Sanal insana bir adım kala

Sanal insana bir adım kala – TARAF

Microsoft’un sanal insanı ‘Milo’ görücüye çıktı. Geleceğin robot insanı, canlı gibi görünüyor, insanın gözlerinin içine bakıyor, sözünü dinliyor ve bir konuşmada size yanıt verebiliyor.

Yazılım devi Microsoft sonunda “sanal insanı” da yarattı: Duygulara, bedensel hareketlere ve sese duyarlı karakterin adı Milo. Kinect adı verilen bir kumanda sistemiyle üretilen teknoloji oyun tasarımcısı Peter Molyneux’nun imzasının taşıyor. Oxford’daki TED Global Konferansı’nda konuşan Molyneux bu parlak buluşunu “Öykücülükte yeni bir devrim yaratmak istedim” sözleriyle anlatıyor. Filmlerin, televizyonun, hatta kutsal kitapların bile zırva olduğunu söyleyen ve “Bunların hiçbiri beni dahil etmiyor” diyen Molyneux buluşunu, “Bir karakter yaratmak istedim, yaşayan bir karakter, gözlerimin içine bakacak ve gerçek hissettirecek” sözleriyle özetliyor.

Psikolojik teknikler kullanıldı
Peki, Milo karakterinin yaratıldığı sistemde nasıl bir teknoloji var? İlk olarak 2009’da E3 Expo’da demosu tanıtılan Milo’da kullanılan Kinect kumandasında, oyuncunun niyetini algılayacak, yorumlayacak bir dizi sensör, kamera ve mikrofon bulunuyor. Yapay zekâ kullanılarak üretilen Milo’da ayrıca Microsoft’un tozlu mahzenlerinde gizli bir teknoloji de kullanılıyor. Molyneux, sistemde Milo’nun gerçek olduğu duygusunu yaratmak için psikolojik tekniklerin de kullanıldığını söylüyor. Buna ek olarak sistemde kullanılan donanım, yüz kızarması gibi ince surat ifadelerini de kontrol etmeye olanak sağlıyor. Ekran karşısındaki oyuncu kâğıda çizdiği bir resmi Milo’ya uzatıyor ve ekrandaki tarayıcı aracılığıyla, Milo ekranın üstüne elini uzatarak oyuncunun elindeki kâğıdı sanal dünyasına geçiriyor, çizdiği şekli ve renklerini algılayıp üzerine yorum yapabiliyor.

Molyneux, birbiriyle alakasız olayların Milo’nun daha sonraki yaşamını ve oyun içindeki gelişimini etkileyebileceğini söylüyor. Sadece ilk aşamalarının gösterildiği demoda oyuncu Milo’yla tanışma faslında kalırken, oyunun ilerleyen bölümlerinde Milo ile daha özgürce keşfe çıkmak mümkün. Microsoft, şu an hâlâ gelişme sürecinde olan teknolojinin piyasaya sürüleceğine dair bir bilgi yok. Ancak Molyneux ürünün gelecek yılbaşında hazır olacağı ipucunu veriyor.

Oyunu biraz anlatırsak: Milo, köpeği Kate ile birlikte yeni bir eve taşınıyor. Oyunu oynayacak insan ise Milo’nun yeni arkadaşı olarak Kilo’nun yeni çevresine alışması için yardımcı olmakla görevli. Oyuncunun Mile ile etkileşim şekli ise Milo’nun karakterini şekillendiriyor ve bu karaktere göre oyun ileriki safhalarda daha değişik haller alabiliyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s