Luzern de Zilan ve Silvanda yasamini yitiren gerillalar icin anma yapildi

30 Haziran 1996 yilinda Dersimde fedei eylem gerceklestiren PKK Gerillasi zeynep Kinaci Zilan ve Gectigimiz günlerde Silvanda yasamini yitiren Gerillalar icin Luzern Kürt kültür derneginde anma yapildi.Zeynep Kinacinin mücadelesini ve yasamini anlatan konusmalarin yanisira biyografisini anlatan kisa bir sinevizyon gösterildi.
Günün anlamina iliskin yapilan konusmalarda 31 Mayistan sonra gelisen olaylara dikkat cekildi.Zilan ve on binlerce Sehitlerimizin ve halkimizin direnisi ile bu güne gelen mücadelenin bundan sonrada ayni kararlilikla sürdürüleceginin vurgusu yapildi.Yeni gelisen catismali sürec te artan gerilla eylemlilikleri karsisinda zorlanan Türk devletinin yeniden kirli psikkolojik savasa basvurdugunu,Kürt halkinin mesru özgücüne dayanan hareket olmasi gercekliginin bilinclice carpitildigi söylendi.
Daha sonra 21 Haziran günü Diyarbakirin silvan Ilcesine bagli Basnik Karakoluna yönelik olarak gerceklesen eylemde yasamini yitiren HPG Gerillalarindan Amed Dilxwaz kod isimli Bayram Dün icin konusan Siyasetci Cemal Kavak Dün^ün kisa öz gecmisini anlatti.Bayram Dün^ünyurtsever bir aileden geldigini,ailesinde gerillaya katilimlarin olmasindan ve sehitlerden etkilendigini ailesinden sehitlerin,sehit düstügü yerlerde gerilla olma istegini yerine getirmek icin Dersimde ilk gerillaya katilimini anlatti.Ayni aileden ücüncü sehit olan Bayram Dün ve diger mücadele arkadaslari icin önümüzdeki aylarda taziye yapilacagi duyuruldu
Site Editörü

HPG gerillası Amed Dilxwaz için İsviçre’de taziye

ANF / 28 Haziran 2010 LUZERN – Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde 21 Haziran’da çıkan çatışmada yaşamını yitiren HPG gerillası Bayram Dun (Amed Dilxwaz) için İsviçre’nin Luzern kentinde taziyeler kabul edildi.

Luzern Kürt Kültür Derneği’nde sabah saatlerinden itibaren başlayan taziyeye başta CDK olmak üzere İsviçre’deki birçok Kürt kurum temsilcileri ve İsviçre ile Fransa’da yaşayan yüzlerce kişi hazır bulundu. Taziyede HPG gerillası Amed Dilxwaz ve aynı çatışmada yaşamını yitiren Hamit Ulaş ile Ömer Ataman’ın yaşamından kesitlerin sunulduğu sinevizyon gösteriminin ardından Bayram Dun’un ailesi adına Kürt siyasetçi Cemal Kavak kısa bir konuşma yaptı.

Cemal Kavak konuşmasında AKP politikalarının sonucu son dönemde artan çatışmalara dikkat çekerek Kürtlerin direnmekten başka bir seçeneğinin kalmadığını belirtti. Yaşanan çatışmalardan AKP’nin ve onun kirli siyasetinin sorumlu olduğunu belirten Kavak, şöyle devam etti: “Biz Kürtler Kürdistan’da akan kanın durması için yıllardır elimizden gelen bütün çabayı ortaya koyduk fakat Türk Devleti ve onun bugünkü temsilcisi AKP tüm bu çabalara karşın askeri ve siyasi operasyonlarla Kürt halkını ve onun meşru önderliğini tasfiye etmekten başka hiç bir politika geliştirmemiştir. Bugün halen Kürdistan’da kan akıyorsa bunun tek sorumlusu AKP ve AKP’nin taşeron politikalarıdır.”

Toprağa düşen her fidanın kendi tohumlarından binlerce fidan filizlediğini belirten Kavak “Bunun en güzel örneği Bayram yoldaştır. 1993 yılında yine Farqin’de (Silvan) abisi Süleyman Dun kontralarca katledildi. Bunun üzerine Bayram saflara katıldı ve Kürt Özgürlük Mücadelesinin bayrağını hep dalgalandırdı. Şimdi Bayram şahadet mertebesine ulaştı ama bu mücadele yeni Bayramlarla, Süleymanlarla Kürt halkı özgürleşene kadar devam edecektir” dedi.

Taziyede son olarak Dersimde 1996 yılında yaşamını yitiren ARGK gerillası Zeynep Kınacı (Zilan)’ın yaşamının anlatıldığı sinevizyon gösterimi ardından sona erdi.

ANF NEWS AGENCY

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s