En iyi Kürtçe şarkılar

En iyi Kürtçe şarkılar

Prodüktörlüğünü yönetmen, prodüktör ve besteci kimliğiyle müzik dünyasının yakından tanıdığı Ayhan Evci’nin üstlendiği Sony Müzik etiketiyle yayınlanan ‘En İyi Kürtçe Şarkılar’ albümü, Almanya’nın Hamburg şehrinde kaydedildi.

16 şarkıdan oluşan albümde yer alan sanatçılar ise şu şekilde: Ciwan Haco, Nilüfer Akbal, Rosna, Jan Arslan, Cesur Rekawt, Rodi, Destan Doğan, Leyla Qasim ve Şener Yıldız.

Naim Dilmener kapakta yer alan yazısında albümü şöyle anlatıyor:

“Kürtçe çalınıp söylenen müziği değiştirmek, dönüştürmek ve zenginleştirmek konusunda çok kafa yormuş, bu anlamda çok çaba harcamış isimlerin başında gelen müzisyen Ayhan Evci’nin öncülüğünde, hatta bizzat onun elleriyle hazırlanan bu albüm, Kürtçe çalınan/söylenen müziğin, yasak döneminden sonra gelen nispi rahatlık döneminde nasıl değişimlere uğradığını, nasıl farklılaşıp zenginleştiğini gösteriyor.

Ayhan Evci’nin bir araya getirdiği bu şarkıların tamamının niyeti aynı, tamamının amacı ortak: Kürtçe yapılan ve söylenen müziğe çağ atlatmak! Şarkıların tamamının altında, prodüktör ve aranjör olarak Ayhan Evci’nin imzası var. Zaten bu albümün “ortak payda”sı bu. Bestelerin büyük bir bölümü de Ayhan Evci’ye ait.

Bu şarkılar, önümüzdeki günlerde ayrı ayrı yayınlanacak albümlerin de habercileri aslında; Evci, stüdyolarda geçirdikleri saatler ve günlerde ortaya çıkanlardan, “tadımlık” niyetine bir bölüm hazırlayıp, yaptıkları hakkında fikrimizi sormak istemiş. Başarmış! Bir tek bu albüm bile, bunun böyle olduğunu göstermeye/ispatlamaya yeterli.

Bu albüm, bir şey daha gösteriyor ve ispatlıyor: Yasak sonrası gelinen zenginlik noktasından sonra, aklı başında olsun ya da olmasın hiç kimse, bir dili -herhangi bir dili- bir daha yasaklamaya kalkışmayacak. Yasak, yasaklanan şeyi daha da güçlü, daha da mükemmel kılabiliyor, bildiğimiz gibi… Kürtçe müzik artık çok daha zengin.”

Reklamlar

1 Comment

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s