Sezen Aksu: İzmirliyim, Hasankeyf’te doğdum

Sezen Aksu: İzmirliyim, Hasankeyf’te doğdum
Doğa Derneği’nin Hasankeyf Yok Olmasın Kampanyası’na imza atan sanatçılar arasında yer alan Sezen Aksu, kampanya için hazırlanan ilanlarda “İzmirliyim, Hasankeyf’te doğdum” diyerek destek sundu.

Doğa Derneği’nin, Hasankeyf’in UNESCO Dünya Mirası İlan edilmesi için başlattığı kampanyaya imza atan çok sayıda sanatçı, Hasankeyf’in korunması çağrılarda bulunuyor. Doğa Derneği’ne göre kampanyaya imza atan ve destek veren sanatçı Sezen Aksu hazırlanan ilanlarda “İzmirliyim, Hasankeyf’te doğdum” diyerek Hasankeyf ve Dicle Vadisi’nin tüm insanlığın ortak çıkış noktası olduğuna dikkat çekti.

Ilısu Barajı’nın durdurulmasını ve Hasankeyf’in de içinde bulunduğu Dicle Vadisi’nin UNESCO Dünya Miras Alanı ilan edilmesini talep eden imza kampanyasına bugüne kadar sanatçıların yanı sıra 66 bin 810 kişinin daha imzasıyla destek verdiği belirtildi.

Sezen Aksu’nun da imzaladığı metinde, Hasankeyf’in en az 10 bin yıllık geçmişi ile UNESCO’nun 10 dünya mirası kriterinden 9’unu karşılayan dünyadaki tek yer olduğu kaydediliyor.

Doğa Derneği, kampanyaya destek veren diğer sanatçıların Hasankeyf hakkındaki mesajlarının önümüzdeki haftalarda teker teker açıklanacağını ve kampanya ilanlarında yer alacağını söyledi.

Doğa Derneği Başkanı Güven Eken yaptığı açıklamada Hasankeyf ve Dicle Vadisi’nin evrensel değere sahip bir doğa ve kültür mirası olduğunu ve bu nedenle kampanyaya gün geçtikçe daha fazla destek geldiğini belirtti.

Eken, kampanya hakkında şunları söyledi: “Sanatçılar ileriyi gören ve bu nedenle dünya toplumlarına yön veren kişilerdir. Onların toplumsal meseleler hakkındaki sezgi ve muhakemesi, tarih boyunca kamunun vicdanını temsil etmiş ve insanlığa doğruyu göstermiştir. Bugün Türkiye’deki pek çok sanatçı, Doğa Derneği’nin Hasankeyf Yok Olmasın kampanyasına destek vererek tüm Türkiye’yi bu imza kampanyasına katılmaya çağırmaktadır. Türkiye’deki milyonların bu çağrıya kulak vererek Hasankeyf’in yaşaması için yürütülen mücadeleye katılacağından hiç şüphe duymuyoruz. Günümüz Türkiye’sine yakışan, Hasankeyf’i sular altında bırakmak değil, onu hak ettiği gibi UNESCO Dünya Mirası ilan ederek geleceğe taşımaktır.”

ANF NEWS AGENCY

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s