ATEŞKES , BAYRAM VE 9 GERİLLA

ATEŞKES , BAYRAM VE 9 GERİLLA

Bilindiği üzere PKK Ağustos ayının 13’ünden , Eylül’ün 20’ine kadar geçerli olmak üzere bir ateşkes ya da Eylemsizlik kararı aldı. Bir aylık geçen sürede bu Ateşkes’in akibeti de, Kürtler açısından geçmiş Ateşkeslerle aynı olmuştur.

T.C. Kürt Hareketinin tüm olumlu ve çözüme yönelik girişimlerini istismar etmiş, hiçe saymış, alay etmiş, küçümsemiş, yok saymış ve fırsata çevirerek darbe vurmuştur. Bu Eylemsizlik kararına da ne yazık ki aynı eski tutumla yaklaşarak, tek taraflı atılan bu adımı boşa çıkarmıştır. PKK, özellikle Ramazan ayını da gerekçelerinden biri yaparak, Türk ve Kürt kamuoyunun bu aydaki hassasiyetlerinede saygılı davranarak böylesi bir karara vardığını özellikle vurgulamıştır. Diğer gerekçelerin yanında, bu hassasiyet Kürt Hareketinin Toplumsal hassasiyetlere ne kadar değer verdiğininde göstergesi olmuştur.

Kürt tarafının, geçmişte bunca hile, aldatma, küçümseme ve yok sayma yaklaşımlarına karşın ; 13 Ağustosta ilan ettiği Eylemsizlik kararı, bir çok çevrenin istemi ve Devletin, PKK Önderi Abdullah ÖCALAN’dan talebi doğrultusunda alınmış bir karardı. Bir çok çevrede olumlu bir hava estirilerek, bazı beklentiler içinde olmayı özellikle sağladılar. Bu havayı referandum nedeniyle özellikle pompaladılar. Toplumda sahtekarca iyimser beklentilere yol açtılar. Özellikle Türk ırk devlet gerçeğini tam olarak kavramamış Kürt kesimi ile Liberal-Demokrat kesimler, aşırı bir beklenti içine girip, toplumu da bu yönlü yönlendirerek , Referandumda Kürtleri, AKP’ye ve “EVET” oyu vermeye çevirmeye çalıştılar. PKK’nin kararını bunun için kullanmayı esas aldılar. Bunun için Kürtlerin beklentilerinden çok, hafızasıyla oynayarak, bilinçlerini gelecekleri için belirsizliğe uğratarak “BOYKOT”u torpillemeye uğraştılar.

Bunun için yoğun propaganda ve bilgi kirliliğine baş vurarak, insanımızı AKP Hükümetine ve Türk ırk devletine yedekleme çabası içinde oldular. Türk ırk medyası TV’lerde, Gazetelerde bu amaç için yoğun Psikolojik harekat

yürütürken, bazı Kürt çevreleri de kendi çıkarları ve rantlarını geliştirmek, daha çok maddi çıkar elde etmek için Sivil Toplum Örgütü adı altında bu Propaganda ve psikolojik harekata katıldılar. Kimisi de buna alet oldu.

Her koşulda PKK ve ÖCALAN düşmanlığına endeksli ve işi gücü bu olan bazı Marjinal Kürt siyasi gurupları ile iflas etmiş Kürt Siyasetçisi’de bu saflarda yer alarak, Kürt Hareketine ve onun iradesine karşı propagandaya giriştiler. Bunların

hepsinin amacı; Kürtleri ve İradesini Türk ırk devletine ve AKP Hükümetine yedekleme, yamama ve eklemleme çalısması olmuştur. Bunların yanına, geçmişte olumlu ve yurseverce yaklaşım içinde olan, Kürtlerce sayılan bir kaç kişi de eklenerek, Kürtlerde kafa karışıklığı yaratılmak istenmiş, “EVET”çi tutumun Kürtler için tek seçenek olduğu resme bir dayatma hali almıştı.

Ancak Kürtlerin ezici çoğunluğu ve Kürt Hareketi ,bu Türk Anayasasına referandumda tavrını “BOYKOT” olarak netleştirip, kararlılığını göstermesi, Kürt Mücadelesi bakımında oldukça önemli olmuştur. Kürt Halkı içinde kendisinin olmadığı 12 Eylül Türk Cunta Anayasasınada, AKP’nin 12 Eylül Türk Anayasasına da tavır koyup, Boykotta karar kılarak, bu çevrelerin Psikolojik Propaganda harekatını önemli oranda boşa çıkarmıştır. AKP Hükümeti,Türk ırk Medyası,Teslimiyetçi-Rantçı Kürt çevreleri ve Türk ırk rejimi yandaşı Kürt şahsiyetler, Kürt halkına ve Hareketine karşı düşmanca tavır ve davranışlar içine girmekten geri kalmamaya başladılar.

Tam da bu süreçte, daha bir ayını doldurmamış son Ateşkesin 23’üncü gününde, Ramazanın son ve Bayaramın arefe günü, Hakkaride Türk devletinin merkezi olarak kararlaştırdığı, KKK’ı Erdal Ceylanoğlunun koordine ettiği, 10 bin askerle gerçekleştirilen Operasyonla 9 Gerilla katledildi. Bizzat Erdal Ceylanoğlu’nun koordine ettiği 10 bin kişilik operasyon dikkat çekicidir. Eylemsizlik içinde geri üs alanına çekilmiş, küçük bir grub Gerillaya karşı bu kadar sayıyla ve en ileri

Savaş tekniği kullanılarak, imha saldırısı düzenlemek üzerinde durulması gereken çok önemli bir husustur. Ateşkesten bu yana 30 Gerilla yaşamını yitirmiştir.Bir çok BDP’li siyasetçi gözaltına alınarak tutuklanmıştır. 15 yaşındaki çocuk kafasından vurulmuştur. Yaşananlar, bu sürecin de, eski Ateşkes süreçleriyle aynı olduğunu açığa çıkarmıştır. 1993 ilk Ateşkesinden günümüze, tüm Ateşkeslerde yaşananlar hep aynıdır. İmhaya devam.

PKK ve Kürt hareketine her gün çağrı yapanlar, yaşananlar karşısında sus-pus olmuş durumdalar.Yukarda belirtilen çevreler, nedense Türk ırk devletine,onun Hükümetine,Ordusuna hiçbir şey dememeye yeminli gibi suskun kalıyorlar. Gerilla, meşru savunma içerisinde bir Askeri vursa, bunlar Ateşkesi bozuyorlar die kıyameti koparanların, 9 Kürt evladının Bayramın arefesinde katledilmelerine sessiz kalmaları ne türlü bir kirli ilişkiler ağıyla karşı karşıya olduğumuz daha iyi anlatıyor sanırım. Kendilerini Kürtlerin demokratik sesi olarak sunan Sivil Toplum Örgütçüleri nerede? Nerde “Evet” toplantıları düzenleyen Sivil toplumcular ve siyasetçiler? Ne oldu Liberal-Demokratlara? Nereye gizlendiler Savaş karşıtı olduğunu yazan sahte Aydınlar? Her gün PKK’ye silahlarını susturmasını isteyen ve eylem yapmasını kınayan Aydın ve yazarlar nerdeler? 9 Gerilla topluca imha edilirken kendi devletlerine, hükümetine, ordusuna en ufak bir eleştiri getiren old umu? Kendi devletlerinin Kürtleri katletmesine ses çıkarıyorlar mı? Gazetelerinde,TV’lerinde uzun uzun PKK’yi yalanlarla, iftiralarla karlayanlar, kendi devletleri eylemsizlik içerisinde, bir mağarada bekleyen 9 Kürt Gerillasının katlederken neden ses çıkarmıyorlar? Müslüman olan AKP’liler, bu mübarek günde 9 Kürt Genci infaz edilirken müslümanlığını mı unuttu? Ramazan ayında ve Bayram arefesinde silahını susturan insanları katletmek, 15 yaşındaki çocuğu kafasında vurmak hangi dini vecibe gereğidir, hangi Kitapta yazıyor?

Yoksa bunlar, Kürt Gençleri ve Çocuklarını vurmakla mı müslüman oluyorlar?

Burada açığa çıkan gerçeklik, T.C. çok kapsamlı ve her yönden Kürtlere yönelmektedir. Kürtler, ÖCALAN’ın dediği gibi Soykırımla karşı karşıyadır ve bu uygulama çok ince yöntemlerle sürdürülmektedir. İşte en son 9 Gerillanın katledilmesi,15 yaşındaki çocuğun kafasından vurulması, BDP’li legal siyasetçilerin tutuklanması, Akın Birdal’ın ve Kürt siyasetçilerinin saldırılara uğraması, Kürdistan’ın her tarafının bombalanması. Tek taraflı Ateşkesten ,Türk ırk devletinin anladığı ve yanıtı maalesef bu olmaktadır. Bu bir kısır döngüdür. PKK ve Kürt hareketi artık bu kısır döngüden kurtulmalıdır.Bizim Kürtler olarak,Türk ırk devletinden

Devletin beslemesi Aydın, Yazar ve Liberal- Demokratlarından, Türk ırk rejim yanaşması Kürtlerinden kurtulmamız ve bağımsız harket etmemiz şart olmaktadır. Biz bunlardan kurtulmadıkça ; dağda Asker, şehirlerde

Fetullahçı – AKP’li polisler vurmaya devam ederken, Türk medyasında yer alan Kürt-Türk yazar ve sahte aydınlarıda beyinlerimize, hafızamıza vurmaya devam ederler. Bu temelde artık “Kürdistan Bağımsızlık” düşünün yeniden Kürtler tarafından temsili ve işlevselliği kaçınılmaz olarak önümüzde durmaktadır. “Kürdistan Bağımsız-

lık” düşünün vaktinin geldiğini Kürt Halkı ve PKK görmelidir. Bağımsızlık istemine, KCK kendi bünyesinde yer vererek temsilini gerçekleştirmeyi ve Ulusal bütünlük içinde ele alarak, Kürdistanın geleceğinin Sömürgeci egemenlik dışında, doğru alternatiflere olanak tanıyarak gelişmesinin yolu açılmalıdır. Kürt Halkı bu tarihi fırsatı değerlendirerek ,Modern Soykırımdan kurtularak özgür gelişimini gerçekleştirebilir. Kürtler artık düşlerinin gerçekleşmesinin yollarını yaşamsallaştırıp, pratikleşmenin içine girmelidir. Bağımsızlık ve Özgürlük herkesten çok Kürt Halkının hakkıdır ve bu hakkını sonuna kadar kullanma iradesini her alanda gösterecektir.

Kürtlere zehir edilen bu Bayramda, kimsenin Bayramını kutlamak içimden gelmediği için üzgünüm. Özgür Kürdistan’da Bayramlaşma dileğimle ….

Naki BEKTAŞ

binbogali64@hotmail.com

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s