İsviçre’deki Kürtlerden Belçika hükümetine uyarı

İsviçre’deki Kürtlerden Belçika hükümetine uyarı
ANF16:04 / 06 Mart 2010 BASEL – Belçika Devleti’nin Roj TV’nin stüdyoları ve BDP temsilciliğine düzenlediği baskın ve Kürt siyasetçilerinin gözaltına alınması İsviçre’de yaşayan Kürtler tarafından protesto edildi.

Basel Teatherplatz’da bir araya gelen yüzlerce kişi PKK lideri Önderi Abdullah Öcalan’ın posterlerini, PKK bayrakları ve ‘Belçika bu mu senin demokrasin?’ ‘Roj Tv için de basın özgürlüğü, Kürtler için de demokrasi’ yazılı dövizler taşıdı. “Yaşasın Roj Tv”, “ Terörist Belçika” , “ Bijî Serok Apo” şeklinde sloganların atıldığı miting de konuşan FEKAR Eşbaşkanı Bahattin Altuntaş, Türkiye’de Kürtlere uygulanan antidemokratik uygulamaların aynısının AB’de de yapıldığını belirterek, AB’nin kendi demokrasisinin ayaklar altına aldığını söyledi. Roj TV’nin Kürtlerin dili, kültürü ve onuru olduğunu ifade eden Altuntaş, Roj TV’ye yapılan bu saldırının aynı zamanda Kürtlerin dili ve kültürüne yapıldığını kaydetti.

Yapılan saldırının zamanlamasına dikkat çeken Altuntaş, ”ABD ermeni soykırımını kabul etti. Bu bizce de olumludur. Fakat bu soykırım yasasının kabulüne karşı Kürtler feda edilmiştir. AB kendi demokrasisini buna feda etmiştir” dedi. Avrupa genelinde gözaltına alınan ve tutuklanan Kürt siyasetçilerinin serbest bırakılmasını isteyen Altuntaş, “ AB bu uygulamalarını sürdürdüğü sürece tüm Avrupa’da an be an bizim de eylemlerimiz sürecek” diye konuştu. Basel Barış Meclisi İnisiyatifi Fahriye Usta da yapılan saldırıyı kınayarak, AB’nin kendi yasalarını Kürtler için de uygulamasını istedi.

Ardından sırasıyla konuşan MLKP, PYD temsilcileri ile Suriye İnsan Hakları Örgütü Temsilcisi Roj TV’ye yönelik saldırıyı kınayarak Kürt siyasetçilerinin derhal serbest bırakılmasını istediler. Kürdistanlıların dostlarının destek verdiği miting İsviçreliler tarafından da ilgiyle izlendi. İsviçre’nin dört bir yanından eyleme katılmak için gelen Kürdistanlılar kar yağışı nedeniyle yolda kaldılar. Kürdistanlıların bir kısmı hava muhalefeti nedeniyle geri dönmek zorunda kalırken, bir kısmı ise mitinge gecikmeli olarak katılabildi. Soğuk havaya rağmen rağmen coşkulu şekilde halaylar çeken Kürdistanlılar attıkları sloganlar ile Belçika hükümetini Kürt siyasetçilerinin bırakılması için İsviçre’den uyarmış oldu.

FOTOĞRAF: RÜŞTÜ DEMİRKAYA

ANF NEWS AGENCY

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s