze’ye dair adalet ve vicdan çağrıları değersiz kalıyor. Türkiye Ermeniler ve Süryanilerden de hâlâ özür dilemedi

NİZAR AĞRİ (Arşivi)

Türkiye Başbakanı Tayyip Erdoğan her münasebette İsrail’in Filistinlilere yaptığı zulmü kınıyor. Hükümetinin ve partisinin adalete, insan haklarına ve değerlerine bağlılığına işaret etmekten bıkmadı. Erdoğan’ın Filistin, Gazze, vicdan ve adaletle ilgili bu süslü sözleri yeni değil. Birçokları da geçmişte aynı şeylerden bahsetti. Bununla birlikte uzun zamandır bu tür konuşmalar ciddiye alınmıyordu. Hatta bu söylemler alay konusu da yapıldı. Bunun sebebi Filistinlilerin zulme veya eşitsizliğe maruz kalmıyor olması değil, bu sözleri dile getiren hükümetlerin de zulüm, eşitsizlik ve hak ihlallerinde rekor kırmasıydı. Sözgelimi, kendi hapishaneleri vahşet ve işkence örneğiyken Guantanamo’yu eleştiren bir hükümeti onaylamak mümkün değil. Kendi azınlıklarını ezerken ve hatta varlıklarını inkâr ederken İsraillilerin Filistin halkına baskılarından bahseden hükümetlerin ateşli konuşmalarına dikkat çekmek de mümkün değil. Buna en iyi örnek İran. İranlı yöneticiler zayıf bırakılan ve zulme uğrayan insanlardan söz etmekten usanmıyor, ancak aynı zamanda Birleşik Arap Emirlikleri’nin üç adasını işgal ediyor; Lübnan, Irak ve Filistin’e karışıyor; ülke içindeki Beluci, Kürt, Arap ve Azeri azınlığa baskı yapıyor; ve iç muhalefete demir yumrukla muamele ediyor.
Adalet ve haklar birbirinden ayrılamaz. Bir yerde haklardan ve adaletten konuşanlar bu değerleri bir başka yerde görmezden geliyorsa çifte standart uyguluyordur. AKP hükümetinin de aynı durumda olduğu sır değil. Zira Türkiye milyonlarca Ermeni ve Süryani’yi tarihi bölgelerinden söküp atan etnik temizlik kampanyalarını itiraf etmedi ve yukarı Mezopotamya’daki varlıklarını anayasal olarak kabul etmedi. Aksine bu dosyayı açmaya çalışan herkesi cezalandırıyor. Türkiye bu katliamları tanımadı ve yol açtığı korkulardan dolayı özür dilemedi. Erdoğan’ın bahsini ettiği adalet, Türk devletinin işlediği soykırımı tanımasını gerektirir.
İsrail uçakları Erdoğan’ın öfkesini körükleyerek Gazze’yi bombalarken, Ankara’nın ABD ve İsrail’den satın aldığı uçaklar Türkiye’nin güneydoğusunu ve Kuzey Irak’taki Kürt köylerini bombalıyordu. Türkiye’deki Kürtlerin maruz kaldığı zulüm, baskı ve ayrımcılığı herkes biliyor. Türkiye Kürtlerin en basit insan haklarını tanımıyor, ayrımcı ve baskıcı politikalar izliyor. Kürtlerin durumunun Filistinlilerinkiyle karşılaştırılması, hakların sindirilmesi ve adaletin hiçe sayılması konusunda dile getirilen eleştirilerin ikiyüzlülüğünü ortaya koyuyor. Yazar Orhan Pamuk İsviçre gazetesi Tagesanzeiger’le söyleşisinde Türkiye’nin 30 bin Kürt ve 1 milyon Ermeni’yi öldürdüğünü ve kimsenin bunu dile getirmeye cesaret etmediğini söylediği için yargı takibine maruz kaldı. Türk basını onu hain olarak gördü ve bu durum Pamuk’un kamusal hayattan çekilmesine yol açtı. AKP hükümetinin Kürtlere yönelik açılımına dair büyük sözlere rağmen herşey neredeyse olduğu gibi duruyor. Şu anki vaatlere göre hükümetin rıza göstereceği azami sınır Kürtlere kendi dillerinde konuşma izni verilmesi…
Türk ordusu 20 yıldan uzun bir süre boyunca 30 bin kişiyi öldürdü; on binlerce Kürt köyü boşaltıldı ve yakıldı. 4 milyondan fazla Kürt kendi bölgelerini terk etmek ve korkunç zulümlerden kaçarak kentlere göçmek zorunda kaldı. Olağanüstü hal yasası bağlamında Kürt bölgelerine abluka dayatıldı. Bu abluka İsrail’in Gazze ablukasından daha ölümcüldü. Fakat ne Erdoğan ne de parti üyeleri tek kelime etti. Hiçbiri adaleti ve hakları hatırlamadı veya çocukların öldürülmesi, kadınların çığlıkları, yaşlıların imdat çağrısı karşısında bir şey söylemedi. (Londra’da Arapça yayımlanan Hayat gazetesi, 30 Ocak 2010)

Reklamlar

4 Comments

 1. iyi gunler,web sayfanizi biraz okudum ve inceledim,fikirlerimi sizinle paylasmak istedim,
  yetmedimi bu kadar insan oldu savasta,askerde,kac tane ana baba gozu yasli kaldi,bu kavga neden,yani ha turk ha kurt ne farki varki,bizler hepimiz insan degilmiyiz,bir memlekette yasiyoruz,farkimiz nedir? yani burada yazilanlarla insanlari dahada atesliyerek korukleyerek icinden cikilmaz bir hale geliyor,ben turkum,sen kurt olabilirsin,yani istenilen nedir,turkiyenin adinin kurdistanmi olmasini istiyor kurtler? nedir istedikleri? bugun Rusyada bir cok millet bariniyor,kurt-ermeni-turk-dagistanli-cerkez vs ama hicbirisi milliyetcilik yapmiyor,herkes guzelce yasiyor,yani turkiyede kurtlere baska muamelemi yapiliyor? veyahut 2.sinif insan olarakmi yasiyorlar? bu milliyetcilik neden? bugun Allah korusun bir savas ciksa, Amerika bize savas acsa hepimiz bir olup savasmayacakmiyiz? bu politik oyunlara gelip sadece gelecegimize zarar veriyoruz,su kucucuk dunyada,en once elhamdullilah hepimiz muslumaniz,musluman muslumani vuruyor,yani bizler hepimiz vaktinde bir savasta idik yani atalarimiz 1 ekmegi paylasmistirlar,ben istiyorumki artik bu boluculuk bitsin,yeter artik,pkk savasina harcanan para ile ulkemize neler yapilirdi,ya o kadar olen insanlar? askerde 20 yasindaki yavrular? hepsi turkmu saniyorsunuz,hepimizin mutlaka bir yakinibir tanidigini kaybetmisizdir,Lutfen insan oldugumuzu,musluman oldugumuzu her zaman hatirlayalim ve kardesce yasayalim,boyle bir dunyanin varolmasini diliyorum,web sayfaniz umarim hayirli islere vesile olur…

  • Iyi niyetli düsünüyorsunuz.Biraz empati yaparsaniz bizi anlarsiniz.Siz türklerin biz kürtlerin ülkesini isgal ettigi gibi amerikalilar gelse ülkenizi isgal etse size zorla varligim amerikalilar varligina armagan olsun ne mutlu amerikaliyim dedirtse ne yaparsiniz.
   Kürtlerin buna itiraz etmesi hak yolundada kutsal ve mesru bir hak degilmi

 2. tabiki hic bir sekilde kabul etmem,yalniz ortada Kurtlerin ulkesi diye bir sey yokki,yani ne tarihte nede kitaplarda Kurtlerin ulkesi diye birsey yoktur,Fantazilerden kaynaklanan bir seydir bu ulke olayi,Kurtler gocebe bir millettir,asil soylari Arap ve Ermenilerden gelmektedir,tarihte bunu dogrular,peki sizin kurtlerin ulkesiyle ilgili bir tarihceniz veya ispat edebileceginiz bilgi kaynaginiz varmidir?

  • Bûwêyhan Kürt Devleti
   934 yılında Elî Hesen ve kardeşleri Hûsên ile Ehmed tarafından Güneydoğu Kurdistan’da kurulmustur.

   Merwanî Devleti
   Harputtaki Kürt aşiretlerinden Dostkî’lere mensup Ebu Abdullah Şa Baz Bin Dostik tarafından 981 yılında Meya Farqin’de (Diyarbekir-Sîlwan) kurulmustur..

   Eyyûbî Kürt Devleti
   Muhteşem Kral olarak bilinen Selahadinê Eyyûbî tarafından Mayıs 1175′te kurulmustur.

   Digerlerinide tarihi biraz arastirirsan görürsün.. göcebe olan kürtler degil türklerdir. palavralarla dolu olan türk tarihini birakip biraz baska kaynaklari arastirirsan kendinde görürsün bunlari..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s