Dünya basını: Türkiye’nin Gandi’si geliyor

Dünya basını: Türkiye’nin Gandi’si geliyor

FINANCIAL TIMES

Yolsuzluk karşıtı çalışmalarıyla bilinen ve fiziki özellikleriyle yumuşak tavrı yüzünden Türkiye’nin Gandi’si olarak tanımlanan CHP’nin eski meclis grup başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, bugün yapılacak kongre sonrasında ana muhalefetin başına geçecek.

Kılıçdaroğlu’nun CHP’nin başına geçmesi, ana muhalefet partisinin gelecek yıl düzenleneceK seçimlerde iktidardaki Ak Parti’ye alternatif olma umutlarını ateşleyecek gibi görünüyor.

Kılıçdaroğlu, uzun süredir CHP’nin başkanı olan Deniz Baykal’ın video skandalından sonra istifa etmesinin ardından partinin liderliğine aday gösterildi.

Baykal’ın CHP’den ayrılması, Türkiye siyasi tarihinde çok büyük bir yapısal değişiklik olarak gösteriliyor. Baykal, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulan partiye yaklaşık 20 yıl başkanlık yaptı.

Laik ve merkez sol görüşlü birçok seçmen, son zamanlarda parti içinde kutuplaşmalara neden olan tavrından dolayı Baykal’ı eleştirirken, CHP liderinin işsizlik ve partinin seçimlerdeki başarısızlığının üzerine gitmek yerine, İslamcı ve laikler tartışmalarına yoğunlaşmasından rahatsızlık duyuyordu.

AFP HABER AJANSI

CHP’nin uzun süredir lideri olan Deniz Baykal’ın, internette yayınlanan bir videodan sonra görevinden istifa etmesinin ardından, partinin Genel Başkan Yardımcısı Kılıçdaroğlu, bu hafta başında yaptığı açıklamada Baykal’dan boşalan koltuğu devralmaya hazır olduğunu açıkladı.

Baykal, Ak Parti’ye karşı modern Türkiye’nin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün partisi CHP’nin liderliğini yapıyordu. 71 yaşındaki karizmatik tecrübeli politikacı partisi içinde güçlü bir liderlik sürmenin keyfini çıkardı ve hiçbir zaman karşısında ciddi bir rakip bulmadı.

Türk basını, Hintli lidere benzerliğinden dolayı Kılıçdaroğlu’na Türkiye’nin Gandi’si lakabını taktı. Yolsuzlukla karalanmış bir politik sınıfın içinde alçakgönüllülük ve dürüstlük sembolü olarak kabul edilen Kılıçdaroğlu’nun memleketi, ılımlı Müslüman bir topluluk olan Alevilerin çoğunlukta olduğu Tunceli.

Türkiye’nin yüksek tirajlı gazetelerimden Hürriyet’in köşe yazarlarından Mehmet Yılmaz, “CHP yeni bir imaja ve yeni bir lidere ihtiyaç duyuyor” dedi. Gazeteci Mahmut Aydın ise, mevcut politikalardan memnun olmayan ve CHP’ye oy vermekte çekimser kalan seçmeni işaret ederek, “Kılıçdaroğlu ümitsizlerin ümidi haline geldi” yorumunu yaptı.

Aydın, son 20 yıldan beri iktidara gelemeyen CHP’nin 2011 seçimlerinde Ak Parti’ye karşı ciddi bir rakip haline gelme şansının bulunduğunu ifade etti. Kılıçdaroğlu ise oyların yüzde 40’ını almayı umduklarını belirtti.

2007’deki seçimlerde, AKP CHP’nin yüzde 21 oyuna karşılık seçmenlerden yüzde 47 oy kazanmıştı. Çarşamba günü yayımlanan bir ankete göre, Türklerin yüzde 32’si 2009 yılında Baykal tarafından öne çıkarılıncaya kadar tanınmayan Kılıçdaroğlu genel başkan olursa CHP’ye oy vereceklerini belirtti. Halk insanı olarak sunulan Kılıçdaroğlu, muhtaçların yararına çalışacağına söz verdi.

Rahşan Ecevit CHP kurultayında: Bülent’i de getirdim

CHP’nin 33. Olağan Kurultayı başlıyor. İlk kez iktidar adayı olma umuduyla binlerce partili Ankara’da. DSHP Genel Başkanı Rahşan Ecevit de kurultaya katılıyor. Kılıçdaroğlu’na desteğini açıklayan Rahşan Ecevit kurultay salonuna vardı.

Salona girerken gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ecevit, kurultayın çok önemli olduğunu belirterek, “Kurultay çok önemli. Bülent Ecevit’i de buraya getirdim. Daha da önemli ölen madencilerimiz. O ölenler Erdoğan’ın dediği gibi kader değildir. Bir cinayet sonucu ölmüşlerdir.” dedi.

Bir gazetecinin “Partinizi kapatıp, CHP’ye geçer misiniz” sorusuna ise ” Kurultay bittikten sonra bakarız düşeneceğiz birşeyler şimdi önemli olan kurultay” dedi.

CHP KURULTAYI’NDA YANLIŞ ANONS KRİZİ

DSHP Genel Başkanı Rahşan Ecevit’in kurultayın yapıldığı salona girmesi sırasında yanlış anons yapıldı.

Partililer, girişte yaşanan kalabalığın genel başkan adayı Kemal Kılıçdaroğlu nedeniyle yaşandığını zannederek, yanlışlıkla “Hoşgeldin”, “Hoşgeldin halkın adayı” anonsları yaptı. Gelen kişinin Rahşan Ecevit olduğunun anlaşılmasından sonra anonslar düzeltildi.

radıkal

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s