Amed Newroz’u 2010’a damgasını vuracak

Amed Newroz’u 2010’a damgasını vuracak

NUDEM ATEŞ / ANF08:35 / 22 Mart 2010 AMED – Kürdistan’da ve batı illerinde 17 Mart tarihinde startı verilen Newroz kutlamalarının finali Diyarbakır’da yüzbinlerin katılımıyla milyonu aştı. Diyarbakır’daki kutlamaların en ilginci belki de gizlice gelen korucuların kutlamalara katılması oldu.

Özgürlük seslerinin yüzbinlerin ağzından haykırıldığı Diyarbakır’daki Newroz, her yıl artan coşkusu ve katılımının fazlalığıyla da 2010 yılına damgasını şimdiden vurdu denilebilir.

Diyarbakır’da hazırlıklarına Şubat ayı sonlarına doğru BDP öncülüğünde başlayan Newroz, milyona varan bir finalle olaysız bir şekilde sona erdi.

Tertip komitesinin haftalar önceden kent genelinde yürüttüğü çalışmalar sonucunda sadece Diyarbakır’dan değil, batı illerinden İstanbul, İzmir, Aydın, Konya, Kocaeli, Ankara’dan, Van’dan, Ağrı’dan ve yurtdışından gelen konuklarıyla Diyarbakır’a Newroz’u her yönüyle bu yıla damgasını vurdu.

Sabahın erken saatlerinden itibaren Diyarbakır’da her yıl Newroz sabahı yaşanan hareketlilik bu kez daha bir canlıydı. Gerilla kıyafetleri giyen genç kız ve delikanlılar ile Botan yöresine has Şal u Şepik giyen erkekler ve yine aynı yöreye has rengarenk giysilerini giyen kadınlar otobüs, minibüs, özel otomobilleriyle, bunları bulamayanlar ise yürüyerek Newroz alanına akın etti öğlen saatlerine kadar.

Öğlen saatlerine kadar her pazar günü hareketli olan Diyarbakır sokakları bir anda boşaldı. Birçok mahallede kurulan semt pazarlarının çoğu da tezgahlarını kapatarak Newroz alanına koştu.

Büyükşehir Belediyesi’nin tahsis ettiği otobüsler kentin 12 ayrı noktasından Newroz alanına insanları ücretsiz taşırken, duraklarda giysileri, taşıdıkları bayrak ve flamalarıyla Newroz alanına gittikleri belli olan binlerce kişi ise Balıkçılar Başı ve Dağ Kapı hat minibüsleri tarafından ücretsiz olarak Newroz alanına yakın Kuruçeşme semtine kadar taşıdılar.

Newroz alanında yaşanan en önemli ayrıntı ise herhalde korucuların da katılmasına tanık olmamız oldu. Şırnak ve Diyarbakır’ın ilçelerinden tanıdığımız bazı korucular da bu mahşeri kalabalığı kaçırmak istememiş ve yaptıkları işin utancını bir kenara bırakarak bir günde bile olsa Kürtlüklerini unutmamışlardı.

Sabahın erken saatlerinde başlayan insan akını öğlene doğru alanı insanlardan oluşan kocaman bir denize dönüştürdü. Platforma çıkan konuşmacıları dinleyenler, konuşmalara ara verilince yada müzik çalınca küçük gruplar halinde halay çekerek, slogan atarak Newroz coşkusuna kattılar kendilerini.

Newroz alanının hemen yanı ise bir panayırı andırmıyordu. Hemencecik hazırlanan yüzlerce tezgahta kimi ekmek arası döner, kimi simit, kimi yayık ayranı, kimi demli kaçak çay, kimi hediyelik eşya, kimi yeşil-kırmızı-sarı fular, kimi bandaj ve eşarp katarak bu kadar müşteri potansiyeli bol olan insan denizi kaçırmak istememişlerdi.

Ve belki en önemlisi de milyonu aşan Kürdün kendilerine ‘terörist’, ‘saldırgan’ diyenlere verdiği cevaptı.

Kimi ilçelerde yada küçük batı kentlerinde kutlamalara katılanların sayıları kadar polisin güvenlik önlemi almasına rağmen Newroz alanına polisleri yaklaşmaması gerginliği de bir anlamda en alt seviyeye indirdi.

Öğlen saatlerine kadar kimi otobüs, minibüs, kamyonet, kamyon, kimide yürüyerek alana akın eden yüzbinler Newroz alanında bir araya geldiğinde ve kutlamalar sona erene kadar herhangi bir kavga, polise taş atma, saldırı olmadı.

Kürtler, kendilerine hakaret edilmediği, saldırılmadığı, aşağılanmadığı zaman binler, onbinler, yüzbinler değil, milyonu aşan sayıya ulaştıklarında bile çatışma istemediklerini gösterdiler.

Telsizlerden polislere sık sık kitlenin 200 metre uzağına çekilmeleri uyarısında bulunulurken, alanın çevresinde güvenlik önlemi alan polis sayısının bin katından fazla olan kitle bu zamanda bile polisle bir gerginlik yaşamadı.

Kürtler, tahrik edilmedikleri zaman milyonu aşsalar bile taleplerini özgürce haykırmalarına engel olunmadığı zaman olay çıkarmayacağını tüm dünyaya gösterdiler.

Hep bir ağızdan özgürlük için slogan atan Kürtler hem özgürlüklerinden ödün vermeyeceklerini, hem de barışa olan özlemlerini haykırdılar hem Ankara’ya, hem de dünyaya.

ANF NEWS AGENCY

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s