Kürtler diplomasisini tartıştı

Kürtler diplomasisini tartıştı

ANF13:54 / 25 Nisan 2010 ZÜRİH – İsviçre’de diplomasi ve lobi çalışmalarını yönlendirecek olan ‘Dış İlişkiler Konferansı’nda Kürtler yeni dönem diplomasi stratejilerini tartıştı.

KNK ve FEKAR tarafından, İsviçre’de diplomasi, lobi ve kamuoyu çalışmalarını yönlendirmek ve yeniden biçimlendirmek amacıyla organize edilen ‘İsviçre Dış İlişkiler Konferansı’, Zürih’te yapıldı. Konferansa İsviçre’de bulunan Kürt Kültür Dernekleri, Kürt Halk Meclisleri temsilcileri katıldı.

‘LOBİDE ÖNCELİK STRATEJİDİR’

Konferansın açılış konuşmasını yapan Erol Polat, İsviçre’de yaşayan Kürtlerin örgütsel, kültürel, sosyal konumları hakkında kısa bilgiler verdi. Daha sonra SP Basel Milletvekili Mustafa Atıcı bir konuşma yaptı.

Atıcı konuşmasında İsviçre’nin siyasal, toplumsal ve sosyal yapısını tanıtarak, “ İsviçre dünyanın 16. büyük ekonomisine sahip. Ülkede üç aşamalı bir sistem bulunmaktadır. 1848 yılına kadar çok sayıda kantondan oluşan sistem, daha sonra federal bir statüye kavuşturularak; kanton, ulusal parlamento ve federal parlamento biçiminde örgütlenmiştir. Sistem içerisinde kantonların ve farklı ulusal kökenden halklar, farklılıklarını korurlar. Sistem direkt demokrasiyi esas alır. Bunun en iyi göstergesi referandumlardır” dedi.

Atıcı lobi çalışmalarının uzun vadeli, planlı ve sürekli bir çalışmayı gerektirdiğini, Kürtlerin bu alanda başarılı olabilmeleri için uzun vadeli stratejiler belirlemeleri gerekmektedir diyerek sözlerini bitirdi.

‘KÜRT MÜLTECİLERİN TEMSİLCİSİ TÜRK DEVLETİ DEĞİLDİR’

Ardından söz alan Sosyolog ve Gazeteci İhsan Kurt, İsviçre Kürt Dernekleri ve çalışma biçimleri konulu üniversite tezinin sonuçlarını aktardı. Kendisini böylesi bir çalışmaya iten nedenin basının Kürt sorununa ilgisizliği, Kürtlerin resmi olarak kendi kimlikleri ile tanınmaması ve İsviçre’de Kürtlerle ilgili enformasyon vb kaynaklarının olmaması olduğunu ifade eden Kurt, “ Kürtler İsviçre’ye 1960’larda ekonomik, 1970 sonrası ise siyasi mülteci olarak ama Türk kimliğini koruyarak geldiler. 1980 sonrası gelen kuşak politik mülteci ve Kürt kimliğini birleştirerek bu ülkede varlığını hissettirdi” diye konuştu.

1960’lı yıllarda 4 bin 700 Türkiyelinin bulunduğu İsviçre’de bugün 100-110 bin Kürt mültecinin bulunduğunu belirten Kurt, “Her çevrenin Kürtler ile ilgili tespitleri bulunurken, Kürt kurumlarının bu ülkede kaç Kürdün yaşadığına dair bir bilgisi bulunmamaktadır. Kürtlerin diasporası yeni oluşmaya başlıyor. Şunu da anlatmak ve kavratmak gerekir ki burada on binlerce Kürt yaşıyor ve bunların temsilcisi Türkiye devleti değildir. Kürtlerin kendi temsilcileri vardır ve onlarla iletişime geçilmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

İsviçre’de ikinci kuşağa yönelik güçlü politikaların üretilmesi gerektiğini kaydeden Kurt, “İsviçre’de bulunan ikinci kuşak rasyonel düşünüyor. Olaylara ve durumlara daha çıkarsal yaklaşabiliyor. Bu durum göz önünde bulundurularak bir çalışma yöntemi uygulanmalı” dedi.

‘KÜRTLER POLİTİKADA AKTÖR OLDU’

Konferansın ikinci bölümünde de KNK Yürütme Konseyi Üyesi Nilüfer Koç ‘İsviçre’de neden diplomasi çalışması yapılmalı’ konulu bir sunum yaptı.

İsviçre’nin uluslararası arenada ‘tarafsız’ olarak kabul gördüğüne dikkat çeken Koç, “Burada diplomasi yapılırken bu gerçeklik göz önünde tutulmalı ve buna göre bir pratik çalışma yürütülmelidir. Hedefin, yani İsviçre’den neyin istendiğinin net ortaya konulması lazım. Yoksa zaten İsviçre’nin tek isteği vardır o da mevcut yasalarına uyulmasıdır. Kürtler hâlâ BM’de temsil edilmiyor, hâla kendi kimlikleri için mücadele veriyor. Kürt kimliği hâlâ resmi bir kimlik değil. Bunun da böyle algılanması lazım. İsviçre Kürdistan’daki gelişmelerden bağımsız bir şekilde buradaki Kürtleri ele almaz” diye konuştu.

Avrupalı ve İsviçrelilerin Kürt sorununu bir güvenlik sorunu olarak ele almalarını salt bazı eylem türlerine bağlamanın saflık olacağını ifade eden Koç, “ PKK’nin siyasi yolları ve barışı amaç edinerek adını da değiştirdiği bir dönemde, Avrupa’nın PKK’yi ‘terör örgütleri’ listesine almaları dikkat çekicidir. Aslında konu Kürtlerin politikada birer aktör olmaları ile ilgilidir. Her zaman karşıt güçlerin öfkesi, karşıtlarının da güçlerini ortaya koyar” dedi.

Konferansın öğleden sonraki bölümünde ise FEKAR Dönem Sözcüsü Mehmet Tali Polat, dernek, federasyon ve diğer Kürt kurumlarının diplomasi ve diğer kamuoyu çalışmalarındaki yeri ve önemi konulu bir sunum yaptı.

ANF NEWS AGENCY

FOTOĞRAFANALİZSÖYLEŞİFOTOĞRAF

Foto Galeri
ANALİZAlevi burjuvazisi Teşkilatın kalemşörüne ABD’nin ‘terörle savaşının’ bedelini siviller ödüyor -Çeviri Hey adamlarım, hayırlı savaşlar! -Çeviri Devamı

SÖYLEŞİ’En özgürlükçü sendika bile cinsiyetçi’ Felgenhauer: Askerin darbe yapma ihtimali var Karayılan: Açıkça savaşı dayatıyorlar Mustafa Sönmez: Militan bir genç işçi kuşağı geliyor Devamı

Haberi Paylaş |

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s