Ah dağlar aldı Ahmet’imi

Ah dağlar aldı Ahmet’imi – BURHAN EKİNCİ – TARAF

Köyü boşaltıldıktan sonra İstanbul’a göç etmek zorunda kalan anne ile oğlunun yaşadıklarının anlatıldığı Butâmar ile adından söz ettiren genç yönetmen Erol Mintaş, Kürtçe yeni kısa filmi Berf ile (Kar) savaşta iki oğlunu kaybeden bir annenin dramını gözler önüne seriyor.

Genç yönetmen Mintaş’ın üçleme olarak düşündüğü Ana-Oğul’un ikincisi olan ve 2010 Uluslararası Film Festival’inde de gösterilen Berf gerçek bir öyküden alınma. Genç yönetmen İstanbul’a göç eden anne ile oğlunun öyküsünün ardından kamerasını, çatışmaların bölge halkı üzerinde yarattığı dramlara çevirdi. Film, Ağrı Doğubayazıt’ta iki oğlunu kaybetmiş bir annenin yaşadıklarını konu ediyor. Kürtçe çekilen filmin oyuncularının hepsi köylülerden oluşuyor.

Bir avuç kar için
Filmin konusu ise şöyle: Sanem adlı kadın, oğlu Ahmet ve torunu Zin ile birlikte küçük bir köyde yaşamaktadır. Oğlu bir gün şehirden dönerken kötü bir haber getirir. Sanem haberle sarsılır. Oğlu Zeki öldürülmüştür. Kadın, Zeki’nin duvardaki resmini, televizyon ve radyonun üzerini siyah bir örtüyle örter. Sonu gelmeyen bir yasın içine girer. Yatağa düşer ve “bir avuç kar” diye sayıklamaya başlar. Ancak mevsim sonbahardır. Kar ancak Ağrı’nın eteklerinde vardır. Annesinin bu haline dayanamayan Ahmet atını hazırlar ve uzaktaki karlı dağlara doğru yol alır. Ancak yollar tehlikelerle, çatışmalar doludur. At eve gelir. Üzerinde, annenin istediği kar vardır. Ancak Ahmet vurulmuştur, şair Ahmed Arif’in deyişiyle “dağların kuytuluk bir kenarında.”

Senaryosunu da kendisinin yazdığı Mintaş “Savaşı topla tankla tüfekle vermek gerekmiyor. Savaşın insanların hayatlarına etkisini göstermek gerekiyor. Yeni filmimle savaşın sıradan insanların hayatlarındaki yıkımlarını gözler önüne sermeye çalıştım” diyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s