Öcalan: 12’inci yılda da direneceğim

Öcalan: 12’inci yılda da direneceğim

ENVER ÇİFTÇİ / HÜSEYİN BAKIR -ANF15:12 / 13 Şubat 2010 STRASBOURG – Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik komplonun 12’nci yıldönümünde Fransa’nın Strasbourg kentinde bir araya gelen onbinlerce kişi Öcalan’a özgürlük istedi. Mitinge mesaj gönderen Öcalan ‘’ Komployu boşa çıkarmayı başardık. Nasıl bunun için 11 yıl direndiysem, 12. yılda da aynı şekilde direnmeye devam edeceğim’’ dedi.

Sabah saatlerinden itibaren Avrupa’nın birçok ülkesinden binlerce kişi Strasbourg’a geldi. Başta Güney Fransa, Hollanda ve Kuzey Almanya’dan gelen Kürtler dün geceden itibaren otobüs ve özel araçları ile yola çıkarak eylem alanına ulaştı.

Aşırı soğuğa rağmen Boulevard de Nancy’de toplanan onbinlerce kişilik kitle saat 10:30’dan itibaren yürüyüşe geçerken, binlerce kişinin de şehre gelmekte olduğu bildirildi. Özellikle gençlerin yoğun katılım gösterdiği yürüyüşte PKK, KCK, HPG, PYD bayraklarının yanı sıra Öcalan posterleri taşındı.

Yaklaşık 5 kilometrelik yürüyüş güzergahı boyunca komployu kınayan pankartlar ön plana çıktı. ‘Em komploya navnetewi şermezar dikin’, ‘İrademize kelepçe vuramazsınız’, Öcalan’a Özgürlük’, yazılı pankartların yanı sıra Fransız Kürt Halkının Dostları Derneği’nin pankartı da yer aldı.

GENÇLERİN YOĞUN KATILIMI

Sık sık “Be Serok jiyan nabe”, “Biji Serok Apo”, ”Bi can bi xhun em bi terane ey Serok’ şeklinde sloganlar atan eylemciler, soğuk havaya rağmen coşkulu bir buçuk saat kadar yürüyerek Rue des Vanneaux meydanında toplandılar.

Eyleme, Barış Hareketi Fransız temsilciliği, Kürt Halkının Dostları Derneği, çok sayıda Türkiye devrimci hareketi mensupları da katılarak destek verdi.

ÜLKER: AÇILIM SAHTEKARLARINI İYİ TANIYALIM

Saat 12.30’da başlayan mitingde saygı duruşunun ardından açılış konuşmasını Fransa Kürt Dernekleri Federasyonu (FEYKA) Başkanı Mehmet Ülker yaptı. Alanda toplanan onbinlere hitap eden Ülker, 12. yılına girilen komplonun Kürt halkının iradesiyle boşa çıkarıldığını söyledi.

Öcalan’ın ısrarla barış istediğini kaydeden Ülker, ‘’açılım dediler, başkanlarımızı ve yurtseverlerimizi tutukaladılar. Açılım sahtekarlarını iyi tanımamız lazım’’ dedi. FEYKA Başkanı, Kürt halkının ‘açılım’ adı altında yürütülen tasfiye planlarına karşı kendi örgütlülüğünü güçlendirdiğinin de altını çizdi.

Ülker’in konuşması ardından sahneye Koma Berxwedan çıkarak Kürt Özgürlük Mücadelesi’nin sembolü haline gelen şarkıları seslendirdiler.

KARTAL: TARİHİ BİR DİRENİŞ OLACAK

Mitingde Kongra-Gel Başkanı Remzi Kartal da bir konuşma yaptı. Kartal konuşmasında, Öcalan’ın son görüşme notlarında ifade ettiği gibi ‘komplonun boşa çıkarıldığını’ söyledi. Öcalan’ın 12. yılına giren esareti boyunca büyük bir direniş sergilediğini kaydeden Remzi Kartal, ‘’Öcalan duruşuyla komployu boşa çıkarmıştır’’ dedi.

Öcalan’ın esaretinden bu yana yaşamını yitiren gerillaları da anan Kartal, Kürt halkının mücadelesine ve Önderliğine olan bağlılığını ispatladığının altını çizdi. Kartal, 2009 yerel seçimlerinin bu bağlılığı gösterdiğini ve AKP’nin politikalarının boşa çıktığına dikkat çekti.

Kürt halkının tasfiye planları karşısında tavır aldığını da söyleyen Kongra-Gel Başkanı, AKP’nin Kürtlerin ve hareketlerinin taleplerini dikkate alan bir politika izlemesini istedi. Kartal, ‘askeri operasyonlar durmazsa, tüm yurtsever Kürtlere yönelik tutuklamalar durmazsa ve hapislere atılan yüzlerce çocuklarımız bırakılmazsa büyük ve tarihi bir direniş de olacaktır” dedi.

BRETONLARDAN MESAJ

Strasbourg mitinginde Bretonya Kürt Dostları Derneği Andre Metayer’in mesajı da okundu. Metayer’in mesajını okuyan Alsas Kürt Halkının Dostları Derneği Başkanı Bernard Revollon da Kürtlerin Öcalan’a olan bağlılıklarını selamladı. Revollon, Öcalan’ın tutukluluk koşullarının derhal düzeltilmesi istediği konuşmasında, DTP ve sonrasında BDP’ye yapılan operasyonları kınadı.

Revollon, mitinge katılamayan Bretonyalı Kürt dostları gibi Alsaslı Fransız Kürt dostlarının da Kürt halkının mücadelesinin yanında olacakları mesajını verdi.

Mesajların ardından sanatçı Ozan Dino sahneye çıkarak şarkılarını söyledi. Ardından, Öcalan’ı konu alan bir sinevizyon gösterimi sunuldu. Gösterim sık sık kitlenin tezahüratıyla kesintiye uğradı.

ÖCALAN: 12. YILDA DA DİRENECEĞİM

Strasbourg mitinginde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın avukatları aracılığıyla gönderdiği mesajı da okundu. Uluslararası komplonun başından beri komplocuların hedefini teşhir etmeye çalıştığını söyleyen Öcalan, bunun boşa çıkarılması için amaçlarının teşhir edildiğini kaydetti. Önce Ermenilerin sonra da Yunanlıların başta desteklendiklerini daha sonra ise Anadolu’dan çıkmaya zorlandıklarını hatırlatan Öcalan, 15 Şubat komplosu ile Kürtlere yapılmak istenenin de aynı olduğunun altını çizdi.

Öcalan mesajında şöyle denildi: ”Benim teslim edilmemle, PKK’nin tasfiyesi karşılığında aynı 1920’lerde olduğu şekilde Türkiye devletini kendilerine bağladıkları gibi Güney’de de kendilerine bağlı, kendi denetimlerinden çıkmayacak bir siyasal Kürt oluşumunun önü açılacaktı. Ki bu kısmen de oldu. Bunun karşılığında bağımsız ve özgür duruşundan taviz vermeyen Kürt Özgürlük Hareketini tasfiye etmeyi denediler. Ancak bütün bu komploya ve tasfiye girişimlerine rağmen sonuçta Özgürlük hareketi ve halkımız güçlenerek çıkmayı başarmıştır.”

15 Şubat komplosunun 12. yılına daha çok umutlu ve güçlü bir siyasal atmosferde girdiklerini belirten Öcalan, bunun halkın direnişi ve kendisinin sabırlı duruşuyla sağlandığına dikkat çekti. Öcalan şöyle dedi: ”Bunu artık halkımıza açıkça ifade edebiliriz. Komployu boşa çıkarmayı başardık. Nasıl bunun için 11 yıl direndiysem, 12. yılda da aynı şekilde direnmeye devam edeceğim.’’

Kürt halkına ve dostlarına çağrıda bulunulan Öcalan’ın mesajında; ‘’Halkımızı ve dostlarımızı direnişimizle ortaya çıkarttığımız bu umudu daha da büyütmek, demokratik ve özgür bir geleceği daha da yakınlaştırmak için aynı kararlılık, emek ve dirençle mücadelelerini yükseltmeye çağırıyorum’’

ANF NEWS AGENCY

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s