Avatar’da ‘Kürt’ tililisi

Cengiz KAPMAZcengizkapmaz@hotmail.com

Avatar’da ‘Kürt’ tililisi

19 Ocak 2010 Salı Saat 22:08

“Gerilla savaşı veriyorlar, kendi toplumsal doğalarını koruyabilmek için. Silaha sarılıyorlar, kendi dilleri, doğaları ve kültürlerine saygı göstermeyen işgalcilere karşı. Büyük direniyorlar. Sonunda bir ulusal önderleri oluyor. Önder direnişçilere ulusal ruh aşılıyor. Bu durum direnişçilerin daha kararlı, daha azimli olmalarını sağlıyor. En son teknoloji bile ‘ulusal varlık ve gururları karşısında’ başarıya ulaşamıyor.”

Savcılarımız hemen kovuşturma için kağıt kaleme sarılmasın. “Vay mendabur” diyen polisimiz, hemen “sen ne hakla terörün propagandasını yaparsın” diyerek sabahın köründe karakola ifadeye çağırmasın. Rahat ve müsterih olsunlar. Anlattığım anekdot ne Kürt sorununu, ne PKK’yi, ne de Abdullah Öcalan’ı anlatıyor. Anekdot Avatar’ı anlatıyor.

Bugünlerde sosyalleşme mevzularının en önemli konusu Avatar. Film sadece bizde değil tüm dünyada tartışılıyor. Lehinde olan var, aleyhinde görüş belirten de. Hatta koskoca Amerika ikiye bölünmüş durumda. Muhafazakarlar filmin Amerikan değerlerini aşağıladığını, Amerikan’ın stratejik gücünü dünya için kötülük işleyen bir canavar mertebesine düşürdüğünü söylüyorlar. Liberaller, demokratlar ve solcular ise filmin günümüzün siyasal değerleriyle cesur bir yüzleşme olduğunu belirterek filmi karalama kampanyalarının önüne geçmek istiyorlar.

Bu kadar büyük tartışmalar doğuran filmi izleme imkanım oldu. Bir film eleştirisi yazacak ne donanımım, ne de formasyonum var. Ancak filmin içerik ve metin analizini yapabilecek bir arka planım var. Çünkü soğolsunlar Kitle İletişim Dersi’nde Ersan İlal hocamız her derste sinema ve metin analizi konularına girer gösterimde olan filmlerden yola çıkarak en teorik konuları en anlaşılır mevzular haline getirirdi. Ve sık sık da tekrar ederdi: Çocuklar içerik ve metin analizi çok ama çok önemlidir. İyi dinleyin, ilerde çok işinize yarar.

Filmi sinema tarihi açısından bir dönüm noktası olarak görüyorum. Çünkü ilk kez bir film 3D teknoloji sayesinde üç boyutlu olabilmeyi bu kadar başarabildi. Böylece izleyici ile film arasında hissiyat yaratabildi. Filmde öyle sahneler var ki insan kendisini olayların içinde görebiliyor. İnsan film boyunca kendisini bir izleyici olarak değil, filmin bir bileşeni gibi hissedebiliyor. 3D teknoloji ile film seyrettikten sonra diğer teknolojilere bir daha zor alışacağız, öyle görünüyor.

Şimdi gelelim asıl meseleye. Ben Pandora’da yaşayan Navileri Kürtlerle irtibatlandırdım. Çünkü iki halk arasında o kadar büyük benzerlikler var ki, insana bu kadar mı olur dedirtiyor. Navilerde doğaya tapınmak, doğanın canlı olduğunu düşünmek düşüncesi var. Kürtlerde de benzer duygu ve düşünceler sözkonusu. Kürtlerde yaşanan bu rütieller kaynağını Zerdüşlük inancından almaktadır.

Naviler de tıpkı Kürtler gibi kendi toplumsal doğalarına yönelinmesini kabullenemiyorlar. Kendi toplumsal doğalarına yönelinmesini meşru savunma strateji kapsamında görüyorlar. Meşru savunmayı kendi özgürlüklerine yönelik tehditi bertaraf etmek olarak değerlendiriyorlar. Bu tarifin HPG meşru savunma stratejisi ile büyük paralellik arz ettiğini herhalde fark etmişsinizdir.

Avatarlar ile Kürtler arasında benzerlik kurulabilececek bir diğer nokta da mücadeleye öncülük eden kadrolar. PKK’de mücadeleye öncülük kadrolar arasında azımsanmayacak oranda “dışardan” (Türkler) kadrolar vardı. Bu kadroların Kürt mücadelesine katkıları büyük oldu. Büyük çoğunluğu hayatını kaybetti, ancak hala PKK saflarında olup da PKK’ye öncülük yapan pek çok isim var. Avatar filminde de Navilere öncülük yapan önemli isimler dışardan o topluluğa dahil olan kişiler. Ve bu kişiler çok güçlü bir savaş strateji geliştirerek işgalcileri dumura uğratıyorlar.

Şimdi asıl önemli noktaya geliyorum. Naviler ile Kürtler arasındaki korelasyonun nirengi noktasına. Navi kadınları da tıpkı Kürt kadınlar gibi tilili çekiyor. Tililiyi mücadele bayrağı yapıyor. Tililiyi coşku vesilesi kılıyor. Tüm bunlara bir de Pandora’daki eşsiz doğal güzelliğin Kürdistan’ı aratmadığını eklerseniz, siz de bu kadarına pes doğrusu dersiniz.

Lafı fazla uzatmak istemiyorum. Filmi izleyin. Siz de Kürtlerle özdeşleştireceğiniz Navileri kardeş ırk ilan edeceksiniz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s