Pınar’ı yazan general

Pınar’ı yazan general

Ömer Leventoğlu

Kimi acı ölümler, öyle kayıplar vardır ki, edebiyatçıya çevirir generali, Balzac’a özendirir ordu komutanını…
Hitler’in aşk şiirleri yazması, Arthur Rimbaud olmaya özenmesi gibi…

Stalingrat’a kadar bütün Avrupa’yı, Yahudiler ve Romanlar başta olmak üzere Alman ırkı dışındaki bütün toplumları kırımdan geçirenleri, ancak ve sadece çok yakınlarından birinin ölüm acısı kendine getirebilirdi. Ne kadar büyük fikirlerden beslenmiş olursa olsun, işte o zaman, sadece o zaman, sadece o acı, yaşamın değeri konusunda öğretmenlik yapabilir ona. Oysa bütün ölümler acıdır; Balzac’ın dediği gibi “bütün mutsuzluklar kardeştir, aynı dili konuşurlar…”

***

Osmaniye’de bir Üsteğmen’in 47 günlük eşi, yeni gelin Pınar, jandarma karakoluna ait lojmana isabet eden bir roket mermisi ile hayatını kaybetti. Ve son birkaç gündür herkes Pınar’dan bahsediyor. Bütün hümanistler, liberaller, yazarlar ve generaller… Otuz yıldan daha uzun bir zamandır bütün yıkıcılığıyla devam eden savaşın yarattığı acılar, Pınar’ın hayatını kaybettiği acı ölümle temsil ediliyor gibi. Şu utanç verici şansa bakın ki; şu acıya, şu kedere, şu talihe bakın ki, Pınar’ın ölümü generalleri ve hümanizmasıyla ün yapmış kimi yazarları, edebiyatçıları ortak vurgularda birleştiriyor.

Oysa Pınar’ın ölümü, edebiyatçısından generaline, barışa şans vermeyen toplumun, barışı inşa edemeyen politikaların, barışı olanaksız kılan sistemin işlediği bir cinayettir. Çünkü barışa cesareti olan toplum, aynı zamanda Pınar’ın ve Uğur Kaymaz’ın yaşam güvencesini sağlayan toplum olacaktı.

Ve TSK’nın resmi internet sitesinde Pınar’ın ölümü üzerine edebi bir metin kaleme aldığı için generalleri öven “hümanist yazarlara” hatırlatmam gerekir ki; Pınar’ın katili, bu toplumda yatalak hale getirilmiş olan edebiyattır; sanatın ve sanatçının körelen vicdanıdır Pınar’ın katili…

Çünkü barışa marifeti olmayan bir toplumdan gerçek edebiyat çıkmaz. Generaller ve yazarlar bilmeli ki; edebiyat demek vicdan ve duyarlılık demektir. Bugüne kadar yazılmış en mükemmel yazılar, en dâhiyane metinler bile, vicdandan ve insani duyarlılıktan yoksun ise edebiyat değildir. Balzac’ın dediği gibi “vicdanımız yanılmaz bir yargıçtır, biz onu öldürmedikçe…”

Balzac’a öykünen general bilmeli ki; insan hayatından ve sevgiden bahsetmek ilk önce samimiyet gerektirir. Sadece Pınar’ın hayatını önemsemek değildir sevgi; Ceylan’ın, Uğur’un, Diren’in, hapishanelerdeki binlerce çocuğun, yakılan dört bin köyün, o köylerdeki her canlının, her sokağın, insanların ve hayvanların, ormanların ve tarlaların, ekinlerin ve börtü böceğin acısını duyumsamaktır. Ve sayın general, sizin öykündüğünüz Balzac’ın diyor ki; “sevmek bir başkasının hayatını yaşamaktır.” Pınar’ı telli duvaklı gelin eden anasının acısını yaşamaktır yani… 12 yaşında 13 kurşun yiyen Uğur’un vücuduna giren her bir kurşunun verdiği acıyı yaşamaktır. Askeri karakolun dibinde askeri mühimmat ile bedeni parçalanan Ceylan’ın kolunun, bacağının, kalbinin, saçının bir tek telinin çektiği acıyı yaşamaktır sevmek… Panzerlerin ezdiği bedenlerin acısını yaşamaktır. Yirmi yıla yakındır gecesi yok gündüzü yok, yazı-kışı yok, copa-dayağa-gözaltına aldırmadan kaybedilmiş çocuklarını arayan anaların, her gece kucağında bir fotoğrafıyla uyurken çektiğini çekmektir sevmek. İnsanı sevmek, onun acısıyla kıvranmaktır yani. Edebiyat biraz budur general!..

Edebiyat, güzel yazma tekniği değildir; iyi cümle, estetik bir dil değildir edebiyat… Resmi internet sitesinde Balzac’a öykünmek değildir. Eğer bunu yapacaksan, barışa cesaretin ve barış için ortaya koyabileceğin bir iraden olmalı önce… Ki eğer Pınar için taşıdığın duygular gerçekten de “acı çekmek” ise Uğur ve Ceylan için de bu acıyı çekiyorsun demektir. Çünkü gerçek vicdan, hiçbir zaman taraftar olmamıştır.

Değilse sendekine acı denmez, sevgi denmez, vicdan denmez, yazdığın yazıya edebiyat denmez, ortaya koyduğun duyguya duygu denmez; senin yaptığına generallik denir.

leventoglu@hotmail.com

Özgür Politka

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s