EVRIM ALATASI ANIYORUZ

13 Nisan 2010
Uzun süredir kanser tedavisi gören Gazeteci-Yazar Evrim Alataş (34) Amed’deki evinde hayata veda etti.
1994’te gazeteciliğe başlayan ve 10 yıl boyunca Kürt basınında çalışan Evrim Alataş, kansere karşı 13 yıldır verdiği mücadeleyi; Kürt basını ve kültür dünyası da önemli bir değerini kaybetti. “Her dağın gölgesi Deniz’e düşer” kitabının ve ödüllü “Min Dît” (Ben Gördüm) filminin senaryo yazarı Gazeteci Evrim Alataş, kansere yenik düştü. Evrim Alataş, 1997 yılından bu yana gördüğü kanser tedavisi kapsamında iki hafta önce hastaneye yatmış, bir hafta önce de taburcu edilmişti. Alataş, dün sabah saat 8.00 sularında Amed’deki evinde yaşamını yitirdi. Alataş’ın naaşı, Yeniköy Mezarlığı Morgu’na kaldırıldı. Ölüm haberini alan Alataş’ın yakınları, meslektaşları ve Kürt siyasetçiler morgun önünde toplandı. Alataş’ın ailesi, Sümerpark Resepsiyon Salonu’nda taziyeleri kabul etti. Taziyeler Alataş’ın eşi Dr. Fikri Kutlay ve kardeşleri ile Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir tarafından kabul ediliyor. Alataş’ın cenazesi, bugün Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti’nde (GGC) yapılacak törenin ardından dünyaya geldiği Malatya’nın Akçadağ İlçesi’ne bağlı Gölpınar Köyü’nde toprağa verilecek.

Evrim Alataş kim?

1976’da Malatya’nın Akçadağ İlçesi’ne bağlı Gölpınar Köyü’nde Kürt-Alevi bir ailenin kızı olarak dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini köyde tamamladı. Eğitimine İstanbul’da devam etti. 1994 yılında gazeteciliğe başladı ve” Özgür Basın Geleneği” olarak tanımlanan “Kürt gazeteciliği” sürecinde on yıl yer aldı. Yeni Politika, Demokrasi, Özgür Bakış, Ülkede Özgür Gündem gibi gazetelerde muhabir ve editör olarak görev aldı. Evrensel, Birgün, Özgür Politika gazeteleri, Esmer dergisi ve son olarak Taraf gazetesinde köşe yazarlığı yaptı. Yazıları Birikim, Amargi ve Tiroj dergileri ile Radikal İki gazetesinde de yayımlandı. Aram Yayınları’nca 2003 yılında yayımlanan”Mayoz Bölünme Hikayeleri” başlıklı kitabın da yazarıydı. “Her Dağın Gölgesi Deniz’e Düşer” kitabıysa İletişim Yayınları’ndan Ağustos 2009’da yayımlanmıştı. Evrim Alataş, Kürt coğrafyasında yaşanan çatışmalı dönemin traji-komik hikayelerini derleyerek bir “kara mizah” dili yaratırken, çeşitli kitaplara da katkılarda bulundu. Alataş, Mehmed Uzun’un hayatının anlatıldığı “Uzun Roman”, Ece Ayhan’ın işlendiği “Poelitika Ece Ayhan” ile Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin Kürtçe-Türkçe hazırladığı Öykü Seçmesi’ne öykü ve yazılarıyla katkıda bulundu.

Min Dît’in hikayesi

Gazetemizin kültür sanat eki Politikart için de zaman zaman yazılar yazan Evrim Alataş, gazeteci ve yazarlık kimliğine bir de senaryo yazarlığını ekleyerek; Amed’de anne babası JİTEM tarafından öldürülen ve yalnız kalan, sokaklara düşüp kendi intikamını alan, şiddet ortamında şekillenip, en nihayetinde yolu İstanbul’daki hırsızlık çeteleriyle buluşan iki çocuğun hikayesinin anlatıldığı “Min Dît” sinema filminin hikayesini ve senaryosunu yazmıştı. “Min Dît” filmi, Antalya, San Sebastian, Gent, Hamburg, Nürnberg ve Prag’da katıldığı festivallerden ödüllerle dönmüştü.

Son yazısında sitem etmişti

8 Nisan 2010’da Taraf gazetesindeki “Kürtler Vadisi” köşesinde “‘Min Dît’ ve sahipsizlik” başlığıyla senaryosunu yazdığı ve “Kürtlerin ilk Kürtçe politik filmi”olarak tanımladığı filmi anlatan Alataş, Kürtlerin senaryonun finaline yönelik itirazlarına sitem etmişti.

Yazılarından seçmeler….

Alataş, 20 Aralık 2009’da gazetemizin Politikart ekinde “Son gördüğün dağ Bêzar’dır; Öldüğü dağ Bêzar” başlıklı yazısında “Adıyaman’da 17 Mayıs 1994 tarihinde, çoğu yeni katılım olan yaklaşık 28 PKK‘li kimi anlatıma göre ihbar sonucu, kimi anlatıma göre ise itiraf sonucu, Türk devlet güçleri tarafından kimyasal silah ile katledilirler. Tanınmaz hale gelen cesetleri ise Adıyaman belediye mezarlığında bir çukura gömülür…” diyerek “Çîyayê Bêzar” şarkısının hikayesini anlatmıştı.

25 Mayıs 2009’da yine gazetemizin ekine yazan Alataş, “Taş yok mu taş” başlığındaki yazısıyla Terörle Mücadele Kanunu mağduru Kürt çocuklarının neden taş attığını şu sözleriyle paylaşmıştı: “Kürt çocukları taş atar, çünkü Kürt coğrafyasında, çocukların top oynadığı sokaklarda hala taş atılacak kadar polis ve panzer vardır. Yani bir nevi Filistin’dir. İkincisi, bu kuşak savaş ortamında doğmuş ve mağduriyetinin adresini bilen bir kuşaktır. Ve bu gençler, Kürt sorunu çözülmezse eğer PKK’nin gelecekteki dağ savaşçılarıdır…”

12 Nisan 2008’de, bir çatışma hayatını kaybeden Halil Uysal’ı anlattığı yazısında Alataş, “Şimdi böyle uykusuzluğun uykusunda, düşlerinin koynunda uyuyorsun. Belki Samanyolu örttü üstünü. Kitapların ve günlüklerin uçup da haber verdi gerine ve ilerine… Ne denir ki şimdi? Dağların uğultusu ninnin olsun, “Aşk olsun sana çocuk, aşk olsun!..” diye sesleniyordu arkadaşına. Alataş, 10 Aralık 2006’da Radikal 2’de yayımlanan “Ölüler uyumaz!” yazısında, “Linç, Trabzon’da başlayıp Şırnak’a uzanabildiği için biz sanırım kardeşiz ve bütünleşmeliyiz” diyordu.

AMED

——————————————————————————–

BDP’den başsağlığı

BDP Eşbaşkanları, hayatını kaybeden Kürt gazeteci-yazar Evrim Alataş’ın ölümü ile ilgili mesaj yayınlayarak, ailesine ve yakınlarına başsağlığı diledi. BDP Eşbaşkanları Selahattin Demirtaş ve Gültan Kışanak adına yapılan ortak yazılı açıklamada, şöyle denildi: “Yakalandığı amansız bir hastalığa yenik düşerek, bu sabah Diyarbakır’da hayata gözlerini yuman değerli öykü yazarı-gazeteci Evrim Alataş’ın genç yaşta aramızdan ayrılması halkımızı, bizleri, okurlarını ve özgür basın camiasını derinden üzmüştür. Genç yaşına büyük mücadeleleri, büyük başarıları sığdıran, özgür basın geleneğinde yıllarca büyük emekler veren değerli arkadaşımız Alataş, Kürt halkının yaşadığı trajediyi öyküleştirerek, tarihe not düştü, bir halkın dili, sesi olmaya çalıştı. Alataş, Kürt coğrafyasında yaşanan çatışmalı dönemin acılarını, yaşanmışlıkları ‘kara mizah’ diliyle kaleme alarak, topluma hep insanlığı hatırlattı. Özgür düşünceden ve adalet arayışından hiç taviz vermedi.”

Alataş’ın çalışmalarına dikkat çekilen açıklamada, “Böylesine önemli çalışmaların altına imza atan Alataş aramızdan ayrılmış olsa da, onun bu eserleri yaşamaya devam edecek, yeni evrimlerin ilham kaynağı olacaktır. Arkadaşımız Alataş’a Allah’tan rahmet, ailesi ve yakınlarına da baş sağlığı diliyoruz. Tüm halkımızın başı sağ olsun” denildi.

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s