AP, Hasankeyf için tüm projelerin durdurulmasını istedi

AP, Hasankeyf için tüm projelerin durdurulmasını istedi
ANF18:47 / 12 Şubat 2010 STRASOBOURG – Avrupa Parlamentosu (AP), Hasankeyf’i sular altında bırakacak olan Ilısu Barajı projesiyle ilgili tüm faaliyetlerin durdurulmasını talep etti.

Hasankeyf’i sular altında bırakacak projeden desteğini çeken Almanya, Avusturya ve İsviçre’nin ardından şimdi de AP, iki gün önce yayınlanan Türkiye İlerleme Raporu’na ilişkin son kararında, projeyle ilgili tüm faaliyetlerin durdurulmasını istedi. AP ayrıca Avrupa Komisyonu’na konuyla ilgili bir inceleme heyeti oluşturulması çağrısını yaptı. Parlamento, inceleme sonuçları açıklanana kadar Ilısu Barajı ile ilgili tüm çalışmaların durdurulması gerektiğini bildirdi.

Doğa Derneği Başkanı Güven Eken yaptığı açıklamada, Avrupalı yatırım bankaları ile AP’nin desteğini çekmesiyle gelişmiş ülkelerin Ilısu’yu tarihi bir yanlış olarak gördüğünün kanıtlandığını vurguladı. Eken şöyle dedi: ”Projeye destek veren ortakların geçen yıldan bu yana birer birer çekilmesiyle, Ilısu baraj için kredi sağlayan Garanti Bankası, Akbank ile Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu’ndan başka destekçi kalmamıştır. Doğaya ve kültüre saygılı hiçbir kurum Ilısu barajı gibi eski bir projeyle yan yana durmamalı.”

Ilısu Barajı’nı finanse etmeyi planlayan Avrupalı kredi kuruluşları ile Türk hükümetinin 2007 Mart ayında yaptığı anlaşmaya göre; kredinin sağlanabilmesi için Çevre ve Orman Bakanlığı’nın, biyolojik çeşitlilik ve kültürel miras ile ilgili konularda önceden anlaşılan 153 şartı yerine getirmesi gerekiyordu. Şartların yerine getirilmemesi nedeniyle Almanya, Avusturya ve İsviçre projeye olan kredi garanti desteğini geri dönüşsüz olarak 2009 yılının Temmuz ayında geri çekti.

Sivil toplum kuruluşları da, hükümetten baraj projesinden vazgeçmesi, Hasankeyf ve Dicle Vadisi’ni Unesco Doğal ve Kültürel Miras listesine dahil etmesini talep ediyor. Bir alanın Dünya Mirası Listesi’ne alınması için Unesco tarafından belirlenmiş 10 kriter mevcut.

Bir yer 10 kriterden bir tanesini bile karşılasa listeye dahil edilme imkanı buluyor. Hasankeyf ve içinde bulunduğu Dicle Vadisi ise 10 kriterin 9’unu karşılıyor.

ANF NEWS AGENCY

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s