FEKAR Kongresinde Belçika’ya tepki

FEKAR Kongresinde Belçika’ya tepki

ANF19:21 / 07 Mart 2010 ZÜRİH – İsviçre Kürt Halk Dernekleri Konfederasyonu (FEKAR) 18. Dönem Kongresi Solothurn kentinde bulunan Kulturarena konferans merkezinde gerçekleşti.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın dev posteri ile KCK ve PKK bayraklarının asılı olduğu salonda ayrıca Özgür Kimlik, Özgür Önderlik, Demokratik Özerklik yazılı pankartta asıldı. 15 Şubat Komplosu’nu protesto amacıyla bedenini ateşe veren Ebumüslüm Doğan’a adanan kongrenin açılışını FEKAR 17. Dönem Eşbaşkanı Bahattin Altuntaş yaptı.

Divan seçiminin ardından Kürdistan devrim şehitleri adına bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Kürt Halk Önderi Öcalan’ın görüşme notları Biji Serok Apo sloganları arasında delegeler tarafından ayakta alkışlandı. Kon Kurd’dan bir temsilcinin de katıldığı kongrede İsviçre Med Kültür Merkezi ile YEK- KOM’un mesajları da okundu. Kongrenin devamında sürece ilişkin tartışmalara yürütüldü. Roj TV’ye yönelik olarak Belçika Polisi’nin düzenlediği operasyon ile Kürt siyasetçilerine yönelik olarak hem Türkiye’de hemde Avrupa genelinde yapılan operasyonlara değinen delegeler Kürt kurumlarının topluca direnişe geçmesi gerektiğini belirttiler.

Verilen kısa aranın ardından kongre FEKAR yönetimi tarafından İsviçre’de faaliyet yürüten Kürt derneklerinin, Kürt dilinin geliştirilmesi, halkla ilişkiler, lobi-sivil toplum ve proje alanında başarılı çalışmalar yürüten derneklere teşekkür plaketi sundu. Ardından FEKAR 17. Dönem Yönetimi tarafından hazırlanan faaliyet raporu ve mali rapor okundu.

Raporların tartışılmasının ardından yeni yönetimin seçimine gidildi. Yapılan seçimlerde yeni yönetime Mehmet Tali, Sevim Tutar, Cevdet Demir, Mehmet İlkan, Ahmet Yaman, Yusuf Korkmaz ve Ömer Reşitoğlu seçildi.

FOTOĞRAFLAR: RÜŞTÜ DEMİRKAYA

ANF NEWS AGENCY

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s