Demirbaş için kampanya

Demirbaş için kampanya

Soykırım Karşıtı İnsan Hakları Örgütü(CHAK) ile Brüksel Kürt Enstitüsü’nün tutuklu Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş’ın serbest bırakılması için başlattığı kampanya yayılıyor. “Abdullah Demirbaş’a Özgürlük” kampanyasına Belçika’daki birçok siyasi parti ve milletvekilleri de destek veriyor. Brüksel Kürt Enstitüsü Yönetim Kurulu Başkanı Derweş M. Ferho, Demirbaş ın “vein thrombosis (DVT)” hastalığı nedeniyle bir süredir tehdit altında olduğuna dikkat çekerek, “Geçtiğimiz Cuma günü konuyla ilgili olarak Amed’den bilgi aldık ve hemen harekete geçtik. İlk etapta hazırlanan İngilizce bir metin, mektupla birlikte Belçika’da dağıtıldı ve internet sitemizde yer aldı” dedi. Demirbaş için birçok dilde büyük bir kampanyanın startını verdiklerini belirten Ferho, “Hedefimiz, Belçika’daki tüm parlamenter ve yerel yönetimlere ulaşmak, konuyla ilgili olarak onları aydınlatmak ve harekete geçmeleri için gerekeni yapmaktır” şeklinde konuştu. Enstitünün kampanyası http://www.kurdishinstitute.be adresi üzerinde de yürütülüyor.

CHAK da imza topluyor

Soykırım Karşıtı İnsan Hakları Örgütü (CHAK) tarafından başlatılan kampanya da genişliyor. CHAK açıklamasında Demirbaş’ın 2009’un Aralık ayından beri ceza evinde bulunduğunu hatırlatarak, doktor gözetiminde sistematik bir şekilde tedavi edildiğini ancak bir hafta önce durumunun ağırlaşması nedeniyle Dicle Üniversitesi Hastanesinin özel bir bölümüne kaldırıldığını hatırlatıldı. “Demirbaş’ın tedavisi güvenlik güçlerinin gözetiminde devam etmektedir” diyen CHAK, 30 Mart günü bir çok kurumla ilişki içinde Demirbaş’ın özgürlüğü için kampanya başlattıklarını belirtti. CHAK, “Tüm halkımıza ve insanlığa çağrımız, Demirbaş’ın özgürlüğü için harekete geçmeleri ve destek sunmalarıdır. Abdullah Demirbaş’ın aleyhinde açılmış davalar düşmeli ve Demirbaş derhal serbest bırakılmalıdır” dedi. Katılım çağrısının yapıldığı imza kampanyasında, imzalar http://www.kurdocidewatch.net sitesinde toplanıyor. Kampanyaya katılmak isteyen kişi ve kurumlar, adı soyadı, meslek ve kaldığı ülke ile ilgili bilgiyi iki e-posta adresleri olan info@kurdocidewatch.net ve chak-bakur@kurdocidewatch.net’e de ulaştırabilirler. 


İsveç’ten kültür ödülü

‘KCK operasyonu’ adı altında yürütülen tutuklama furyasıyla hapsedilen Demirbaş, Süryani kültürüne yaptığı katkı, dayanışma ve destekten ötürü İsveç Asur Kültür Merkezi tarafından ödüllendirildi. İsveç Asur Kültür Merkezi tarafından dün yapılan yazılı açıklamada, Asuri kültürüne yaptığı katkılardan ve verdiği dayanışmadan dolayı bu yıl ki ‘Asur Kültür Ödülü’nün BDP’li Demirbaş’a verildiği duyuruldu. Merkez, Demirbaş’ın serbest bırakılmasını istedi. Asuri kültürüne yönelik destek ve dayanışmada bulunan kimselere verilen ödülün Demirbaş’a verilmesi için dernek merkezi yönetimi ortak karar aldı. Demirbaş’ın sorumlu olduğu dönemde Sur ilçesinde bulunan değişik kültürlere ait özellikle tarihi binaları hayata kazandırmasının bu ödüle layık görülmesinde etkili olduğu bildirildi.

HABER MERKEZİ

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s