İran’daki idamlara karşı İsviçre’de 3 bin imza toplandı

İran’daki idamlara karşı İsviçre’de 3 bin imza toplandı

ANF08:56 / 06 Şubat 2010 BERN – İran’da Kürtlere yönelik gerçekleştirilen idamlara karşı İsviçre genelinde toplanan 3 bin imza düzenlenen yürüyüşün ardından İran Büyükelçiliğine verilmek istendi. Ancak Büyükelçilik yetkilileri imzaları kabul etmeyerek eylemcilerle görüşmeyi kabul etmedi.

İran yönetiminin Kürtlere yönelik gerçekleştirdiği idam politikasını protesto etmek amacıyla bir süredir kampanya yürüten İdamla Mücadele İnisiyatifi İsviçre genelinde yaklaşık 3 bin imza topladı. Toplanan imzaların İran Büyükelçiliği’ne verilmesi amacıyla İsviçre’nin başkenti Bern’de bir eylem düzenlendi. Helvetia Platze’da toplanan yaklaşık eylemciler buradan İran Büyükelçiliği’nin bulunduğu Thun Platz’a doğru yürüyüşe geçti.

Üzerlerine beyaz kefenler giyen eylemciler İran’da idam edilen Kürt tutsakların fotoğraflarını taşıdılar. Yol boyunca “Terörist İran” diye slogan atan eylemciler yaklaşık yarım saat boyunca yürüdüler.

Yürüyüşün ardından eylemciler topladıkları imzaları büyükelçilik yetkililerine vermek istediler. Ancak yetkililer ‘Fransızca, Almanca ve İngilizce bilen elemanımız” yok diyerek grup üyeleriyel görüşmeyi reddettiler. Grup üyelerinin Farsça görüşmek istemesi üzerine yetkililer bu kez kapıları kapatarak görüşmeyeceklerini ve imzaları almayacaklarını bildirdiler. Bunun üzerine eylemciler ellerindeki siyah çelenki büyükelçiliğin kapısına bırakarak basın açıklaması yaptı.

Açıklamada “İran milyonlarca insanı baskı ve şiddet zoruyla,ölüm korkusuyla bir arada tutmaya çalışırken insanların en ufacık demokratik haklarını kullanma istemini ise ölümle cezalandırıyor. Cezaevleri binlerce sistem karşıtı demokrat, aydın, üniversite öğrencileriyle dolu ve bu insanlar insanlığa adeta meydan okurcasına her gün idam ediliyorlar. 18 yaşından küçük çocuklara idam cezası verip infazları için yaşının dolmasını bekleyen cellatlar yeni yılın arifesinde biri çocuk 5 kürdü daha idam etti” denildi.

ANF NEWS AGENCY

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s