Binlerce kişi Roj TV için yürüdü

Binlerce kişi Roj TV için yürüdü
SEBELAN KILIÇ -ANF16:14 / 06 Mart 2010 BRÜKSEL
Kürt kurum ve siyasetçilerine yönelik yapıaln baskın ve tutuklamlaarı protesto etmek için Belçika’nın başkenti Brüksel’de toplanan binlerce kişi “Roj Tv sahipsiz değil” sloganını atarak yürüyüş düzenledi.

Belçika ve uluslararası basının yoğun ilgi gösterdiği Brüksel Noord istasyonu meydanında saat 13.00’da başlayan yürüyüşe binlerce kişi katıldı.

Kürt siyasetçi, sanatçı, gazeteci ve gençler gruplar halinde yerlerini aldığı kortejin başında, KNK Başkanı Tahir Kemalizade, Nizamettin Toğuç, Celal Kemalizade, Halit Azizoğlu ve Adem Uzun yer aldı.

Aralarında Rotinda, Xelil Xemgin, Cewat Mervani, Seyitxan, Dilovan ve Diyar gibi sanatçıların da bulunduğu kortej ise alkışlarla protestolarını gösterdi.

Onlarca Kürt gazeteci de gazeteci Cahit Mervan ve Roj Tv Yayın yönetmenlerinden Ahmet Dicle’nin önde yer aldığı kortejde yürüdü.

GENÇLER ÖFKELİYDİ

Eyleme, Belçika Limburg bölgesinden katılan Kürt gençleri, “Belçika, ABD’nin kuklası olma” pankartı açtı.

Yürüyüşe katılan gençlerin öfkeleri dikkat çekti. Belçika Verviers kentinden katılan Bektaş Acar adlı genç, “Akkılı olsunlar. Bizi ne zannediyorlar. Biz Apocu genler her yerdeyiz. Kürtler sahipsiz değildir. Roj Tv sahipsiz değildir” diyerek tepkisini dile getirdi.

Berfin Soysüren adlı genç ise “Saldırıyla bizi sindireceklerini zannediyorlar. Biz Kürt gençleri televizyonumuza sahip çıkarak, bundan böyle saldırılara asla geçit vermeyeceğiz. Bunu böyle bilsinler” dedi.

‘ROJ TV SESİMİZ, KULAĞIMIZ’

Yürüyüşe Fransa’nın Marsilya bölgesinden 6 aylık bebeğiyle gelerek katılan Pınar Ağcan, “Tv’nin ekranı siyah olup saldırı yapıldığını duyduğumda oturup ağladım. Roj Tv’siz düşünemiyorum. Çünkü Roj Tv sesimiz kulağımızdır” sözleriyle duygularını dile getirdi.

Remzi Kartal ve Zübeyir Aydar’ın gözaltına alınma biçimine sert tepki gösteren Ağcan, öfkesini, “Onurumuza hakaret edercesine gözaltına aldılar. Bilsinler ki biz asla başımızı eğmeyeceğiz” dedi.

KCK bayrağına sarılmış Öcalan posteri taşıyan Belçika’nın Liege kentinden yürüyüşe katılan Güle Ana ise, “Sesimiz kulağımız Roj Tv’mizi kapatmaya çalıştılar. Sahip çıkmak için buradayım” diye konuştu.

DİLOVAN: HERKESİ KINIYORUM

Sanatçı Dilovan da, ‘’sadece Belçika’yı değil, yıllardır Kürtlerin çektiği acılara gözlerini kapatmış, duymazlıktan gelen tüm dünyayı kınıyorum. Utanmadan bugün bize terörist diyorlar. Ben Roj Tv baskınını duyduğumda, öfkelendim kendime kızdı. Neden aralarında değilim diye. Kendimi bir ozan olarak suçlu hissediyorum. Ama halkımız burada bugün gönülden televizyonuna sahip çıkarak bize de güç ve moral verdi. Ben halkın bu sahiplenişini yürekten kutluyorum. Başaracağız. Biz başaracağız” şeklinde tepkilerini dile getirdi.

“Roj Tv’ye saldırı görüntülerini görünce içim sızladı” diyen sanatçı Zozan ise, yıllardır Kürt sanatçıları olarak Roj Tv sayesinde seslerini duyurduklarını söyledi. Bunun için saldırıyı Kürt sanatı ve kültürüne yapılmış olarak gördüğünü belirten Zozan, “Saldırıyı nefretle kınıyorum. Büyük bir çıkışla sesine sahip çıkan halkımı da cani gönülden kutluyorum” dedi.

KNK BAŞKANI KEMALİZADE’DEN UYARI

Yürüyüş ardından yapılan mitingde ise KNK Başkanı Tahir Kemalizade Belçika ve Avrupa Birliği’ni uyaran sert bir konuşma yaptı.

“Arkadaşlarımızın gözaltına alınış şekli hiçbir hukuka ve insan haklarına sığmayan bir davranıştı” diyen Kemalzade, dünyanın tanıdığı yıllardır Kürt halkının temsilciliğini yapan Kongra-Gel Başkanı Remzi Kartal ile Zübeyir Aydar’a kriminal muamele yapılmasının ‘utanç verici’ bir uygulama olduğunu söyledi.

Konuşmasında Kemalzade, “Kürt halkı bugün burada kenetlenmiştir. Kürdistan’ın dört bir yanından, değişik görüş ve renkler burada ulusal bir tavır sergilemişlerdir. Burada ortak seslerini duyurarak, değerlerine sahip çıkmıştır. Kimsenin bu halkın özgürlük taleplerini kriminalize etmeye gücü yetmeyecektir. Belçika’yı ve Avrupa Birliği’ni yapılan bu yanlıştan vazgeçmeye çağırıyoruz” dedi.

‘SALDIRI ANKARA VE WASHİNGTON’DA PLANLANDI’

Roj Tv çalışanı gazeteci Necibe Karadaxi yaptığı konuşmada ‘’Kara Perşembe sadece, belediye başkanlarımız, siyasetçilerimizin, kelepçelenerek gözaltına alındığı Türkiye’de yaşanmadı. Geçtiğimiz perşembe günü arkadaşlarımız Avrupa’nın göbeğinde burada kelepçelenerek gözaltına alındılar. Bize terörist diyorlar ama bu saldırıyı gerçekleştirenler teröristtir. ‘Demokratım’ diyen Avrupa’nın polisleri kara maskelerle bize saldırdı. Kürtlerden neden bu kadar korkuluyor? Kürtlerin özgürlük sesi olan Roj Tv’den neden bu kadar korkuluyor? Biz bu saldırının Washington ve Ankara’da planlandığını çok iyi biliyoruz. Biz terörist değil bir halkın sesiyiz. Kürt halkına söz verdik sözümüzü burada yeniliyoruz. Kürt halkına karşı her türlü haksızlığa karşı durarak haklı mücadelelerinin yanında olacağızz. Bizi asla yıldıramazlar” dedi.

Kürt siyasetçi Cuma Tak ise yaptığı konuşmada, bugün Kürtlere karşı uygulanan konseptin siyasi soykırım konsepti olduğu vurgulandı. Belçika’daki operasyonu asıl organize eden, 30 yıldır Kürtlere karşı Türk devletine destek veren merkezi Brüksel’deki NATO olduğu belirtilerek, “bu saldırılarla Roj Tv’yi susturamazsınız. Çünkü Roj Tv Kürt halkının sesidir. Kürt halkını susturamazsınız” denildi.

AYNA: DİRENİŞİNİZİ SELAMLIYORUM

Yürüyüşe katılan BDP Mardin Milletvekili Emine Ayna ise yaptığı kısa konuşmada, Ermeni tasarısının ABD Temsilciler Meclisi Dışişleri Komisyonu’nda görüşülüp kabul edildiği bir esnada gerçekleştirilen saldırıyı kimsenin hukuk ve demokrasi çerçevesinde değerlendiremeyeceğini söyledi. Ayna, “Bu operasyonun boşa çıkarılmış olmasının en büyük örneği bugün burada olan Kürt halkının televizyonunu sahiplenişidir. Hepinizin bu direnişini saygıyla selamlıyorum” dedi.

FOTOĞRAFLAR: BARAN AYDEMİR

ANF NEWS AGENCY

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s