Referandum ve boykot

Referandum ve boykot

12 Eylül 2010 tarihinde, Anayasanın bazı maddelerine ilişkin referandum yapılacak. Türk egemenlik sistemini restore etmeyi amaçlayan referandumda, MHP ile CHP “hayır” oyu kullanacak. MHP ile CHP’nin “hayır” oyu kullanmalarının nedeni bellidir. AKP ile olan iktidar çekişmesi…

BDP ise referandumu boykot edecek.

BDP dışındaki bazı Kürtler, referandumda “evet” oyu kullanılması çağrısı yapıyor. Çağrıyı yaparken, referandumu boykot edecek olan BDP’ye yükleniyorlar. Söylediklerine göre, BDP boykot etmekle CHP ve MHP ile aynı safta buluşuyormuş…

Lêgerîna Kurdên Demokrat Sözcüsü Sertaç Bucak, Kurdistan-Post’ta da yer alan açıklamasında:

“Vesayetin ve statükonun savunuculuğunu yapan başta CHP ve MHP olmak üzere diğerlerinin “hayır” tavrı bizi şaşırtmadı. Ancak aklını ve vicdanını askıya alan Barış ve Demokrasi Partisi’(BDP) yönetimi ise “Boykot” çağrısında bulunuyor. Paket neler içermiyor ve neler içermelidir noktasına kilitlenen BDP, tabanının sesine kulak vermiyor. Siyasetten kaçıyor.” Diyor…

CHP ve MHP’nin Türk sistemi ve anayasasından beklentileriyle, BDP’nin beklentileri arasında hiçbir benzerlik yoktur. Bunu Sertaç Bucak da iyi biliyor. BDP, Faşist AKP’nin çizdiği dar ve dikenli yolda onunla birlikte yürümek zorunda da değildir.

Kaldı ki, Türk statükosunun linç örgütü Alperen Ocakları’nın partisi BBP ile Saadet Partisi de referandumda “evet” oyu kullanacaklar. Referandum’da “evet” diyecek olan BBP militanları İstanbul’da Hrant Dink’i, Trabzon’da bir papazı, Malatya’da Hıristiyan üç genci keserek öldürmüşlerdir. Her üç olayın katilleri, cinayet işlemeden önce Alperen Ocaklarına uğradıklarını söylemiştir. Perde arkası güçler, Muhsin Yazcıoğlu’nu, Hiristiyan topluluklara yönelik bu cinayetlere misilleme olarak götürmüşlerdir. Bu benim görüşümdür.

Kürdistan’da “evet” oyu kullanacak olan bileşimin ağırlığı bellidir: Köy koruculuğu, JİTEM elemanları, Domuz Bağlı Hizbul-Kontra, devlet bürokrasisi ve AKP ile dirsek teması içinde olan siyasal İslam… Yani Kürtleri, Türk sistemine her daim paspas yapan güçler…

Kürtlerin bir kısmı sürekli bilinç bulandırıyor. İki toplanmaz olan, elmalarla armutları toplayarak ortaya bir şey çıkarttıklarını sanıyorlar. AKP’nin referanduma sunacağı anayasa paketinde Kürtler için hiçbir şey bulunmuyor. Ağırlığı Türk-İslam Sentezi kadrolarından oluşma memurlar sınıfının sendikalarının olup olmaması hiç ilgimi çekmiyor. Anayasa Mahkemesine ve Yargıtay’a Erdoğan veya Generallerin üye atayıp atamaması Kürtlerin hayatında bir şey değiştirmiyor. “Pala Bıyıklı”larla “Badem bıyıklı”lar arasındaki iktidar kavgasında Kürtlere özgürlüğün kırıntısı düşmüyor.

AKP, faşist bir partidir. AKP’nin oy potansiyeli, yüz yıldır bu topraklarda devlet tetikçiliği yapmış olanlara dayanmaktadır.

BDP’nin uyduruk anayasa referandumunu boykot etmesi doğru bir tutumdur. CHP ve MHP’nin referandum tavrıyla hiçbir benzerliği yoktur.

BDP’nin, Kürt inkarına dayalı uyduruk reform paketini boykot etmesini “hayır” diyecek olan MHP’lilerin tavrıyla aynılaştıracak olan “evet”çi Kürtlere diyeceğimiz şey şudur:

Bir katillik ocağı olan Alperen Ocakları da referandum da “evet” oyu kullanacak…

Kaldı ki, bu tür kıyaslamalarla sonuca gitmek de doğru değildir. Türk faşizminin restorasyon çabalarına “evet” oyu verecek olanlara, MHP örneğine sarıldıkları için, bu örneği verip geçmek istedik.

İktidardaki faşist partinin 12 Eylül karşıtı olduğu iddiası da büyük bir yalandır. AKP geleneği, 12 Eylül’le ittifak yapmış ve bu ittifak sayesinde devletin bütün kilit noktalarını ele geçirmiş dinci içerikli ırkçı bir partidir. Bir odacının dahi güvenlik soruşturmasından geçirilerek işe alındığı Türkiye’de, Erdoğan’ı başbakanlığa, Abdullah Gül’ü Cumhurbaşkanlığına taşıyan sürecin ittifakları çok kirlidir.

AKP, 12 Eylül’de gerçek muhaliflerin temizlendiği devlet okul ve kurumlarında özel olarak beslenmiş alsak bir güçtür. Muhalif değil, işbirlikçidir. Demokrat değil, takkıyecidir.

12 Eylül’ü biz yaşadık. Biz hala sürgünüz veya cezaevindeyiz. AKP ise iktidardır. 12 Eylül gelir gelmez kapağı yurtdışına atmış mülteci Kürtlüğü, yirmi yıl sonra döndüğü ülkede, PKK’nin açtığı Kürt özgürlüğü alanına oturmuş, ancak teşekkürünü AKP’ye yapmıştır. Bu da çok ilginç bir durumdur.

Size kendimle ilgili bir 12 Eylül dökümü yapmak istiyorum. Yazın polis sorgusuna alınmıştım, sorgudan çıktığımda her tarafta kar vardı. Bir mevsim sürmüştü işkence. Verilen elektrikten dolayı kasıklarım göbekten diz kapağına kadar iki yıl simsiyah kaldı. Cezaevinde 12 yıl kaldım. Beş yılı hücrede geçti. Bazen hücre cezası aralıksız bir yıl sürerdi. Bazen aylarca hücrelerde unutulurduk, ışığı gördüğümüzde bayılırdık. En iyi işkenceyi Türk-İslam komandoları veya gardiyanları yapıyordu… “Allah Allah!” diye saldırırlardı.

Yöneticiliğini yaptığım Gündem Gazetesinden 24 cenaze kaldırdık. Dünyada 24 çalışanı ve yazarı öldürülmüş başka bir günlük gazete yoktur. Tansu Çiller, Mehmet Ağar ve Doğan Güreş dönemi, Kürtler açısından 25 tane 12 Eylül yapar…

AKP ise, Kürtler açısından Türk faşizminin İslam ayaklı en zalim gücüdür. En fazla Kürt siyasetçi AKP döneminde tutuklanmıştır. En çok Kürt çocuğu AKP iktidarı döneminde öldürülmüştür. 12 Eylül’de hapishanelerde Kürt çocuk sayısı çok azdır. AKP döneminde cezaevleri tıklım tıklım Kürt çocuklarla doludur.

AKP’nin referanduma sunduğu anayasa paketi baştan sona, Türkçüdür. Kürtlerle ilgili tek kelime yoktur. Türklerin ve Türk egemenliğinin anayasasıdır.

Buna evet diyelim, daha sonra daha iyisini isteriz demek, 12 Eylülde Kenan Evren’in cumhurbaşkanlığına razı olan anlayışın aynısıdır.

Korkak, kaçak ve fırsatçı bir anlayıştır. Vatan olamamış Kürtlerin yüz yıldır başı bu anlayışla beladadır.

Kürtler, yeni cellatlık sözleşmesi olan faşist anayasaya Kürdistan’da geçit verilmemelidir…

Boykot, doğru olan tutumdur.

Hasan Bildirici
bildiricihasan@hotmail.com

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s