Berivan’ın çığlığı: Canım yanıyor

Berivan’ın çığlığı: Canım yanıyor

Batman’da katıldığı gösteride polise taş attığı iddiasıyla yargılandığı Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemesi’nde ilk duruşmada 7 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırılan Berivan S., İHD Elazığ Şube Başkanı Nafiz Koç’a mektup gönderdi. Berivan gönderdiği mektupta gözaltına alındığında polisin yüzünü puşi ile kapattığını ve fotoğraf çektirdiğini belirterek, gözaltında işkence gördüğünü yazıyor. Berivan mektubunda, ‘Beni yakaladıklarında çok dövdüler. Bana niye böyle davrandılar anlamıyorum. Burada çok üzülüyorum, canım yanıyor burada. Ben burayı hak etmedim’ dedi.

Batman’da 9 Ekim 2009 tarihinde kapatılan DTP tarafından düzenlenen yürüyüşe katılıp, polise taş attığı iddiasıyla gözaltına alındıktan sonra tutuklanan ve Diyarbakır’da Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşmada 7 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırılan 15 yaşındaki Berivan S., İHD Elazığ Şube Başkanı Nafiz Koç’a mektup gönderdi. Berivan tutulduğu Diyarbakır E Tipi’nden gönderdiği mektupta, hiçbir suçu olmadığını buna rağmen verilen cezaya bir anlam veremediğini belirtti. Gönderdiği mektupta gözaltında polisin yüzünü puşi ile kapattığını ve fotoğraf çektiğini belirten Berivan, ‘Beni buraya atanlar inanın ki kendi çocukları olsaydı bana yaptıklarının aynısını onlara yapmazlardı’ dedi. Ben burada ailemi o kadar özlüyorum ki, anlatamam’ diyerek ailesine ve arkadaşlarına olan özlemini dile getiren Berivan, ‘Ben böyle bir yeri hiç hayal etmemiştim. Çocukluğumu dört duvar arasında nasıl geçireceğim?’ diye sordu.

‘Polisler niye yüzümü kapatıp resim çektiler?’

Berivan mektubunda, ‘Burası o kadar zor ki size ne kadar anlatsam da anlatamam ki. Hep burada kalacağıma çok korkuyorum. Dışarıda arkadaşlarımla koşup oynamak istiyorum. Burada her kapı açıldığında ya mektup bekliyorum ya da buradan çıkmayı bekliyorum. Ben hayatım boyunca ailemden hiç uzak yaşamadım. Bunun için burada çok korkuyorum. Ailemi çok özlüyorum’ dedi. Mektubunda, hiçbir suçu olmadığı halde ceza verildiğini ve verilen cezayı anlam veremediğini ifade eden Berivan, ‘Hiç bir suçum olmadığı halde bana bu kadar ceza vermelerini anlamıyorum. Polisleri anlamıyorum ne istediler benden. Ben ne yaptım onlara? Ben okuyacaktım okula gidecektim. Polisler niye yüzümü kapatıp resim çektiler?’ şeklinde dikkat çekici ifadelerde bulundu.

‘Canım yanıyor’

Gözaltında polisin kendisine işkence yaptığını belirten Berivan, ‘Niye bana şiddet ettiler? Bacaklarım hala morluklar içinde. Kimse vücudumda ki morlukları görmesin diye ilaç sürdüler. Beni yakaladıklarında çok dövdüler. Bana niye böyle davrandılar anlamıyorum. Ben daha 15 yaşındayım ben burayı hak etmedim. Hiç kimse burayı hak etmiyor. Burada çok üzülüyorum, canım yanıyor burada. İnşallah cezamı kabul etmezler, özgürlüğüme kavuşurum’ dedi.

‘Susarak geleceğimizi yok etmeyelim’

Mektubu alan İHD Elazığ Şube Başkanı M. Nafiz Koç, Çocuk Hakları Sözleşmesi’ne göre 18 yaşına kadar herkesin çocuk kategorisinde olduğunu hatırlatarak, çocukların korunması gerektiğini ifade etti. Bu durumda çocukların korunması gerektiğini söyleyen Koç, Türkiye’de çocuklara yaşlarından büyük cezalar verildiğine dikkat çekti. İnsan Hakları Çocuk Sözleşmesi’nin 34, 36 ve 37 maddelerine göre çocukların bedensel, ruhsal yönden zarar görebilecek her şeyden korunması gerektiğini söyleyen Koç, Türkiye’de bunların tersi bir durum yaşandığını kaydetti. Çocukların cezaevlerine atılarak, ruhsal ve bedensel yönden yok edilmeye çalışıldığına vurgu yapan Koç, ‘Buradan herkese sesleniyorum. Gelin bu çocuklar için bir şeyler yapalım. Onlar bizim geleceğimizdir. Susarak geleceğimizi yok etmeyelim’ şeklinde konuştu.

SERKAN DEMİREL
ELAZIĞ (DİHA)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s