Demirtaş: Boykot tarihi zafer elde etti

Demirtaş: Boykot tarihi zafer elde etti
ANF21:50 / 12 Eylül 2010 AMED – Referandum sonuçlarını değerlendiren DTP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Kürt halkının ‘boykot’ tavrı ile demokrasi dersi verdiğini belirterek, yeni bir Anayasa çalışmasının başlatılması gerektiğini söyledi. Demirtaş, “Boykot Kürt halkı için tarihi bir zaferdir. Evet ve ‘hayır’cıların işi bitmiştir ama boykotçuların işi bitmemiştir” dedi.

Referandum sonuçlarının açıklanmasının ardından BDP Diyarbakır İl binası önünde bir araya gelen binlerce kişi bölgede ‘Boykot’un yüksek oranda çıkmasını havai fişeklerle kutladı. BDP İl binasına dev KCK bayrağı asılırken, binlerce kişi sık sık “Bijî serok Apo”, “Yaşasın Demokratik Özerklik” ve “Selam selam İmralı’ya bin selam” sloganları attı.

Sonuçları BDP Diyarbakır İl binasından takip eden Eşbaşkanlar Selahattin Demirtaş ve Gültan Kışanak ise, sonuçların büyük oranda belli olmasından sonra, parti binasında basın toplantısı düzenledi. Referandum sonuçlarını ve Kürdistan’da büyük bir başarı elde eden ‘boykot’ tavrını değerlendiren BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Türkiye’de boykot tavrının etkili olduğunu ve bunun bugüne kadar görmezden gelinenlerin, Türkiye’de kardeşçe, eşitçe yaşamak isteyenlerin ortak tavrı olduğunu söyledi.

Demirtaş, Türkiye’de yeni bir anayasa isteyenlerin referandum sonucunda kazandığını ifade ederek, “Türkiye’de yeni bir anaya isteyenler referandumun sonucunda kazanmışlardır. Bu saatten sonra bizim beklentimiz çok zaman geçirmeden artık, bir anayasa platformunun oluşturulmasıdır. Siyasi partilerin ve sivil toplum kuruluşlarının katılımı ile yeni bir anayasanın oluşturulması gereklilik haline gelmiştir. Çıkan sonuçtan özerklik isteyenler, anadilde eğitim isteyenlerin talebi doğru okunmalıdır ” şeklinde konuştu.

‘BOYKOT TARİHİ ZAFER ELDE ETMİŞTİR’

‘Boykot’ başarısı ile Kürt halkında gelişmiş olan yenilmezlik duygusunun ülkenin her tarafını sardığının bir kez daha görüldüğünü ifade eden Demirtaş, “Karşımızdaki güç ne kadar amansız olursa olsun, elindeki imkanlar ne kadar olursa olsun halkın yüreği halkın iradesi kazanmıştır. Boykot Kürt halkı için tarihi bir zaferdir. En son 29 Martla gelen zaferle değerlendirildiğinde Kürt halkı artık siyasi iradedir. Bundan sonra Hükümetin tavrı önemlidir” diye kaydetti.

AKP’nin bundan sonraki tavrının nasıl olması gerektiği yönündeki soruları da cevaplandıran Demirtaş, “En son 29 Mart’ı değerlendirirsek çok umutlu olmaya gerek yok. AKP’nin anlayışı ve zihniyeti demokrasi anlayışına gerçek bir saygısı yoktur. Bütün hesabı kendi iktidarını var olan statükonun yerine kendi statükosunu koymaktır. AKP 29 Mart gibi bir operasyon hesabı daha düşünürse, bilsin ki Kürt halkının artık tahammülü kalmamıştır. 29 Mart’tan sonra AKP siyasi operasyonlar yapmıştır. Yeniden siyasi, askeri operasyonlar yapabilir. AKP bu şekilde yaklaşarak herhangi bir kazanım elde edemiyor. ‘Boykot’ zaferi ile bir kez daha görüldü ki, AKP ve Türkiye Cumhuriyeti hükümetleri sadece ve sadece Kürt halkı nezdinde kendi meşruiyetlerini yitiriyor. Kürt halkı her seferinde AKP’nin baskı politikalarına karşı siyasi hamlelere cevap veriyor” diye kaydetti.

‘BİZE ÖZÜR BORÇLARI VAR’

Hiç kimsenin tahmin etmediği, bir boykot gücünün ortaya çıktığını da vurgulayan Demitaş, “İşte ‘Boykot Kürt halkına ihanettir’, ‘Kürt halkı başka düşünüyor’ ve ‘Kürt halkı bu defa evet cevabı verecek’ gibi binlerce hikâye dinledik. Görüldü ki Kürt halkı politik bir halk ve özgürlük talebi konusunda en siyasi tavrı koyan halktır. Şimdi o kesimlerin bize bu halka bir özür borcu vardır. Kürt halkı daha çok özgürlük ve Türkiye demokrasi mücadelesinin lokomotifi olarak boykot tavrını ortaya koymuştur. Boykot olmasaydı bugün yeni Anayasa tartışılmayacaktı. Hayırcıların işi bitmiştir evet diyenlerin işi bitmiştir ama boykot diyenlerin işi bitmemiştir” diye konuştu.

‘BOYKOT DEMOKRASİYE GÜÇ KATMIŞTIR’

BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak ise Diyarbakır’ın, demokrasinin ve halkın özgür iradesi olduğunu belirtti.

Yaşanan referandum sürecinde 3 cephenin olduğunu hatırlatan Kışanak, “Bunlardan biri 12 Eylül’ün ömrünü uzatanlar, diğeri 12 Eylül’ün devamını isteyenler ve en önemli olanı yani demokrasiden yana olan ‘Boykotçular’dır” dedi. BDP’nin tüm çarpıtmalara, yalanlara ve kara propagandalara rağmen siyasi iradesi ile ayakta durmasını bildiğini belirtti. Boykot, tavrının “Demokratik Özerklik” ve anadilde eğitimi isteyenlerin ortak tavrı olduğunu ifade eden Kışanak “Bu taleplerin arkasında büyük ve güçlü bir halk desteği var. Artık bunu herkes görmelidir” dedi. Boykot tavrının yarından sonra Türkiye’de yeni ve eşitlikçi bir anayasa yapma sürecini başlattığını sözlerine ekleyen Kışanak, “Boykot tavrımız umarız ki diyalog ve müzakereye vesile olur” dedi.

ANF NEWS AGENCY

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s