Celaliyan’ın dosyası infaz kurumuna gönderildi!

Celaliyan’ın dosyası infaz kurumuna gönderildi!

29 Haziran 2010 TAHRAN – İran rejimi tarafından idam cezasına çarptırılan Kürt kadın tutsak Zeyneb Celaliyan’ın cezaevinde özel bir bölüme sevk edildiği ve dosyasının infaz kurumuna gönderildiği bildirildi. Celaliyan’ın her an idam edilme tehlikesi altında.

Kirmaşan cezaevinde tutulduktan sonra haftalarca kendisinden haber alınamayan Zeyneb Celaliyan için insan hakları savunucuları alarm verdi. Her ne kadar idamına ilişkin herhangi bir tarih verilmese de gelişmeler Celaliyan’ın her an idam edilebileceği endişesini arttırdı.

Kurdish Perspective girişiminin yayınladığı bir rapora göre Celaliyan hakkındaki idam cezası İstinaf Mahkemesi’nde onaylandıktan sonra dosyası Devrim Mahkemesi infaz kurumuna gönderildi. Celaliyan’ın idam cezasına itirazı reddedilmiş ve cezası onanmıştı. Kurdish Perspective isimli girişime göre Celaliyan’ın dosyası 48 saatte infaza hazır durumda ve bunun için onay mektubu bekleniyor.

CELALİYAN NEREDE

Celaliyan’ın hangi cezaevinde tutulduğu konusunda kesin bir bilgiye ulaşılamadı. Avukatı Xelil Behramiyan, infazın Tahran’daki Evin cezaevinde olabileceğine işaret etti. Şubat ayından bu yana Celaliyan’dan haber alınamıyor.

Makolu Zeyneb Celaliyan 2008 yılı ortalarında Kirmaşan kentinde PJAK üyesi olduğu iddiasıyla tutuklandı. 14 Ocak 2009’de çıkarıldığı Devrim Mahkemesi’nde idam cezasına çarptırıldı. Celaliyan Devrim Mahkemesi’nde avukatı olmadan sadece 7 dakikalık bir duruşma sonucunda idam cezası aldı.

İDAM CEZALI GULPERİPUR’A ÖLÜM TEHDİTLERİ

Öte yandan ağır işkencelerden geçirilen ve bu nedenle açlık grevleri yapan Mahabad cezaevindeki Hebibulla Gulperipur isimli Kürt siyasi tutsak da her an idam tehdidi altında buluyor. PJAK üyesi olduğu iddiasıyla tutuklanan ve idam cezasına çarptırılan Gulperipur’un işkencede iki eli kırılmış, vücudunun birçok yerinde ağır izler kalmıştı. Hebibulla Gulperipur, 9 Mayıs’ta Tahran Cezaevi’nde 5 siyasi tutsağın idamını, kendi hakkında verilen idam cezası ve tutukluluk koşullarını protesto etmek için açlık grevine başlatmıştı. Haftalarca açlık grevinde kalan Gulperipur’un sağlık durumu giderek kötüleşirken, sık sık yetkililerin ölüm tehditleriyle de karşılaştı.

Mahabad Devrim Mahkemesi, Ekim veya Kasım 2009’dan bu yana Mahabad cezaevinde tutuklu bulunan Sine nüfusuna kayıtlı Gulperipur hakkında, ‘muharebe’ (Allaha karşı savaş) ve PJAK üyesi olduğu suçlamasıyla Nisan ayında idam cezası vermişti.

5 TUTSAĞIN MEZARLARI NEREDE?

İran rejimi 9 Mayıs sabahı başkent Tahran’daki Evin cezaevinde Kürt öğretmenler Ferzad Kemanger, Ferhad Wekili, Eli Heyderiyan, Şirin Elem Hulu ve monarşist Tondar örgütü üyesi olduğu iddiasıyla Mehdi Eslamiyan idam edilmişti. İdam edilmeden önce yetkililer kendi yasalarını da çiğneyerek, ne ailesine ne de avukatlarına haber vermemişti. Tutsaklar birkaç dakikalık duruşmalarla savunma hakkı bile tanınmadan, keyfi bir şekilde idam cezasına çarptırılmıştı. Rejim tarafından gizlice defnedilen tutsakların nereye defnedildikleri idam edilişlerinin üzerinde 52 gün geçmesine rağmen halen ailelerine bildirilmedi.

2007 yılından bu yana PKK ve PJAK davasından idam edilen siyasi tutsakların sayısı 7’ye yükseldi. 11 Kasım 2009’da idam edilen İhsan Fetahiyan’ın arından 6 Ocak’ta PJAK davasından tutuklu Fesih Yasemini da asılarak idam edilmişti. Hasan Hikmet Demir ise 2007 yılında idam edilen ilk PJAK militanı olmuştu.

18 KÜRT SİYASİ TUTSAK İDAM TEHDİDİ ALTINDA

İran’da 8’i PJAK davasından 18 Kürt siyasi tutsak daha idam tehdidi altında bulunuyor.

PJAK DAVASINDAN MAHKUM OLANLAR: 1-Hebibulla Letifi (Öğrenci), 2-Rustem Arkiya, 3-Zeyneb Celaliyan, 4-Enwer Rustemi, 5-Seyd Sami Huseyni, 6- Seyd Cemal Muhemedi, 7-Huseyin Xizri, 8-Hebibulla Gulperi Pur.

DİĞER KÜRT SİYASİ TUTSAKLAR: 9-Şerko Maarfi, 10-Mistefa Selimi Eyluyi, 11-Mehemed Emin Aguşi, 12-Reşîd Axkendî, 13-Ehmed Puladxanî , 14-Hesen Talî, 15-Îrec Mihemedi, 16. Mihemed Emin Abdullahi, 17. Qadir Muhammed Zade, 18-Eziz Mihemedzade.

ANF NEWS AGENCY

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s