İpekçi’den Baydemir’e

Nazım ALPMAN
nazim@internethaber.com

İpekçi’den Baydemir’e
01 Şubat 2010 PazartesiMilliyet gazetesinin kurucusu ve genel yayın yönetmeni Abdi İpekçi 1 Şubat 1979 günü evinin önünde ülkücü katil Mehmet Ali Ağca tarafından vurularak öldürüldü.

Bugün 31. ölüm yıldönümünde andığımız Abdi Bey, uzlaşmacı bir kültürel kimliğe sahipti. Ama gazetecilik acısından ise tartışılmaz kurallara sahipti. Onunla birlikte yazı işlerinde çalışmış olan Nail Güreli, “doğruluğundan emin olduğumuz pek çok haberi iki taraflı olarak onaylatamadığımız için yayınlamazdık, bu yüzden çok haber atlamıştık” diye anlatır o günleri…

Abdi İpekçi”nin katledilmesi emrini verenler hiçbir zaman doğrulamadılar bu haberin özünü… O yüzden katliam haberi eksik kalarak “zavallı” bir tetikçinin üzerine kaldı.

Oysa, Ağca devletin içinde çok güçlü kişi ve birimlerce korunuyordu.

O kişiler ve kurumlar tarafından sorgudan alındı, kale gibi korunan Maltepe Askeri Cezaevi”nden salındı…

Ağca”yı salanlar hiçbir zaman “evet, biz onu serbest bıraktık” demediler.

O zaman bu haber, haber değil mi?

Katiller, hiçbir zaman kurbanlar kadar dürüst olmadılar!

YAŞAM HAKKI İÇİN

Siyasi partiler mezarlığı halinde bulunan Türkiye siyaset sahnesinin en yeni üyesi olan Barış ve Demokrasi Partisi 1 Şubat 2010 Pazartesi (bugün) Ankara”da 1. Olağanüstü Kongresini topluyor.

Bu kongre Türkiye sol hareketi için de bir fırsat oluşturuyor.

12 Eylül 1980 öncesinde sol siyasi hareketler ulusal kimlikleri bakımından değil siyasi yelpazedeki konumlarına göre yerlerine göre değerlendirilebilirdi.

Daha eski yıllarda mesela 1960″larda neredeyse Türkiye”nin tüm sol hareketi Türkiye İşçi Partisi (TİP) çatısı altında toplanabilmişti. 1965 Genel Seçimlerinde de TBMM”ye 15 kişilik TİP parlamenterler grubu girebilmişti. Tabii bunda solun o zamanki birlikteliği kadar “Milli Bakiye” olarak bilinen seçim sisteminin de payı vardı.

O yıllar 1965-1969 parlamentonun en fazla çalıştığı dönem olarak tarihe geçmişti. TBMM”de sosyalist bir parti grubu bulunması Türkiye”nin de itibarını yükseltiyordu.

İlerlemiş yaşına karşın hâlâ siyasi çalışmaların içinde yer alan değerli Tarık Ziya Ekinci o parlamentodaki sosyalist milletvekillerinden biriydi.

Türkiye solu, bu deneyin kıymetini yeterince bilemedi.

Çekoslovakya”nın Kızıl Ordu tarafından işgal edilmesi, SSCB ile Çin arasına yerleşen kalın hatlı ayrılıklar da Türkiye solunun bölünmesinde etken olmuştu.

O yıllar geldi ve geçti.

Şimdi önümüzde yeni bir dönem var.

ÜLKENİN SOL YANI

Barış ve Demokrasi Partisi”nin 1. Olağanüstü Kongresi Türkiye solu için yeni bir fırsat yaratıyor. Bunu sadece kongreyle sınırlamak yanlış olur. Kongre sonrası dönem de Türkiye solunun yeniden inşası için olanaklar sunabilir.

TİP deneyi büyük bir başarı dönemi olarak tarihteki yerini aldı.

Yenisi için o yıllardan daha fazla imkânlar mevcuttur.

Öncelikle Türkiye”de AK Parti”nin karşısında gerçek bir muhalefet partisi/partileri bulunmuyor. 2002″de iktidara gelen AK Parti yönetimde sekizinci yılına girdi. Yakın bir gelecekte de onu tek başına devirecek bir parti gözükmüyor.

Bu yüzden çıkarları demokraside olan seçmen kitlesi bile AK Parti”yi devirecek her türlü organizasyona sıcak bakıyor. Askeri darbe de dâhil…

Parlamento içinde muhalefet Türkiye”nin karasaban yıllarından kalma bir siyasi yapılanma öneriyorlar.

“Güçlü devlet” ile “kulları” olarak özetlenebilecek bu çağ dışı yapı Türkiye”nin bugünkü gelişmişlik düzeyine uymayacağını göremiyorlar. Ama seçmenler gördükleri için oylarını onlara değil de AK Parti”ye akıtıyorlar.

Muhalefetsizlik dönemi Türkiye solu için büyük bir fırsat yaratıyor.

Parlamentoda grubu bulunan bir sol parti azımsanmayacak bir kazanımdır. Kürtlerin partisi olarak kalması, Türkiye solu için bir kayıp olmuştur.

Barış ve Demokrasi Partisi adıyla yoluna devam eden siyasi yapıyı Türkiye solunun çatısı olarak kabul edilmesi çok zor olmasa gerek. Siyasi programlar, hedefler, ülkenin acil sorunları bakımından kimsenin farklı düşüncesi yok: Barış, demokrasi ve insan hakları!

HEPİMİZ BAYDEMİR OLMALIYIZ

Bu olumlu düşünceler, kendiliğinden ortaya çıkmadı.

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Genel Sekreteri Dr. Metin Bakkalcı diyor ki:

-Türkiye duygusal bir bölünme yaşıyor. Zihinsel bir bölünme de diyebiliriz. İnsanların bir bölümü diğerlerine yapılanlar karşısında hiçbir his duymuyor. Onlara yapılabilir duygusu yaygınlaşıyor. En büyük bölünme bence budur.

Peki buna karşı ne yapacağız?

İşte eskimiş, paslı testere planları yine yürürlükte… Tıpkı Hrant Dink”te olduğu gibi devlet bu sefer de Diyarbakır Belediye Başkanı”nı uyardı:

-Koruma verelim, öldürülebilirsiniz!

Kentin en çok sevilen insanı olan Osman Baydemir”i kim öldürmek isteyebilir?

Bu soruları soran Diyarbakır milletvekili Akın Birdal, önerisini de yapıyor:

-Bu koşullarda hepimiz Osman Baydemir olmalıyız. Hepimiz BDP”li olabilmeliyiz!

Birdal, öne koyduğu demokrasi dayanışmasının uzun yol arkadaşlığına varabileceğini de söylerken TİP deneyimine dikkat çekiyor. Bu yönde de bazı girişimler yaptığını müjdeliyor:

-Türkiye solunun önemli isimleriyle yukarıdaki çerçevede bir araya gelip konuşuyoruz. Farklı düşünen yok. Bir siyasi parti çevresinde toplanabilmenin koşulları var. Bunu değerlendirmeliyiz.

Bu sabah Ankara”da umutlu bir başlangıcın ilk tohumları atılabilir. Tam da Abdi İpekçi”nin ölüm yıl dönümünde, yeni katliamları engelleyebilecek yapı inşa edilebilir. Barış ve Demokrasi Partisi adındaki ihtiyaçlarımızı yerine getirecek şansı yakalayabilir. Türkiye”nin cinayetler cumhuriyeti olarak anılmasını önleyebilir:

-İpekçi”nin gerçek katillerini ortaya çıkartılmadı, Baydemir”e sahip çıkarak Türkiye”nin onurunu korunabilir!

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s