Kemal Kılıçdaroğlu

Kemal Kılıçdaroğlu

HAYDAR IŞIK

Devlet, bizim Kemal’in önünü açtı. Yarın devlet partisi CHP Başkanı olacak. Hemen söyleyeyim, umarım kendisine ve halklara hayırlı olur. Baykal faşistinin gitmesi iyidir. Bu nedenle kendisine ilk duayı ben yapayım. Duzgin bojiye to bijero! Düzgin kolundan tutsun. Kemal Kılıçdaroğlu; Kürttür, Kızılbaştır. O kendisini Kürt görmek istemese bile, biz babasını, amcalarını tanıyoruz. Kemal’in; derin devletçi beyaz Türk örgütü olan CHP içinde kendisini yalın ifade etmesi beklenemez. ‘’Ben Kürdüm“ dese anında kapı önüne konur, bunu biliyoruz. Ancak, ‘’Ben Akşehirliyim, Türküm“ demesi ise onun yüz karasıdır. Umarız hak yolunda kendisine düzen verir. Derin devletin partisi CHP’ye başkan olmak kolay değildir.

Kemal Kılıçdaroğlu adaylığını ilan edince, ilk karşı çıkan Yılmaz Ateş adında bir Dersimli oluyor. Hatırlayınız, bir kaç kez yazmıştım. ‘’Ali Ağa danî buyero, mare awe bimano!“ Ali Ağa tanesini yesin bize suyu kalsın. Onun için Kürt ağa ve beyler hep birbirine çelme takmışlardır. CHP zengini Yılmaz Ateş, bir Dersimlinin CHP Başkanı olmasından müthiş rahatsız olmuş. Baykal’ı tarikatının başına çağırmış. Yaptığı tam bir rezalet.

Kemal Kılıçdaroğlu şimseri (kılıç) çekmişse, bu onun cesaretinden mi kaynaklandı? Hayır. Bu yazının yazıldığı dakikalara kadar seçilme şansı kesin görünüyordu. Fakat Osmanlıda oyun tükenmez. Derinden gelen öneriyle ile adaylığa zorlandığı görüldüğüne göre, neden safkan bir beyaz Türk göstermediler? Demek ki, Kemal Kılıçdaroğlu’nun Kürt ve Alevi kimliği üzerine bir oyun oynanmak isteniyor. Baykal’ın Kürtlere bakışı, inkar ve imhanın en katı şeklidir. Kürt dilini ve kimliğini kesinlikle kabul etmeyen çeteci derin devlet ile uyumludur. Bu durumda akla hemen şu geliyor. Acaba derin devletin çekirdek çetesine karşı bir operasyon mu yapıldı? Baykal, başta oldukça Kürt sorununda ilerleme olmayacağı gün gibi aşikardı. Türk devletine bu sorunu çöz diyen dış ve iç güçlerin baskısı düşünülür. Genelsekreter Önder Sav ve Kemal Anadol gibi hep statükoyu savunmuş isimlerin açıkça Kılıçdaroğlu’nu desteklemeleri ve il başkanlarından destek görmesi, zina yaptığı halde Fetullah Hoca’nın sevgisine mazhar ırkçı Türkçü Baykal’ın sonunu getiriyor demektir. Anlaşılan beyaz Türkler yeni bir oyun içindeler. Merak edilen konu, aptallığı yüzünden akan Onur Öymen gibi beyaz Türkler, bir Kürt ve Kızılbaş’ın CHP Başkanı olmasına ne derler? Çünkü bunlar devleti, arka bahçesi ve tapulu malı görmektedirler. Kemal Kılıçdaroğlu, Öymen’in Dersim’e yönelik sözlerini, Dersim de eleştirirken, Ankara’da lafını yutan görünümü mü verecek, yoksa kişilikli bir tavır mı sergileyecek? Kürtler bu şimserin hak yolunda vurmasını destekler.

Baykal’cı CHP’nin Kürdistan’da kaybettiği tabanı Kemal Kılıçdaroğlu ile yeniden kazanmak için düşünülmüş bir operasyon olabilir. Statükoculuğa karşı da düşünülebilinir. Giderek Fetullahçılığa kayan Baykal’a karşı yapılan laik darbe de olabilir. Birçok yanıyla baktığımızda, Bolciyeli Kemal adeta arkasından itilerek ringe çıkarılmış, ağır siklet biriyle boks yapması isteniyor. Her halükarda iktidarına geri dönmek isteyen ve ahlaksız biri olduğu halde, evli biriyle ilişki rezilliği tesçil edilen Baykal’dan kurtulmak da var, onun yarattığı tahribatın altında kalmak da var. Baykal ve ilişkide bulunduğu bayan milletvekilinin yaptıkları hem dine, hem ahlaka, hem de kanuna ters olduğu halde, hala utanmadan komplo diyor. Fetullah da zina yaptığı için Baykal’a sevgi selamı gönderiyor. İmam böyle yaparsa, cemaat başka türlü yapmaz. Türkiye’de ahlak iflas etmiş. Bu haliyle Baykal’ın CHP’yi baraj altına düşüreceği görüşü ağır basmış olmalıdır. Baykal’dan kurtulmak için bizim Kemal düşünülmüş.

Eğer bizim Kemal, ‘’beyaz Türk“ köleliğini elinin tersiyle iter, statüko ve Ergenekon avukatlığı yapmaz, birincil iş olarak Kürtlerin en temel hakkı olan Kürtçe’nin devlet okullarında eğtim ve öğretim olanağına kavuşması yönünde çaba harcarsa, Türk ve Kürt barışını sağlayan biri olarak tarihe geçer. Yok Baykal’ın Kemalist faşist ırkçı yolunu sürdürürse, şimdiden söyleyeyim, meclisin palyaçosu Kamer Genç’ten daha beter olur. Tabii oyunun bir yanında derin devlet ve Baykal varsa, diğer yanda da Kürt hareketi vardır. Belki de Kemal Kılıçdaroğlu üzerinden Kürt hareketini marjinalleştirmek düşünülüyor. Kürt ve Kızılbaş Kılıçdaroğlu ile Kürtleri ve Alevileri devlete bağlamayı düşündükleri muhakkaktır. Kürt mücadelesinin gelişmesiyle ortaya çıkan Alevi Federasyonları, şimdi Kürtleri Kürtlükten çıkarma işini görüyorlar. Cem evleri Atatürk posterleriyle doludur. Bunlar, Kürt Alevileri halkından koparmaya çalışıyor, devletçi Alevicilikle Kürt düşmanlığı yapıyor. Kürt olduğu halde, kendisini inkarda emsalsiz biri olan Dersimli Ali Kılıç da MYK’da Kemal Kılıçdaroğlu’na destek vermiş. Demek ki kargalara leş görünmüş. Nazımiye’den, (Qisle) milletvekili olan merhum Hıdır Aydın sonunda kendisini namaza vermişti. Bacanağı Kamer Genç, yıllardır meclisi güldürüyor. Eşinin dedesinin 38’de başı kesildi, soru önergesi vermedi. Yine milletvekili merhum Hüseyin Erkanlı, Kamer Genç’in kayınbiraderiydi o da dedesinin kesik başını sormadı. Akrabası merhum Hüseyin Yenipınar da düşünmedi. Aslan Bora evlendiği hanımına Kürt olduğunu söylemedi. Acaba dünya cenneti Bolciye’den gelen Kemal, savaşı durdurup, halklar arası barışa mı yardım edecek, yoksa ‘’Ne mutlu Türküm“ demeyi mi sürdürecek?

http://www.haydar-isik.com

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s