PKK: Viyan, ulusal birliğin sembollerinden biri

PKK: Viyan, ulusal birliğin sembollerinden biri
ANF15:51 / 01 Şubat 2010 BEHDİNAN – PKK Yürütme Komitesi, Viyan Soran’ı yaşamını yitirişinin beşinci yıldönümünde anarak, Soran’ın ulusal birliğin sembollerinden biri olduğuna dikkat çekti.

PKK Yürütme Komitesi, beş yıl önce bedenini ateşe vererek gerçekleştirdiği eylemde hayatını kaybeden Viyan Soran için, “PKK’nin yeni paradigma temelinde yeniden kuruluş sürecinin bütün aşamalarında yer alarak, bugün Partimiz PKK’nin ulaşmış olduğu çizgi netliği, kararlılık düzeyinin yaratılmasında en büyük pay sahibi olan öncü yoldaşlardan birisi olmuştur” dedi.

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Her türlü zulme uğramış, erkek egemenlikli sistemin tüm baskılarına ve modernitenin tüm aldatıcı yaklaşımlarına maruz kalmış bir Kürdistanlı kadın olarak, Önder Apo’nun yarattığı Kadın Kurtuluş ideolojisini kendi kişiliğinde somutlaştırarak, ülkemizde ve Ortadoğu da özgür kadın duruşunun örnek militanı olmayı bilmiştir

Ülkemiz Kürdistan’ın uluslar arası sermaye güçleri ve bölge sömürgeci devletleri arasında toprak ve ulusal birliği parçalanmış bir halk olmanın acısını derinden yaşayan Viyan yoldaş, her fırsatta ulusal demokratik birliğin kurulması gerektiğine önemle vurgu yapan, bunun için öncü düzeyde ulusal birliği geliştirmeye çalışarak, her türlü parçacı, dar yaklaşımlar karşısında ulusal birliğin sembol isimlerinden birisi olmayı başarmıştır.”

PKK Yürütme Komitesi, devamla şunları belirtti: “Viyan yoldaş, Önder Apo üzerinde baskının yoğunlaştığı, üzerindeki tecridin ağırlaştığı bir süreçte, Önderliğin içinde bulunduğu koşullara dikkat çekmek amacıyla eylemini gerçekleştirmişti. Önderlik, onun yaşamı, sağlığı ve durumu sözkonusu olduğunda bir PKK’li militanın neler yapabileceğini ortaya koymuştur.

Bugün de AKP hükümeti ve sömürgeci Türk devleti açılım adı altında bir tasfiye planını yürürlüğe koymuş bulunmaktadır. Bu tasfiye planı çerçevesinde Önder Apo ölüm hücresine atılmış, üzerinde ağır bir psikolojik devlet terörü estirilmekte, Kürdistan halkına karşı, sokaklarda, cezaevlerinde faşizan uygulamalar tüm yoğunluğuyla sürmekte, seçilmiş temsilcileri tutuklanarak tam bir siyasi soykırım uygulanmakta ve gerillaya karşı kapsamlı imha operasyonlarına hazırlık yapılmakta, bunun için uluslar arası ve bölgesel güçlerle Partimiz PKK ve halkımız adeta bir kuşatmaya alınmak istenmektedir. yani siyasal ve kültürel, ulusal bir soykırımla karşı karşıyayız.

Ne zamanki halkımızın düşmanları tüm vahşiliğiyle partimize ve halkımıza saldırmışlarsa, buna cevapta, Parti militanlarının Önderliğe, PKK’ya, halka, şehitlere, tarihe ve geleceğe karşı taşıdıkları devrimci sorumlulukla ortaya koydukları Apocu duruşla verilmiştir.

Bugün de sömürgecilerin tüm saldırılarına karşı Apocu duruşun ifadesi olan Viyan yoldaşın Önderliğe, halka, şehitlere, tarihe ve halkımızın geleceğine karşı taşıdığı derin devrimci sorumluluk bilinciyle karşılık vermek gerekmektedir. Tüm partili militan, kadro, savaşçı ve sempatizanları Viyan yoldaşı anlamaya, onu yaşamlarında temsil etmeye, halkımızı ve kadınları Viyanlaşmaya çağırıyoruz.”

KJB Koordinasyonu’ndan Viyan Çaf için açıklama
ANF16:14 / 01 Şubat 2010 KANDİL – Viyan Soran’ı ölüm yıldönümü vesilesiyle bir açıklama yapan KJB Koordinasyonu özgürleşen Kürt kadının sembollerinden biri olduğunu belirtti.

KJB Koordinasyonu açıklaması şöyle:

‘’Viyan Caf (Leyla Wali Hasan) yoldaşımızın dördüncü şahadet yıldönümü vesilesiyle tüm mücadele şehitlerimizi saygıyla selamlıyor, anılarına bağlılık sözümüzü yineliyor, amaçlarını gerçekleştirme kararlılığımızı belirtiyoruz.

Viyan yoldaşın çizgisinde ve anısının yarattığı güçle kadın özgürlüğünün, halkımızın demokratik birliğinin her dönemden daha da gelişeceğine kuşku yoktur. Viyan yoldaş eylemini bu inanç ve güven üzerinden gerçekleştirmiştir. Şehit Viyan gerçeği ‘Önderliksiz Yaşama Asla’ ve özgürlükte ısrarın, kararlaşmanın ifadesidir. PKK’de en büyük eylemin sözüne sahip çıkmak ve onurlu duruşa ulaşmak olduğunu bilerek yaşamasını bilen Viyan Yoldaş, mücadele yaşamı, duruşu ve koyduğu eylemiyle söz ve eylemin birliğini pratiğiyle ortaya koymuştur. Sözün anlamını yitirdiği anda, eyleminde sözün özgürlük değerleri temelinde anlam kazanmasını ve başarıya olan umudun yeniden filizlenmesini sağlamıştır.

Kürt kadını olarak demokratik ulusal ruh ve birliğin sağlanması kadar, komplocu güçlerin Kürtleri parçalama, Kürdü Kürde kırdırma politikalarını da şahsında boşa çıkarmıştır. Viyan yoldaş; Kürt kadınındaki özgürlüksel gelişmenin, mücadeleci ve örgütçü duruş ve pratiğin temsilini yapmıştır. Güney Kürdistan parçasındaki kadınının özgür yaşama olan tutkusu ve demokratik ulusal birlikteki tavrının da sembolü olmuştur. Viyan yoldaş, Apocu hareket içindeki militanlaşan Kürt kadınının gelişiminde duruşu, pratiği ve kişiliğiyle öncülük yapmıştır.

Viyan yoldaş Kürt kadınındaki Önder Apo’ya olan bağlılığın da en anlamlı temsilini yapmış, Önder Apo’ya yönelik geliştirilen uluslar arası komploya karşı tavrını, İmralı sisteminin asla kabul edilmeyeceğini ortaya koymuştur. Bugün de Önder Apo’ya ve Özgürlük Hareketimize karşı uluslararası komplonun yeni saldırı planları devreye konularak tasfiye amaçlanmakta, halkımızın özgürlük umutları kırılmak istenmektedir. Bunlar karşısında Viyan yoldaş gibi on binleri aşan şehitlerimizin bizlere, halkımıza, Kürt gençlerine çağrısı, özgürlük umutlarını gerçekleştirmek için direniş mücadelemizi yükseltmek, örgütlenmek, Önder Apo etrafında daha fazla kenetlenmektir.

Viyan yoldaş bıraktığı mektuplarında ‘bu mesajım özgürlük mesajıdır. Hepinizi Başkan Apo’yu korumaya, başarıya ulaşmak için eylem ve mücadeleyi yükseltmeye çağırıyorum’ demektedir. Bu çağrı, halkımıza, özelde Kürt kadınları ve gençlerine özgürlük saflarına akma, mücadeleyi radikalleştirme çağrısıdır. Bu çağrı Önder Apo’nun özgürlüğünün sağlanmasıyla karşılık bulmalıdır. Bunun için şehitlerimizin çağrısına cevap vermek ve Önder Apo’nun özgürlüğü, barış ve demokratik bir yaşam için örgütlülüğümüzü geliştirerek mücadelemizi yükseltmek için başta kadınlar ve gençler olmak üzere tüm halkımızı birlik olmaya, örgütlenmeye ve mücadeleyi geliştirmeye çağırıyoruz.’’

ANF NEWS AGENCY

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s