İsviçre referandumunu yaptı: Irkçı yasaya hayır

İsviçre referandumunu yaptı: Irkçı yasaya hayır

İsviçre’de aşırı sağcı parti SVP tarafından parlamento gündemine getirilen ve iltica yasalarını sertleştirmeyi öngören tasarıya karşı İsviçreliler ve ülkede bulunan mülteciler sokaklara döküldü. Başkent Bern’de bir araya gelen binler burada referandumunu yaptı.

İsviçre’nin aşarı sağcı partisi olan SVP tarafından parlamento gündemine getirilen ve iltica politikalarını sertleştirmeyi hedefleyen yasa tasarısına karşı bugün binlerce kişi Waisenhausplatz’da bir araya geldi. 60’ı aşkın sivil toplum örgütü, sendika ve derneğin katıldığı eylemde ‘Irkçı yasalara hayır’ ,’Herkese insanca yaşama hakkı’ yazılı pankartlar ile dövizler taşıdı. İsviçre Kürt Dernekleri Federasyonu’nun da ( FEKAR) destek verdiği eyleme katılan çok sayıda Kürt yasa tasarını protesto etti.

Waisenhausplatz’dan Parlamento binasına kadar yürüyen binlerce kişinin eylemine sokaktaki yurttaşlar da destek verdi. Binler parlamento binası önünde bir miting düzenledi.

Parlamento binası önünde Tertip komitesi ve gruplar adına yapılan konuşmalarda, söz konusu yasa tasarısının insan haklarına aykırı olduğu belirtildi. Yabancı düşmanlığının olağanlaştırılmasına izin verilmeyeceği kaydedilen konuşmalarda, herkese çalışma hakkı, iltica taleplilerine güvence, kağıtsızların durumu yasallaştırılması istendi. İnsanlığın yasadışı sayılamayacağı belirtilen konuşmalarda temel haklar olmadan demokrasinin olmayacağı ifade edildi.

Yapılan konuşmaların ardından yılbaşında referanduma taşınması planlanan yasa tasarı için burada referandum yapıldı. ‘Bu yasanın geçmesini istiyor musunuz’ sorusunu burada bulunan binlerce kişi elini havaya kaldırarak ‘Hayır!’ dedi. Buradaki mitingin ardından binlerce kişi Parlamento binasının yanında bulunan parkı işgal etti ve burada çadırlar kurdu. Eylemcilerin işgal eylemi sürüyor.

ANF

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s