INSANLIK DÜSMANI IRAN MOLLA REJIMINI KINIYORUZ

Kürt Önderlerini ve özgürlük savascilarini Idam etmeyi marifet sayan,bunu Islam adina yaptigini,dini kendi katilligine maske yapan iran rejimi bir insanlik sucu daha isledi.Hic bir dine ,onun vicdan ve ahlakina sigmayan canice islenen idam vahsetine karsi kendine insanim diyen herkesi tepkisini ortaya koymasina davet ediyoruz.
Idam cezasi bir insanlik sucudur.Bu sucu isleyen Iran rejimini nefretle,kinle,öfkeyle kiniyoruzİran 4’ü PJAK’lı 5 siyasi tutsağı idam etti ANFYENİLENDİ-II / 10:10 / 09 Mayıs 2010 TAHRAN – İran rejimi, Tahran cezaevinde tutuklu bulunan 4’ü PJAK davasından olmak üzere 5 kişiyi idam etti. 2007’den bu yana idam edilen PJAK’lı tutsakların sayısı 7’ye yükselirken halen 18 Kürt siyasi tutsak ölüm koridorlarında bekliyor. Bunlardan 4’ü ise kayıp.

İran resmi haber ajansı İRNA, 5 tutsağın, işkence merkezi olarak bilinen başkent Tahran’daki Evin cezaevinde bu sabah idam edildiklerini bildirdi.

PJAK davasından idam edilenlerin öğretmenler Ferzad Kemanger, Eli Heyderiyan, Ferhad Wekili ve kadın aktivist Şirin Elem Hulu olduğu bildirilirken, Mehdi Eslamian’ın ise Tondar örgütü mensubu olduğu belirtildi.

2007’DEN BERİ 7 PJAK’LI TUTSAK İDAM EDİLDİ

Son idamlarla birlikte 2007’den bu yana idam edilen PJAK’lı tutsakların sayısı 7’ye yükseldi. 11 Kasım 2009’da idam edilen İhsan Fetahiyan’ın arından 6 Ocak’ta PJAK davasından tutuklu Fesih Yasemini da asılarak idam edilmişti. Hasan Hikmet Demir ise 2007 yılında idam edilen ilk PJAK militanı olmuştu.

HALEN 18 KÜRT SİYASİ TUTSAK ÖLÜM KORİDORLARINDA

Bu son idamlarla birlikte ANF’ye ulaşan bilgilere göre halen 18 Kürt siyasi tutsak İran rejiminin ölüm koridorlarında bekliyor. Bunlardan en az dördü tutuldukları cezaevlerinde alınarak bilinmeyen yerle götürüldü. İran rejimi son aylarda idam mahkumu Kürt siyasi tutsakları kaybetmesi, tutsakların gizli bir şekilde idam edilmiş olabileceği endişesine yol açtı.

4 TUTSAK KAYIP

5 Mayıs günü Eziz Mimhemedzade Seqiz cezaevinden alınarak kaybedilmişti. Urmiye mahkemesi tarafından idam cezası verilen siyasi tutsak Qadir Mihemedzade de, geçtiğimiz haftalarda cezaevinden alınarak bilinmeye bir yere götürüldü. Urmiye cezaevinde tek kişilik hücrede tutulan idam cezalı Husen Xizri de 11 Nisan sabahı cezaevinden çıkarıldı ve kendisinden bir daha haber alınmadı. İdam cezasına çarptırılan Kürt kadın hakları savunucusu Zeyneb Celaliyan ise Şubat ayında Kirmaşan’a bağlı Dizilabad cezaevinden alınarak kaybedildi. Celaliyan’ın nerde olduğu bilinmiyor.

İran’da 8’i PJAK davasından 18 Kürt siyasi tutsak daha idam tehdidi altında bulunuyor. Bunlardan Zeynep Celaliyan, Husen Xizri ve Qadir Mihemedzade’den haftalardır haber alınamıyor.

İdam tehdidi altındadaki 18 Kürt siyasi tutsak:

PJAK DAVASINDAN MAHKUM OLANLAR: 1-Hebibulla Letifi (Öğrenci), 2-Rustem Arkiya, 3-Zeyneb Celaliyan, 4-Enwer Rustemi, 5-Seyd Sami Huseyni, 6- Seyd Cemal Muhemedi, 7-Huseyin Xizri, 8-Hebibulla Gulperi Pur.

DİĞER KÜRT SİYASİ TUTSAKLAR: 9-Şerko Maarfi, 10-Mistefa Selimi Eyluyi, 11-Mehemed Emin Aguşi, 12-Reşîd Axkendî, 13-Ehmed Puladxanî , 14-Hesen Talî, 15-Îrec Mihemedi, 16. Mihemed Emin Abdullahi, 17. Qadir Muhammed Zade, 18-Eziz Mihemedzade.

İDAM EDİLEN SON 4 PJAK’LI TUTSAK

ŞİRİN ELEM HULU: 2007 yılında PJAK militanı Hasan Hikmet Demir’in işkence edildikten sonra yaralı bir şekilde idam edilmesi ardından Tahran’da tutuklanan Şirin Elem Hulu hakkında ömür boyu hapis cezası verildiği ailesine bildirilmişti. Ancak avukatı PJAK üyesi olmakla suçlanan müvekkili Hulu hakkındaki cezanın idam olduğunu açıklandı. Avukat, cezanın bir hafta önce tebliğ edildiğini belirtmişti. Doğu Kürdistan’ın Mako kenti nüfusuna kayıtlı olan 28 yaşındaki Hulu, işkencesi ile ünlü Tahran’daki Evin cezaevinde tutuklu bulunuyordu.

FERZAD KEMANGER: Kürt öğretmen Ferzad Kemanger, Temmuz 2006’da meslektaşları Ferhad Wekili ve Eli Heyderiyan ile birlikte tutuklandı. Kürdistan Öğretmenler Derneği iletişim sorumlusu Kemanger tutuklandığında 11 yıldır bir teknik kolejinde öğretmenlik yapıyordu. İşkence altında bacağı kırıldı ve kolu yandı. Aynı zamanda saçlarının bir kısmı da işkence altında koptu. Çenesi ağır yara aldı, ağır sağlık sorunları yaşıyordu. Devrim mahkemesi tarafından Şubat 2008’de hakkında idam cezası verildi. Kirmaşan, sonra Sine ve Kamyaran, en son olarak Tahran cezaevlerinde en az 16 ay boyunca tek kişilik hücrelerde tutuldu. 33 yaşındaki Ferzad Kemanger, Tahran’daki hücresinde idamı beklerken organlarını bağışlamıştı.

FERHAD WEKİLİ: Temmuz 2006’da Ferzad Kemanger ve Eli Heyderiyan ile birlikte tutuklanan Kürt öğretmen Ferhad Wekili, meslektaşları gibi ağır işkenceler gördü, aylarca hücrelerde tutuldu. Wekili, arkadaşları Kemanger ve Heyderiyan ile birlikte idam cezası aldı ve Tahran’daki Evin cezaevinde tutuluyordu. İdam cezası aldıkları duruşma 7 dakika sürmüştü.

ELİ HEYDERİYAN: Ferzad Kemanger ve Ferhad Wekili ile birlikte Temmuz 2006’ta tutuklandı ve idam cezasına çarptırıldı. Tahran yakınındaki Kerec Cezaevi’nde tutuluyordu.

2009’DA 388 KİŞİ İDAM EDİLDİ

İslam rejimi 2009 yılında da en fazla idamların gerçekleştiği ülkeler arasında yer aldı. Af Örgütü’nün raporuna göre geçen yıl en az 388 kişi idam edildi. İran’da sadece cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yapıldığı 12 Haziran ile Mahmud Ahmedinecad’ın ikinci kez görevine başladığı 5 Ağustos arasındaki 8 haftada 112 kişinin idam edildi. Uluslararası Af Örgütü tarafından yayınlanan rapora göre İran 2008 yılında 346 idam gerçekleşti.

ANF NEWS AGENCY

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s