50 Kürt Akdeniz sularına gömüldü

50 Kürt Akdeniz sularına gömüldü

28 Ocak 2010 da 50 kişilik bir grup Mahmut adındaki şebekeciyle Avrupa’ya çıkmak icin yola koyulmuşlar. Bu 50 kişinin arasında ablam, eşi ve dört çocuğu da vardı. Ablam 7 aylık hamileydi. 50 kişi, Suriye’nin Derik ilçesinde toplu olarak bir araca bindirilerek Hawa’ya getirilmişler. Hawa Türkiye sınırına çok yakın. Ordan 5-6 saat yürüdükten sonra Türkiye’ye girmişler. Orda onları şebekenin kolu karşılamış ve İzmir’e götürüp gemiye bindirmiş. Gemi, tam gemi değil, küçük bir tekne. Tekne, Yunanistan yakınlarında dalgalardan kurtulamayıp sulara gömülmüş. Tekne batmış, içinden sağ kurtulan olmamış.

Bu insanların aileleri yakınlarını merak edip şebekeye sormuşlar ve onlardan haber almadıklarını söylemişler. Şebeke elamanları, 50 kişinin İtalya sınırında tutuklanıp, cezaevine atıldıklarını söylemiş. Şebeke kayığın battığını biliyormuş, fakat söylemiyormuş.

En son Yunan polisi 50 kişiden bir kısmının cesedini bulmuş… Cesetleri alıp Yunanistan’ın hastane morguna kaldırmışlar. Polisler her tarafa bildirmiş, olayın üzerinden iki buçuk ay geçmiş, ne yazık ki kimlikleri olmadığından boğulan insanların hangi ülkeye ait olduklari bilinememiş. Benim hala oğlu Hollanda’da oturuyor. O kalkmış, yakınlarımızı bulmak için yunanistana gitmiş. Onları cezaevinde ararken morgda buldu.

Ablamı, eşini ve bir cocuğunun cesetlerini teşhis etmiş. Ablamın üç çocuğu da kayıp… Bizim ailelerin Suriye’de kimlikleri olmadığı için Suriye devleti cestlere sahip çıkmadı. Onları Suriye’deki ailelerimiz gelip aldılar. Aile başı şebekeye 100 bin isviçre frangı tutarında para vermişler. Cesetleri de gelip almak icin yine masrafları ailelerin kendileri karşılamış. Hem canımızdan olduk, hem malımızdan…

Morgda hala bir sürü Kürt gencinin ve ailelerin cesetleri var. Ben isviçre devletinden izin alabilirsem Yunanistan’a gidip bulunamayan 3 yeğenimi arayacağım.

Morgda bildiğim kadarıyla 3 Yezidi genci ve bir de Derikli kürt genci var. Bunlar tanınmış, ancak halen sahipleri yok. Belki de yakınlarının haberleri yoktur. Sizin gazeteniz aracılığıyla belki bunların yakınları bulunur.

Şunu da belirtmek isterim ki Suriye ve Türkiye devleti birlikte çalışıyor, şebeke mafyası da onların bir kolu… Yaşadığımız ülkelerde hayat yok, kimliğimiz yok, çıktığımız yollar ölüm yolları…

Acım çok büyük, acımı benimle birlikte yaşayan herkese teşekkürlerimi sunarım.

Hesen Yusuf-İsviçre

Hesen Yusuf’un ablası, eniştesi ve yeğenleri…

Anne Fevziye Abbas Yusuf 26 yaşında ve 7 aylık hamile
Baba Muhammed Sedik Brahim, 34 yaşında

cocuklar Arin 9, Eylem 7, Brahim 4, Oylin 3 yaşında
cocuklardan Eylem, Brahim ve Oylin halen kayıp

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s