Kürt sorunu yok, sol söylem zoraki

Kürt sorunu yok, sol söylem zoraki

ANF19:46 / 22 Mayıs 2010 ANKARA – CHP’nin 33. Olağan Kurultay’ın da Kemal Kılıçdaroğlu 1189 delegenin oyunu alarak genel başkan seçildi. Merakla beklenilen kurultay konuşmasında Kılıçdaroğlu, “işsizlik, yoksulluk” vurgusu üzerine kurarak “sol söylem” kurmaya çalıştı. Ancak “değişim ve ezber bozma” bir konuşma yapacağı söylenen Kılıçdaroğlu’nun Kürt sorununa çözüm konusunda sadece “bölgesel kalkınma” vurgusu yapması CHP’de aslında çok şey değişmeyeceğini işareti olarak yorumlandı.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun genel başkan olarak seçildiği 33. Olağan Kurultay CHP’nin son dönemde en gördüğü en coşkulu kurultay olarak tarihe geçti. Yoğun katılımın olduğu Kurultay’da Kılıçdaroğlu’nun zaman zaman ezilme tehlikesi geçirdi.

ZORAKİ SOL SÖYLEM

Rahşan Ecevit’in destek vermesi, partideki küskünlerin kurultaya katılması, Kılıçdaroğlu’nun “solu birleştirdi” yorumlarına neden oldu. Kılıçdaroğlu’na yakın isimlerin günlerdir, Kılıçdaroğlu’nun kurultay salonunda “ezber bozan” bir konuşma yapacağını ifade ediyorlardı. Kılıçdaroğlu yaklaşık bir saatlik konuşmasında, özellikle yoksulluk ve işsizlik üzerinde durarak zoraki bir “sol söylem” vurgusu yapmaya çalıştı. Kılıçdaroğlu’nun konuşmasında sosyal demokrasinin temel ilkeleri ve Türkiye’nin ana sorunları konusunda klasik CHP yaklaşımını aşan bir mesajlar çıkmadı.

Kılıçdaroğlu’nun ilk ziyaretini 30 işçinin hayatını kaybettiği Zonguldak’a yapacağını açıkladı ve Bülent Ecevit’in şapkasını taktı. Deniz Baykal’ın konuşmalarında pek tercih etmediği bu konular salonda “Devrimci Kemal” sloganıyla yankı buldu. Kılıçdaroğlu’nun iktidar olmaları durumunda “seçim barajını” düşüreceğini açıklaması konuşmasında en olumlu nokta olarak görüldü.

“Bütün inançlara” saygılı olduklarını açıklamasıyla Kılıçdaroğlu, Baykal gibi türban konusunda sert muhalefet yapmayacağı ve özellikle laiklik ilkesinin korunması konusunda bir strateji geliştirmeyeceği olarak yorumlandı. Kılıçdaroğlu’nun “Taşeronluğu kaldıracağı”, “mayınlı arazileri” topraksız köylülere dağıtılacağı şeklindeki açıklamaları salonda büyük coşku uyandırdı

ERGENEKON’A AÇIKTAN SAHİPLENMEDİ

Deniz Baykal gibi açıktan Ergenekon sahiplenmesi yapmayan Kılıçdaroğlu, konuşması sırasında salonda kurulan ekranda Ergenekon davası kapsamında tutuklanan Gazeteci Mustafa Balbay, Tuncay Özkan ve Mehmet Haberal’in görüntüleri geçmesi dikkat çekti.

KÜRT SORUNUNU GÖRMEZDEN GELDİ

Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin en can yakıcı sorunu olan Kürt meselesi konusunda neredeyse bir şey söylemedi. Kılıçdaroğlu Kürt sorunun “bölgedeki kalkınma” ile çözüleceğini söylemesi, CHP’nin Kürt sorunu konusundaki geleneksel anlayışında vazgeçmeyeceğini ortaya koydu. CHP’nin yeni genel başkanının bütün “etnik kimliklere” saygılı olacaklarını açıklaması partide söylem değişikliğine gidileceği şeklindeki açıklamaların inandırıcılığını tartışmaya açtı.

BLOK LİSTE ELEŞTİRİSİ

Kılıçdaroğlu’nun , Parti Meclisi seçimlerinde blok liste uygulamasını tercih etmesi, kurultay konuşmasında ısrarla altını çizdiği “demokrasiyi” yükselteceğiz söylemiyle çelişti. Blok liste tercihle ile de Kılıçdaroğlu’nun Baykal gibi “dikensiz gül bahçesi” düşüncesinden olduğunu ortaya koydu. Yarın yapılacak Parti Meclisi seçimlerinde CHP’nin bugün verdiği “birlik beraberlik” görüntüsünün devam edip etmeyeceği de merakla bekleniyor. Çünkü sesiz şekilde yürütülen parti içi muhalefetin bu seçimlere olabildiğinde yükleneceği konuşuluyor.

ANF NEWS AGENCY

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s