De Standaart: Belçika Kürdistan’ında gerginlik

De Standaart: Belçika Kürdistan’ında gerginlik

ANF12:13 / 13 Mart 2010 BRÜKSEL – Belçika De Standaart gazetesi, Belçika polisinin 4 Mart günü Kürt kurumlarına yönelik düzenlediği baskının Brüksel’de yaşayan Kürt ve Türkler arasında gerginliğin artmasına neden olduğunu yazdı.

“Belçika Kürdistan’ında gerginlik” başlıklı Lieven Sioen imzalı haberde, “Kürt yanlısı kurumlar aktivist mi yoksa terörist mi?” sorusuna cevap aranıyor. Baskından bir hafta sonra Roj Tv stüdyolarında, “hayal kırıklığı”, “kızgınlık” ve “mücadele” azminin hakim olduğu kaydedilen haberde, stüdyoların birinde bağış için canlı yayın yapılırken, büro kısmında çalışanların yardımda bulunmak isteyenl,erin telefonlarını yanıtladıkları belirtilerek, “Buna karşı redaksiyon salonu oldukça sesiz. Masaların altında bunun nedenini görüyorum: tüm bilgisayarlara el konulmuş” denildi.

GÜNBAT: BİZİ SUSTURMAK İSTİYORLARDI

Gazeteye konuşan televizyon çalışanlarından gazeteci Mazhar Günbat, “Bizi susturmak istiyorlardı. Ancak şimdiden bunda başarısız oldular. Hemen bir canlı yayın aracı kiraladık. Aramalardan birkaç saat sonra yeniden yayındaydık. Ve bugünkü yayınla Roj NV’nin (Roj Tv’ye program üreten şirket) paralarının gerçekten nereden geldiğini göstermek istiyoruz. Haraç ve kriminal aktivitelerden değil, dünyanın dört bir yanında, Roj Tv’yi Kürdistan’daki gelişmeler konusunda Kürt bakış açısıyla kendilerini bilgilendiren tek kanal olarak gördükleri için bize gönüllü bağışta bulunan Kürtlerden geldiğini göstermek istiyoruz” dedi.

UZUN: AMAÇ KÜRTLERİ TERÖRİZE ETMEK

Takibe alınan Kürt örgütleri ile sempatizanlarının operasyonun Türk hükümeti ile gerçekleştirilmiş siyasal bir eylem olduğu konusunda net oldukları belirtilen haberde, baskınların yapıldığı yerlerden birinin KNK olduğuna dikkat çekildi. Haberde KNK sözcüsü Adem Uzun’un açıklamalarına da yer verildi. Operasyonun amacının Kürtleri terörize etmek olduğunu belirten Uzun, “Kürtleri daha da marjinal etmek mi istiyorlar? Tek alternatifin silahlı mücadele olduğu sinyalini mi verilmeye çalışılıyor?” diye sordu.

Federal savcılığın Türkiye’nin girişimlerinin sonucu yönlendirildikleri söylemlerine dokunulmuş şekilde yanıt verdiğini kaydeden gazete, savcılıktan bir kaynağın, “Bu soruşturma tamamen kendi inisiyatifimiz sonucudur” iddiasına yer verdi. Aynı kaynak, baskınlarda Türk polislerinin de yer aldığını reddederek, daha önce basın toplantısında PKK’ye yönelik ileri sürülen iddiaları tekrarladı.

ŞİDDETLİ TEPKİLER

“Dava’nın ne kadar yerinde olup olmadığı, ve siyasal eylem ile kriminel aktivite arasındaki ince bağın nerede bulunduğu mahkemede netleşecek” diyen gazete her halükarda ince bağın Belçika’daki “Kürt ve Türk milliyetçileri arasında şiddetli tepkilere, bazen de şiddetli çatışmalara neden olduğu”nu ifade etti.

Haberde, PKK’nin 2007 yılında askeri bir konvoya düzenlediği saldırı ardından, Türk gençlerinin Brüksel’in Sint-Yoost-Ten-Node semtinde sokaklara dökülerek polisle çatıştıkları, bir Kürt müzik dükkanını tahrip ettikleri belirtildi. Bunun, Türk milliyetçilerinin saldırılarına hedef olduklarının ilki olmadığını belirten Brüksel Kürt Enstitüsü Başkanı Derviş Ferho, “Bizim merkezimizde yakıldı. Türkiye’de her gerginlik olduğunda, Türk aşırılar Kürtler karşı kışkırtılıyorlar” dedi.

Haberde, “Bunu kimin tam olarak yaptığı, net değildir” denilerek, Sint-Joost semtinde Türk geçlerini PKK’ye karşı eylem yapma SMS mesajlarının yine dolaştığı ve Kürt derneklerine göre bunun arkasında Bozkurtların olduğu belirtildi.

IRKÇI TÜRK FEDERASYONUNUN TEHDİDİ

Kendilerinin MHP ile ideolojik bağları olduğunu söyleyen Belçika Türk Federasyonu Başkanı Mithat Öztürk, Kürtlere karşı saldırıların arkasında oldukları yönündeki iddiaları reddederek, faşist olmakla itham edildikleri için devletten yardım alamamaktan şikayet ediyor.

Belçika’nın değişik dillerden oluşan modelini Türkiye için uygun görmeyen Özgürk, Türk devletinin “tek”lerini sıralayarak, Kürtlerin otonomi taleplerine her hangi bir tavizde bulunmanın Türkiye devletinin yıkılmasının kapısını açacağını ileri sürdü. Özgürk, “Ancak yıkılacak olan Türkiye olmayacak” diyerek Kürtleri tehdit etmekten geri durmadı.

Türk federasyonu gibi derneklerin Türk toplumu arasında milliyetçi duyguları canlı tutuğuna dikkat çekilen haberde, Roj TV çalışanlarından Özcan’ın, “ Geçmişimle gurur duymam gerektiği düşüncesiyle büyüdüm. Ancak bir gün okul arkadaşlarıma Kürdüm dediğimde her şey değişti. Sanki birden terörist dostu etiketini taşıyordum” dedi.

ÖZGÜDEN: TÜRK DEVLETİ MİLLİYETÇİLİĞİ TEŞVİK EDİYOR

İnfo Türk sahibi gazeteci Doğan Özgüden, Türk devletinin milliyetçiliği teşvik ettiğini söyledi. Ermeni soykırımının tarihsel bir gerçek olduğunu, bundan dolayı da Kürt, Asuri ve Ermeni azınlıkların haklı olarak hakları için mücadele verdiklerini belirten Özgüden, “1980 darbesi ardından ordu Kürtlere karşı acımasız saldırı başlattı. PKK’yi yaratan o şiddetle bastırmadır” dedi. Darbe ardından Kürt siyasi mültecilerin Belçika’nın yolunu tutarak burada bulunan Kürt göçmen işçilere katılmaya başladıklarını belirten Özgüden, “Siyasal duyarlılıkları gelişti. Kendilerini örgütlemeye başladılar ve Belçika’nın barış içinde bir arada yaşayan iki halklı modelinden ilham aldılar” diye konuştu.

Türk derneklerinin çoğunun iki eğilimden oluştuğunu ve bunların sağ milliyetçi MHP ile dinci milliyetçi Milli Görüş olduğunu belirten Özgüden, “Türk hükümeti Avrupa’da güçlü Türk yanlısı bir lobiyi oluşturmak için bunları teşvik ediyor” ifadelerini kullandı.

Özgüden, askeri cuntanın, diasporadaki muhalefete denge oluşturmak ve Türk çıkarlarını korumak için, 1984’ten sonra Türklerin bulundukları ülkelerin vatandaşı olmalarını siyasal hayatına katılmalarını desteklediğini söyledi.

Gazeteye konuşan Brüksel Türk elçiliği yetkilileri ise, tüm Kürt kurumlarını, Türk devletinin bilinen suçlamaları ile itham ederek, Belçika’yı Kürt derneklerine fazla hareket sahası sunmakla suçladı.

“PKK’Yİ DESTEKLEME BİR REALİTEDİR”

Gazeteci Mazhar Günbat, “Biz Kürt halkının sesi olduğumuzu söylüyoruz. İzleyicilerimizin çoğunun PKK’yi destekledikleri bir realitedir. Buna gözümüzü yumarsak, inandırıcılığımızı kaybederiz” dedi.

Benzer sesin Kürt Enstitüsünde de dillendirildiğini kaydeden gazete, Derviş Ferho’nun, “Biz PKK’yi, diyalog için fazla bir alan bırakılmadığı için silaha sarılan kurtuluş hareketi olarak görmeye devam ediyoruz” sözlerini aktardı.

Baba ve annesi hiç aydınlatılmamış koşullarda birkaç yıl önce öldürülen Ferho, “Eğer polis soruşturmasında suç işlendiğini gösteren deliller ortaya çıkarsa bunu mahkum edecek ilk kişi ben olurum. Ama bizden PKK’yi mahkum etmemizi beklemeyin, çünkü biz o zaman milyonlarca Kürtlerin gözlerinin içine bakamayız” şeklinde konuştu.

ANF NEWS AGENCY

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s