Ahmede Qesra Qenco ya fasist Türk köpeklerinden alcakca saldiri

Sayin Ahmet Türke yapilan alcakca saldirinin görüntüsü

Samsun’da görülmeye başlayan Bulanık davasını izleyen kapatılan DTP’nin siyasi yasaklı lideri Ahmet Türk’e adliye önünde saldırı yapıldı. Saldırıda Ahmet Türk’ün burnu kırıldı.

Muş’un Bulanık İlçesi’nde 15 Aralık 2009 tarihinde DTP’nin kapatılmasını protesto eden kitleye ateş açarak 2 kişinin ölümü, 8 kişinin de yaralanmasına neden olan korucu Turan Bilen ve kardeşi Metin Bilen hakkında açılan davanın ilk duruşmasına katılan Ahmet Türk, Aysel Tuğluk, Sırrı Sakık, Nezir Karabaş ve Nuri Yaman’a mahkeme çıkışında saldırı oldu.

‘AHMET TÜRK KARADENİZ’E NEDEN GELDİN?’

Mahkeme çıkışında basın mensuplarının soruların yanıtlayan Ahmet Türk, adil bir yargılama beklediklerini belirtti. Açıklamadan sonra arabasına doğru giden Ahmet Türk’e, polisin içerisinden sıyrılan bir kişi saldırdı. Çevrede biriken grup, “Ahmet Türk buraya neden geldin burası Karadeniz”, “Kahrolsun PKK” sloganları atarak milletvekilleri ve Bulanıkta öldürülen Necmir Oral ve Kemal Ağca’nın ailelerini linç etmek istedi. Saldırı sonucu Ahmet Türk hemen arabaya bindirilirken, Sırır Sakık ile emniyet görevlileri arasında tartışma yaşandı. Saldırıda yaralanan Ahmet Türk hastaneye kaldırıldı.

YAMAN: AMELİYAT EDİLMESİ GEREKİYOR

BDP Muş Milletvekili Nuri Yaman Türk’ün saldırı sonrası Samsun’un bir ilçesinde hastaneye kaldırıldığını belirterek, sürekli mide bulantısı çektiğini ve baş ağrısının devam ettiğini söyledi. Yaman Türk’ün tansiyonunun 15’e çıktığını da belirterek, “Öncelikle Ahmet Beyin tansiyon problemini halletmeye çalışıyoruz. Tansiyon sorunu çözülürse Ankara’ya hareket edeceğiz. Orada Ahmet Bey’in burnunun ameliyat edilmesi gerekiyor. Midesinde bulantı var ve baş ağrısı çekiyor” dedi.

Polisin geniş güvenlik önlemlerine rağmen saldırının gelişmesi dikkat çekerken, polis sabah saatlerinde özellikle gelenlerin tek tek kimliklerini tespit etmişti. Olaydan sonra polis yeniden güvenlik önlemlerini arttırdı, adliyeye giriş çıkışları yasakladı. Mahkemeyi izlemeye gelen bazı avukatlar da adliyede mahsur kaldı ve polis çıkışlarına izin vermedi.

Öte yandan, davanın duruşması ise, sanıkların tutukluluk halellerinin devamına karar verilerek, 8 Haziran tarihine ertelendi.

Ahmet Türk, Cumartesi günü Kadıköy’de düzenlenen mitigde polisin sıktığı biber gazından etkilenerek hastaneye kaldırılmıştı.

ANF NEWS AGENCY

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s