Zürich’te 20 bin kişi ‘insanca yaşam’ dedi

Zürich’te 20 bin kişi ‘insanca yaşam’ dedi

ANF15:34 / 01 Mayıs 2010 ZÜRİH – İsviçre’nin Zürich kentinde yapılan bu yılki 1 Mayıs mitinginde yaklaşık 20 bin kişi ‘Daha fazla maaş daha fazla sosyal hak, insanca yaşam’ istedi. Her yıl olayların çıktığı Zürich’te polis yoğun güvenlik önlemleri aldı.

1 Mayıs Dünya İşçi Bayramı, İsviçre’nin Zürich kentinde yaklaşık 20 bin kişinin katıldığı dev bir mitingle kutlandı. Sabah saatlerinden itibaren Helvetia Platz’da bir araya gelen ve arlarında İsviçre’de bulunan işçi sendikaları, siyasi partiler, dernekler ve sivil toplum kuruluşlarının da bulunduğu binlerce kişi buradan ‘Daha fazla maaş, daha fazla sosyal hak, insanca yaşam’, ‘ pankartı ve sloganları eşliğinde Brükliplatz’a kadar yürüyüş düzenledi. FEKAR pankartı altında mitinge katılan Kürtler, KCK bayraklarının yanı sıra ‘Yaşasın 1 Mayıs’ , ‘ Bijî biratiya gelan’ pankartları taşıdı. Türkiye’den birçok sol derneğin kendi renkleriyle katıldığı mitinge bu yıl onur konuğu olarak Venuzuela Kadından Sorumlu Bakanı Maria Leon katıldı. Mitingin açılışını çocukların çalıştırılmasına karşı çocuklar konuşma ve tiyatro gösterisi düzenledi. Ardından Venuzuela Kadından Sorumlu Bakan’ı Maria Leon bir konuşma yaptı.

Her yıl anarşistlerin sokak gösterilerine sahne olan Zürich’teki kutlamalar nedeniyle, bu yıl çok sayıda polis görev yaptı. Mitingin yapıldığı alandan 3 km uzaklıktaki Brükliplatz’a kadar bütün sokakları kapatan polis, geçiş noktalarında ise aramalar yaptı. Polis ayrıca mitingin yapıldığı alan ve her yıl olayların çıktığı bölgeler üzerinde de helikopterlerle uçuş yapıyor. Ayrıca geçtiğimiz hafta içinde çok sayıda kişi gözaltına alındığı bildirildi. Ayrıca anarşist grup olan ‘Siyah Blok’un banka ve finans merkezlerinin yoğun olduğu Paradeplatz’da yapmak istediği korsan gösterilere ise polis izin vermedi. Ara ara anarşist gruplar ile polis arasında kısa süreli çatışmalar yaşandı.

POLİS SALDIRDI, ÇATIŞMALAR YAŞANDI

1 Mayıs nedeniyle Helvetia Platz’da da standlar açıldı. Yürüyüş ardından bazı gruplar Helvetiya meydanında toplanarak burada çeşitli etkinliklerde bulundu. Bir anda polis etrafı sardı, panzerler ve robokoplar harekete geçirildi. Meydana giriş ve çıkışlar kapatıldı. Polis gaz bombalarıyla saldırıda bulunurken olaylar sürüyor.

Haber ve foto: Azad Qirix, Rüştü Demirkaya, Sadık Bağadur

ANF NEWS AGENCY

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s