Kadınların 100. yıl coşkusu

Kadınların 100. yıl coşkusu

ANF: 07 Mart 2010 HABER MERKEZİ – 8 Mart Dünya Kadınlar Günü birçok ilde düzenlenen etkinliklerle kutlanıyor. İstanbul, Mersin, Diyarbakır, Şırnak, Hakkari, İzmir ve Adana’da düzenlenen mitinglerde, kadınların birlikte mücadele etmesinin önemine dikkat çekildi.

İzmir’deki 8 Mart kadın şöleni İzmir 8 Mart Kadın Platformu tarafından düzenlendi. Binlerce kadın platformun çağrısıyla Çankaya ve Cumhuriyet Meydanı’nda toplandı. Çankaya’daki BDP il binası önünde BDP üyelerinin yanı sıra EMEP ve SDP üyesi kadınlar bir araya geldi.

Kıyafetleriyle görsel bir şölen sunan Kürt kadınları, Türkçe ve Kürtçe attıkları sloganlarla ‘barış’ talebini dile getirdi. Kadınlar sık sık, ‘Kadınız, anayız, barıştan yanayız’ sloganını attı. Kürt kadınları, erbainiler çalıp şarkılar söyleyerek yürüdü. Cumhuriyet Meydanı’nda ise kadın örgütlerinin üyeleri buluştu.

Kadının özgürleşmesi mücadelesinde yaşamını yitiren tüm kadınlar için saygı duruşuyla başlayan şölende, Nazan Sakallı ve Özge Yolcu Platform adına açıklamayı okudu. Şölen konuşmaların ardından Mezopotamya Kültür Merkezi Müzik Grubu’nun dinletisiyle sona erdi.

‘DÜNYAYI İSTİYORUZ KIRINTILARI DEĞİL’

8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle çeşitli sol örgütlerin çağrısı ile yapılacak mitinge katılmak için yaklaşık 3 bin kişi Kadıköy Tepe Natilius önünde bir araya geldi. “Yüzüncü yılında şan olsun 8 Mart’ı yaratanlara Newyork’tan TEKEL’e direniş sürüyor, mücadele büyüyor” pankartı ve “Dünyayı istiyoruz kırıntılarını değil”, “Barış adalet özgürlük istiyoruz”, “Özgür kadın örgütlü kadındır”, “Devrim meşale bizim kadınlarımız” dövizleriyle yürüyüşe geçen kitle, İskele Meydanı’na kadar “Kurtuluş sosyalizmde kadın erkek elele mücadeleye”, “Emeğime bedenime kimliğime dokunma”, “Görünmeyen emek sesini yükselt”, “Yaşasın halkların kardeşliği” sloganları ile yürüdü.

Yaşamını yitiren kadınların fotoğraflarının önde taşındığı mitingde, erkeklerin yoğun katılması ve bazı kadın taleplerini içeren pankartları erkeklerin taşıması dikkat çekti. Alanda tertip komitesi adına bir konuşma yapan Özlem Doruköz, kadınların kurtuluşu yolunda mücadele ederek yaşamını yitiren tüm kadınları selamladı.

Yapılan konuşmaların ardından mitingi Grup Yorum ve Sanatçı Pınar Sağ’ın söylediği şarkılar eşliğinde çekilen halaylarla sona erdi.

KADIN YÜRÜYÜŞÜNÜN STARTI VERİLDİ

Dünya Kadın Yürüyüşü Türkiye bileşenleri, çalışmalarını Taksim Tramvay Durağı’nda yaptığı basın açıklamasıyla başlattı. Türkiye sözcüsü Dilsaz Padar, 8 Mart’tan başlayarak Uluslararası Yoksullukla Mücadele Günü olan 17 Ekim’e kadar dünya çapında eylemler yapılacağını belirtti. Padar, Dünya Kadın Yürüyüşünün Avrupa ayağının 30 Haziran 2010 tarihinde İstanbul’da yapılacağını duyurdu, “Eşitlik, adalet, özgürlük ve barışın hakim olduğu bir dünya kurma hedefi ile tüm kadınları mücadeleyi büyütmeye çağırıyoruz” dedi.

DİYARBAKIR’DA ERBANELER EŞLİĞİNDE YÜRÜYÜŞ

Diyarbakır’ın merkez Sur İlçesi’ne bağlı Hasırlı Mahallesi’nde de kadın ve çocuklar düzenledikleri yürüyüşle 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutladı. Hasırlı Özgür Yurttaş Derneği önünde bir araya gelen kadın ve çocuklar, erbaneler eşliğinde söyledikleri Kürtçe parçalarla Keçi Borcu’na doğru yürüyüşe geçti. “Biji 8 Adarê” pankartının açıldığı yürüyüşte, “Xewna zaroka aşiti ye” ve “Emo generalê Apê Musa ne ” dövizleri taşındı. Erbaneler eşliğinde yürüyen çocuklar sık sık “jın jiyan azadi”, “Apo dışarı Erdoğan içeri” ve “Erdoğan kerdoğan tu bı qurbana Öcalan” sloganları attı.

KADINLARA GÜL

Şırnak’ın Silopi İlçesi’nde, Eğitim Sen ve KESK Şubeler Platformu Temsilciliği, 8 Mart nedeniyle kadınlara ilçe merkezinde gül vererek, 8 Mart Günü’nü kutladı. Silopi Eğitim Sen Yöneticisi Kevser Büyürertaş, 2010 yılı 8 Mart’ının 100. yıl mücadelesi ile taçlanırken, işyerlerinde taciz haberlerinin gündelik yaşamdan hiç eksilmediğin kaydetti.

Daha sonra Laleş Kültür Sanat Merkezinde kadın konulu sinevizyon ve Eğitim Sen öğretmenleri müzik grubunun müzik dinletisiyle devam etti.

HAKKARİ’DE RENK CÜMBÜŞÜ

Hakkari’nin Çukurca İlçesi’nde 8 Mart nedeniyle bir şölen düzenlendi. Belediye önünde yapılan şölene yüzlerce kadın katıldı. Yöresel kıyafetlerle BDP İlçe binası önünde bir araya gelen kadınlar daha sonra etkinliğin yapılacağı alana doğru yürüyüşe geçti. Yol boyunca sloganlar atan kadınlar, etkinliğin yapıldığı alana geldiler. Renk cümbüşüne dönen alanda kadınlar ilk olarak müzik eşliğinde halaylar çektiler.

‘ERKEK İKTİDARINA VE KAPİTALİZME İTAAT ETMEYECEĞİZ’

Adana Kadın Platformu tarafından düzenlenen miting için Mimar Sinan Açık Hava Tiyatrosu önünde buluşan yüzlerce kadın, Uğur Mumcu Meydanı’na kadar yürüdü. Yürüyüş sırasında kadınlar, “Erkek iktidarına ve kapitalizme itaat etmeyeceğiz”, “8 Mart’ın 100. yılında ortak mücadele ile özgür bir dünya yaratacağız”, “8 Mart’ın 100. yılında Güneş’i özgürleştireceğiz” ve “Ji jiyana bêçand û bênasname re êdî bes e” yazılı pankartları taşıdı. Ayrıca miting alanına girerken yapılan aramada, üzerinde “Êdî bes e” yazılı ve yaşamını yitiren PKK’li kadınların fotoğraflarının olduğu bir çok dövize de el konuldu.

’KİMSENİN NAMUSU DEĞİLİZ’

Demokratik Özgür Kadın Hareketi’nin (DÖKH) BDP Akdeniz ilçe binası önünde düzenlediği mitinge binlerce kadın katıldı. Miting alanına “Kimsenin namusu değiliz, namusumuz özgürlüğümüzdür. Em ne namusa kesekine, namusame azadiya me ye”, “dün halepçe bugün kelepçe” ve “siyasi soykırımlar durdurulsun tutuklamalar derhal serbest bırakılsın” yazılı pankartlar asılarak, “Biji serok Apo”, “jın jiyan azadi”, “Gençlik botana özgür vatana” sloganları atıldı.

Muş’un Bulanık İlçesi’nde 8 Mart nedeniyle BDP Bulanık İlçe binası bir araya gelen kadınlar, müzik eşliğinde halaylar çekerek 8 Mart’ı kutladı.

PANKARTLAR İÇERİ ALINMADI

DÖKH’ün Mardin’in Yenişehir Karayolları Meydanında düzenlediği 8 Mart Dünya Kadınlar Günü mitingi ilk kez kutlandı. Mitinge BDP Şırnak Milletvekili Sevahir Bayındır, BDP Mardin ilçe ve belde kadın belediye başkanları ve binlerce kadın katıldı. Kadınlar mitingi alanına gelirken polis kontrolünden geçerken, puşi ile alana girmek isteyen bir çocuğa ise polisler müdahale ederek, puşiyi çocuktan alması dikkat çekti. Öte yandan miting alanına hiçbir pankart içeri alınmadı. Daha sonra kadın belediye başkanları birer konuşma gerçekleştirdi. Burada kitleye seslenen BDP Şırnak Milletvekili Sevahir Bayındır, Roj Tv üzerindeki baskıları kınayarak, bütün dünyanın Kürtlere karşı birleşmesi halinde bile hiç kimsenin Kürtlerin sesini kısamayacağını söyledi.

‘KADINLAR GÜNEŞLE BULUŞACAK’

Van’da 8 Mart Dünya kadınlar günü nedeniyle Belediye Garajı’ndan bir miting düzenlendi. Miting için sabah saatlerinden itibaren mahallerde bir araya gelen kadınlar, giydikleri yöresel kıyafetlerle alana akın etti. Alanda yoğun güvenlik önlemleri alan polisler, kadınları iki noktada aramadan geçirildikten sonra alana aldı. Yoğun güvenlik önlemlerine rağmen alanda bir araya gelen binlerce kadın müzik eşliğinde 8 Mart’ı kutladı. “Biz kadınlar ortak mücadeleyle ortam mücadeleyi yaratacağız”, “Kadın özgürlüğü toplumsal barışın teminatıdır” yazılı pankartların asıldığı alanda, “Kadınlar güneşle bulaşacak”. “Özgür kadın özgür yaşam”, “kadın katliamlarına son”, “her roj 8’ê adarê, her roj tekoşîn”, “Kimsenin kamusu olmayacağız” yazılı dövizler açıldı.

Renk cümbüşüne dönen alan, DÖKH bayrakları ve sarı kırmızı, yeşil renkleriyle süslendi. Mitingde konuşan Bostaniçi Belediye Başkanı Nezzahat Ergüneş, Kürt kadınların bir haftadır alanlarda olarak seslerini yükselttiklerini dile getirdiğini söyledi.

BDP Iğdır Milletvekili Pervin Buldan ise, “sizleri Beritan’ların, Ruhanilerin, Semaların, Zilanların, Viyanların, özgürlük sevdasıyla selamlıyorum” diyerek, kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutladı.

Van’ın Muradiye İlçesi’nde, ilk kez 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlandı. İlçede bir düğün salonunda düzenlenen şölene, yaklaşık 200 kadın katıldı.

Erzurum Merkeze bağlı Mahallebaşı Pasaj Yağmur Düğün Salonu’nda 8 Mart nedeniyle bir şölen düzenlendi. Şölene BDP PM Üyesi Zahir Sarıtaş ile DÖKH üyesi Berjin Demirkaya’nın katıldığı şölende, sık sık “Roj Tv kapatılamaz”, “Baskılar bizi yıldıramaz”, “Biji serok Apo” sloganları atıldı.

‘JİN JİYAN AZADİ’

BDP il binası önünde 200’ü aşkın kadın bir araya geldi. Kadınlar “Jin jiyan azadi”, “Kimsenin namusu değiliz namusumuz özgürlüğümüzdür”, “Güneşimizi karartamazsınız” sloganları atarak, belediye binası önüne kadar yürüdü.

BDP’li kadınların Manisa’nın Turgutlu İlçesi’nde düzenlediği 8 Mart etkinliği Atatürk Mahallesi Sosyal Tesisleri’nde yapıldı. Etkinliğe çevre ilçelerden gelen yüzlerce kadının yanı sıra BDP PM Üyesi Şefika Gürbüz de katıldı. Gürbüz, Roj TV’nin Kürtlerin gözü kulağı olduğunu belirtti.

Hakkari’de KESK Şubeler Platformu Kadın Komisyonu tarafından Öğretmen Evi Lokali’nde etkinlik düzenlendi. “Sözümüz var, emeğimizin bedenimizin, kimliğimizin sömürülmesine 100 yılında diremeye” sloganıyla düzenlenen etkinlikte yapılan saygı duruşundan sonra KESK Üyesi Rahime Alpçiçek, 8 Mart tarihini anlatan bir konuşma yaptı. Konuşmadan sonra sinevizyon gösterimi yapıldı. Etkinlik şiir dinletisi ve halaylarla son buldu.

ANF NEWS AGENCY

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s