Komployu protesto için bedenini ateşe veren Doğan’ın mektubu

Komployu protesto için bedenini ateşe veren Doğan’ın mektubu

ANF16:38 / 18 Şubat 2010 ADIYAMAN – Adıyaman’da PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik komployu protesto için yapılan basın açıklamasına katıldıktan sonra kendisinden haber alınamayan ve bu sabah cenazesi kent dışında yanmış bir şekilde bulunan 18 yaşındaki lise öğrencisi Müslüm Doğan’ın 15 Şubatı protesto etmek amacıyla kendini yaktığı ortaya çıktı. Doğan’ın kendini yakmadan önce yazdığı mektupta, “Benden önce ve benden sonra bu uğurda ve Kürt halkının özgürlük aşkıyla tutuşan bedenlere birer borç bildiğim bu yaşam borcunu bu komplonun 11. yılında kendi bedenimi ateşe vereceğimden hiçbir zaman şüphe duymadım” diyor.

Adıyaman’da 3 gün önce 15 Şubat’ı protesto açıklamasına katıldıktan sonra kendisinden haber alınamayan Adıyaman Anadolu Lisesi son sınıf öğrencisi Malatya’nın Yazıhan İlçesi nüfusuna kayıtlı Müslüm Doğan’ın (18), sabah saatlerinde kentin 5 kilometre dışında bulunan TOKİ konutlarının yakınındaki Karadağ mevkiinde bir kayanın dibinde yanmış cenazesi bulunmuştu.

Malatya’nın Yazıhan İlçesi’ne bağlı Balaban Köyü’nde defnedilen Doğan 5 sayfalık bir mektup bıraktı.

DOĞAN’IN EL YAZISI İLE YAZDIĞI MEKTUP ŞÖYLE:

“Binlerce yıldır bu topraklar üzerinde yaşayan halkımın, tarihin hiçbir devrinde uğramadığı kadar kirli oyunlara inkar ve imhaya günümüz tarihinde uğradığı ortadadır. Tüm Kürt halkına yapılan ve sistemli bir biçimde yürütülen bu kirli oyunlara dur demek, yine özgürlük temelinde yaşayan Kürt halkına düşmektedir. Şüphesiz ki kapitalist düzenin burada payı büyüktür. Bu sistemin artık bütün yaşam alanlarına ve insanlara yüklendiği açıkça ortadadır. Sömürü anlayışının hakim olduğu bu düzen Kürt halkının da kirli oyunlar vasıtasıyla da yüklenmeye çalışılmaktadır. Bütün yönüyle bu kirli oyunlara maruz kalan halkımın kurtuluş mücadelesi tüm gerçekliği ve şekliyle tüm dünya insanlığının kurtuluşuna vesile olacağına tüm inancımla güveniyorum. Halkımın tarihten beri özünde var olan ve gerçek yaşam anlayışı içinde barındıran kominal yaşamın ve gerçek demokrasi anlayışının kapitalist sisteme karşı duracağı ve bu uğurda verilen bütün bedellerin boşa çıkmayacağı inancındayım. Bütün kominal değerlerim halkımın gerçek ve özgür toplum anlayışına yol olacağı ve halkımın gerçek temsilcisi olan PKK’nin üzerine düşen görevi yerine getireceğinden hiçbir şüphe duymadım. 30 yılı aşkın bir süredir halkımın özünden doğan ve halkımın gerçek temsilcisi olan PKK’nin ayrıca PKK’yi var eden ve bir halkı yeniden dirilten Önder Apo’nun realitesi ve duruşu halkımın özüne tekrar kavuşmasında çok büyük bir rol oynayacaktır. Tarih Kürt halkına artık önüne geçilmez, durdurulmaz bir karakter kazandırmıştır. Tüm Kürt halkı da bunun bilincinde tarihine sahip çıkmalı ve özgür yaşama temelinde duruşunu sergilemelidir.

İçinde bulunduğumuz durum, artık imha ve inkar, kirli oyunların işe yaramayacağının açıkça kanıtıdır. Bundan önce adı bile yasak olan, inkar edilen Kürt halkının artık tüm gerçekliğiyle tanındığı ve Kürt halkını bugün bu duruma getiren Önder Apo ve PKK’nin bu durum karşısındaki mücadelesi takdir edilir bir durumdur. Başta Önder Apo’ya uygulanan tasfiye ve sindirme politikaları PKK ve tüm Kürt halkına uygulanmaktadır. Bu yönden önderliğe uygulanan çağdışı uygulamaların, hücre cezalarınıni, kısıtlamaların önüne geçmek yine PKK ve tüm Kürt halkına düşmektedir. Bu nedenle PKK’nin de belirttiği gibi “Gün önderliğe özgürlük günü olmalıdır” Bir halk asla kendini var edenden ayrı kalamaz. Çünkü PKK ve Kürt halkına uygulanan tüm kirli oyunlara karşı önderliğimizin mükemmel duruşu ve düşünceleri kurtarmış ve kurtaracaktır. Bu düzlemde Önder Apo’ya bağlılığımı belirtmek isterim her ne kadar Öner Apo’yu göremezsem de bütün hayatımı ona doğru anlamayı ve onun izinden gitmeye adadım. Uluslar arası komplonun 11. yılında Önder Apo’ya özgürlük şiarının ve halk serhildanlarının yılı olması inancındayım. Biliyorum ki Önder Apo’yu anlamak, onu her yönüyle yaşamak bunu gerektirir. Bu uğurda canlarımızın hiçbir değeri yoktur. Benden önce ve benden sonra bu uğurda ve Kürt halkının özgürlük aşkıyla tutuşan bedenlere birer borç bildiğim bu yaşam borcunu bu komplonun 11. yılında kendi bedenimi ateşe vereceğimden hiçbir zaman şüphe duymadım. Çünkü biliyorum ki PKK’de söz her şeydir ve ben kendimi başta Önder Apo’ya halkıma ve PKK’ye adıyorum.

Kesinlikle şunun inancındayım ki Kürt halkı çağlardan beri özlemini taşıdığı özgürlüğe çok yaklaşmıştır. Bu düzlemde Önder Apo’nun belirttiği demokratik konfederalizm ışığında Kürt halkının özgür olması kaçınılmazdır. Artık tüm kirli oyun kurucuları bunun yakınındadır. TC’de bunun farkına varmış olmalıdır ki hükümet aracılığıyla “Açılım” adı altında içeriği aslında Önderlik ve PKK’nin tasfiyesini planlayan bir düzen peşindedir. Kesinlikle Kandil’den de bu oyunun işe yaramayacağı bilincindedirler. Ancak tarih tekerrürden ibarettir. Bundan önce de uygulanan bu tür saçmalıklar samimiyetsizliği ve duruşu olmadığından işe yaramayacak. Bütün bunların boşa çıkacağı ve Önder Apo’nun yol haritası ile Kürt halkının gerçek gücüne kavuşacağı ve tüm bu oyunların boşa çıkarılıp demokratik konfederalizmin kazanacağı kesindir. Ancak bütün bunlar karşısında en büyük direnişi gösterecek olan PKK’nin, devletin ve uluslar arası güçlerin karşısında gösterecek tavır kesin olmalıdır. Unutulmamalıdır ki bu süreçler çoğu kez yaşandı. PKK tarihinde başta Şemdin ve Osman gibi faktör de işbirlikçi ve tasfiyeye kadar götürecek olan bu kirli oyunlar yaşanmaması yine PKK ve öncü kadronun en büyük görevidir. Biliyorum ki bu ve benzeri faktörler, kirli oyunların bir düzenidir. PKK’ye düşen de bu oyunları boşa çıkaracak tüm önlemleri almaktır. Öncelikle bu yazımı gerillanın deyimiyle akademik Kürtçe ile yazmak isterdim. Ancak Kürtçenin bütün inceliklerini bilmiyorum ve bunu bir eksiklik olarak görüyorum kendimde. PKK’nin hayat karşısında duruşu olan militanizmi yaşam şeklime tam olarak dökemedim. Parti ve partileşmeyi tam olarak yerine getiremedim kendime özeleştirimdir.

Öncelikle tüm manevi değerlerimin ışığında gerçekleştireceğim eylemin doğru anlaşılması ve başta Kürt halkı olmak üzere eylem şeklinin ifadesi olan ve çağlardan beri ezilen tüm halklara özgürlük temennisiyle yaşasın özgürlük, yaşasın özgür yaşayan ve yaşayacak olan Kürt halkına:

Halkımın binlerce yıldır yaşadığı ve yaşayacak olan “Güneş”in çocuklarının, Kawaların Xanilerin saiitlerin, Agıri, Zilanların yurdu Kürdistan’a… Halkımı ve yurdumu özüne kavuşturan benliğimizi, kimliğimizi bize kazandıran asla unutulmayacak ve binlerce yıl yaşatılacak Reber apo’ya: Dün ve bugün ve yarın halkımın yılmaz savaşçıları ve bu uğurda şehit düşen ve düşecek olan özünü ateşten alan yılmadan savaşan özgürlük savaşçıları gerillaya:

Doğru bildiği yolda yürüdüğü için ve yalnızca suçu doğru düşünmek olan ve bu uğurda cezaevine düşen tüm haklı yoldaşlara, evlatlarının ölü bedenlerini dahi göremeyen tüm Barış Anneleri’ne, özgürlüğü bedeninde yaşayacak ve yaşatacak olan tüm halkıma selam olsun.

Eylemim başta Viyan Yoldaş’ın deyimiyle “Karanlık güneşi” aydınlatan Önder Apo’ya, esaretinin verdiği acı çoğu gibi benim de tüm vücut ve ruhumun en derinliklerinde büyük bir gerçektir. Yaşamı seninle anlamlı kıldık. Uğruna ölümü göze alacak kadar çok sevdik. Gözyaşıyla büyüttüğümüz bedenimiz her bir gerillanın, her bir toprağa düşmesiyle gerçek anlamın ve özgürlüğün değerli olduğunu gösterdi bizlere. Önder Apo her günün, halkıyla selamlaşmadan geçen her günün, bizlerde bıraktığı büyük yara, his ettiğimiz an büyük acıdır.

Tüm gerçekliğiyle Kürt halkının özünden gelen, özü pratikleşmeye döken PKK var oldukça inkar ve imhaya dayanan, Kürt halkını özünden koparmaya çalışan bu güçler büyük bir yanıldı durumundadırlar. Çünkü pratikleşmiş ve haklı bir davayı savunan partimiz hiçbir zaman tükenmeyecektir. Bu uğurda binlerce şehit verdik. Binlerce özgür insanımızın özgürlükleri elinden alındı. Kürdistan’ın binlerce köyü yakıldı ve analar ağladı yitirilmiş evlatlarının ardından.

Adı bile yasak olan bir halkın, küllerinden tek tek dirilten Reber Apo’ya her Kürt genci gibi ben de binlerce kez minnettarım ve anlasınlar ki Kürt halkı bir daha asla ihanete uğramayacaktır ve bedenlerin tutuşacağı bugün de özümüz olan özgürlüğe gideceğimizi, gittiğim yoldan asla dönemeyeceğimizi tüm mutlak inançla belirtmek isterim. Beritanlaşmak, Semalarda yücelmek, Mazlumlaşmak, Viyanlara ulaşmaktır.

Biji Serok Apo, Biji Kurdistan, Biji Azadi

Lawıkê Bêzar.”

ANF NEWS AGENCY

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s