Kürdistan’da ‘boykot’ hakim

AKP hükümeti tarafından hazırlanan Anayasa değişikliği paketinin oylandığı referandumda oy verme işlemleri devam ederken, Diyarbakır, Mardin, Şırnak, Hakkari, Urfa, Siirt ve Dersim gibi bölge illerinde sandıkların kurulduğu okulların önü boş kalırken, kent merkezlerinde büyük bir sessizlik hakim. Hakkari ve birçok ilçesinde şu ana kadar polisler dışında oy kullanan olmadı.

DİYARBAKIR

Anayasa değişikliği için oy verme işlemlerinin saat 07.00’da başladığı Diyarbakır’da sandıkların kurulduğu okullara sadece polis ve sandık görevlileri gitti. İl genelinde 846 bin 512 seçmen için 2 bin 758 sandık kurulurken, kent merkezinde caddeler, sokaklar ve okul önleri çok sakin. Merkez Yenişehir İlçesi’nde bulunan ve oy verme işlemlerinin görüldüğü Fatih Lisesi’nde tek bir seçmenin dahi olmaması dikkat çekti. Kentin bütün kavşaklarında polisler tarafından kuşatılırken, TOMA araçlar kavşaklarda ve oy kullanma işlemlerinin yapıldığı merkezlere yakın yerlerde konumlandırılması dikkat çekti. Oy verme merkezlerleri arasında gezici polis ekipleri kuruldu. Adeta sessiz ve terk edilmiş bir şehir görünümünde olan kentte polislerin havadan helikopterler ile çekim yapması ise dikkat çekiyor.

Bazı görevliler, seçmenlerin tercihlerini belirledikleri oy kullanma kabinine girmesi dikkat çekerken, seçmenlerle tercih kabinine giren görevliler gazetecileri görünce “Yardımcı oluyordum” diye savunma yapması gözlerden kaçmadı. Bazı okullarda yasak olmasına rağmen okullarda görev yapan polislerin seçmenlerin oy kullandığı sandıkların başında bulunmaları dikkat çeken başka bir nokta oldu. Yenişehir İlçesi’nde bulunan Diyarbakır Anadolu Lisesi’nde resmi giyimli bir polis oy kullanama yeri olmadığı halde oy kullandığı belirtilirken, sandık görevlileri polis hakkında tutanak tuttu.

Esnafın hala kepenk açmadığı kette, 7 bin 650 güvenlik görevlisi görev yaparken, kentte sessizlik sürüyor.

BİSMİL

Diyarbakır’ın Bismil İlçesi’nde, anayasa değişikliği için yapılan halk oylamasında okul çevreleri ve sokaklar boş kaldı. Büyük bir sessizliğin hakim olduğu ilçede, sokaklarda ve okul önlerinde sadece polisler göze çarpıyor. Dışarı çıkan halkın çoğu alışveriş yaparken, “Sandığa gitmeyecek misiniz?” sorusuna ‘Bizi tanımayan bir yasayı bizde tanımıyoruz” diyerek boykot edeceklerini söyledi.

DİCLE

Diyarbakır’ın Dicle İlçesi’nde de sandıklar kuruldu ancak sandığa şimdiye kadar giden olmadı. Sandık görevlileri okulların penceresinden oy kullanmak için gelecek seçmeni beklerken, okul çevrelerinde polisler yoğun önlemleri alındı. Okula gelenleri kamerayla çeken polis ile Belediye Başkanı Mustafa Uyguner arasında tartışma çıktı. İlçede bulunan tüm kahveler polis tarafından kapatılırken, ilçede gerginlik hakim.

ÇİNAR

Çınar’da referandum sabahı sokaklar bomboş, okullara oy kullanmak için gidiş gelişler neredeyse yok denecek kadar az. Okullarda sadece görevliler oturmuş beklerken, saat 9.00 kadar sandıklar boş bir durumda. Buyruksu (Bekoyasen) köyünde gelmeyenler yerine oy kullanmak isteyenler ile BDP’li görevli arasında tartışma yaşandı. Buyruksu’da görevli olan BDP’li Ekrem Aslan şiddete maruz kaldı. Yılarca köyünde ise kadınları sandık başına götürmeyen kişiler, eşleri yerine oy kullanmak isterken BDP’li görevliler ile tartıştı. Yeşiltaş köyünde ise insanlar sandıkta yönlendirilirken, BDP’liler uygulamaya tepki gösterdi.

Diyarbakır’ın Eğil İlçesi’ne bağlı Kırkkuyu Köyü’nde sandığa gitmek isteyemeyen Vehbi Ayyıldız adlı vatandaşın, köyün muhtarı Adnan Ayyıldız tarafından sandığa gitmemesi durumunda kendisine verilen kömürün bundan sonra verilmeyeceği yönünde tehditde bulunduğu iddia edildi.

Diyarbakır’ın Silvan ve Lice ilçelerinde de oy verme işlemleri başlarken, oy işlemlerinin yapıldığı okul çevrelerinde polis dışında kimsenin görülmemesi dikkat çekti.

MARDİN

Mardin ve ilçelerinde referandumda oy verme işlemleri başladı. Oy verilecek olan okulların önleri boş kalırken, halk referandumu boykot ediyor. Oy verme işleminin yapıldığı yerlerde polisler güvenlik önlemleri aldı. Mardin’in Nusaybin, Kızıltepe, Mazıdağı ve Derik ilçelerinde ise halk sokağa çıkmaması üzerinde ilçeler sessizliğe büründü. İlçelerde esnaflar da referandumu protesto ederek, kepenklerini açmadı.

SİİRT

Siirt’te de anayasa referandumu için oy verme işlemleri yoğun güvenlik önlemleri altında başladı. “Polis kenti” görünümüne giren kenttin çarşı merkezinde bulunan ana caddelerin köşe başlarında panzerler, özel tim ve çevik kuvvet polisleri nöbet tutuyor. Ulus, Çakmak, Alan, Afetevler, Cokbayır, Sakarya, Çal mahallerinde bulunan oy verme işleminin yapıldığı okulların bahçelerine panzer ve 30 kişilik çevik kuvvet polisi ile alınan güvenlik önlemleri göze çarpıyor.

KURTALAN

Siirt’tin Kurtalan İlçesi’nde de başlayan oy verme işlemlerinde ilçe sakinleri ilgi göstermedi. Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı ilçede, oy kullanılan okul bahçeleri boş kalırken, esnafın büyük bir bölümü kepenk açmadı.

Eruh İlçesi’ne bağlı Dağdüşü (Serxete) köyünde sandık başına gitmeyen vatandaşların yerine sandık başında oturan köy muhtarı Abdullah Nas’ın, köylülerin yerine oy kullandığı iddia edildi.

URFA

Urfa’da Merkezi noktalara, özelikle Atatürk bulvarının üzerine çok sayıda çevik kuvvet polisi yerleştirildi. Oy kullanılan her okulun bahçesine 10 civarında polis yerleştirildi. Yenişehir İlköğretim Okulu’nda görevli polislerin, seçmen kağıdı o okulu göstermediği halde görevli olduğu okulda oy kullandığı bildirildi. Şair Nabi İlköğretim okulunda 2144 ve 2143 nolu sandık kurul başkanları BDP’nin tayin ettiği müşahitleri sandıkların bulunduğu sınıfın dışına çıkardı. Özelikle 2144 nolu sandık kurul başkanı BDP il başkan yardımcısı Av. Bekir Benek’in kanunu hatırlatmasına rağmen “Ben militanım ve BDP’lileri buraya sokmam” söylemi dikkat çekti. Bu arada hemen hemen tüm sandıklarda BDP’li müşahitlere sıkıntı çıkarıldığı öğrenildi. Sandıklardan görüntü almak isteyen bir basın mensubuna ise polis müdahalede bulunarak, “Bazı basın çalışanlarının tehdit amaçlı çekim yapacağı duyumunu aldık. Bu yüzden sıkıntı çıkardık” demesi dikkat çekti.

Merkeze bağlı köylerden ise çok sayıda yerine oy kullanma ve açık oy kullanma gibi kanun dışı bilgiler geliyor.

CEYLANPINAR

Urfa’nın Ceylanpınar İlçesi’nde, sabahın erken saatlerinde başlayan oy kullanma işleminde okullarda alınan güvenlik önlemleri dikkat çekerken, ilçenin sokaklarında panzerler tur atıyor. Alınan bilgilere göre ilçeye bağlı Eynsêreçk (Saraççeşme) köyünde köy muhtarı Orhan Kılıç’ın toplu oy kullanmak istemesi sandık görevlileri tarafından engellendi. Sonrasında yaşanan olaylarda Aslan Kılıç adlı kişi yaralandı. Köydeki kavga askerlerin müdahalesi ile son buldu. İlçe merkezinde bulunan sandıklarda seçmenin tamamına yakınının sandığa gitmediği gözlenirken, iş yerlerinin büyük çoğunluğunun kapalı olduğu gözlemlendi.

Ceylanpınar ilçesi Yeşiltepe (Ebês) köyünde korucular sandıklara gelerek toplu ve başkasının yerine oy kullanmaya başladı. BDP’li sandık müşahidi Emrullah Özgün’ün haber vermesi üzerine, il genel meclis üyesi Abdurrahim Demir ve partinin ilçe yöneticisi Cemil Tuncer köye gitti. Köye gelenler sandık başına giderek koruculara kanunu hatırlatıp, başkasının yerine oy kullanmamalarını istedi. Bunun üzerine müşahit ve gelenlere saldıran korucular, 3 kişiyi de yaraladı.

VİRANŞEHİR

Urfa’nın Viranşehir İlçesi’nde, ilçe merkezinde 118, köylerde 154 sandık kuruldu. Diğer yerlerdeki güvenlik önlemleri Viranşehir’de de alınmış durumda. Viranşehir’de de esnafın dükkanlarını açmadığı ve kimsenin sokağa çıkmadığı gözlendi. Okullarda kurulan sandıklarda polis ve sandık görevlilerinin haricinde kimse bulunmuyor. Viranşehir’in kırsal bölgelerinde kanun dışı oy kullanmanın yaşandığı gelen bilgiler arasında. Nasır köyünde sandığa gelen kişilerin tüm ailesinin yerine oy kullandığı tespit edildi.

SURUÇ

Suruç bir ölü kenti andırıyor. Sokakta diğer yerlerdeki kadar olmasa da ilçede polis araçları tur atıyor. İlçede esnaf dükkanını açmadı, kimse sokağa çıkmadı. Suruç köyleri ile birlikte sandıklara gitmemeyi tercih ediyor.

Güvenlik önlemleri Urfa’nın diğer ilçelerinde de had safhaya çıkarılmış durumda. Şu an itibarı ile diğer ilçelerde sandığa gitme oranının düşük olduğu gelen bilgiler arasında. Kırsalda yaşanan sıkıntılar diğer ilçelerden de geliyor

ŞIRNAK

Şırnak bölgesinde yapılan referandum seçimleri büyük bir sessizlik içinde devam ediyor. Şırnak merkez başta olmak üzere Cizre, Silopi, İdil, Uludere ve Beytüşşebap ilçelerinde fırın ve eczaneler dışında tüm esnaf kepenk açmazken, il ve ilçelerin tüm sokakları bomboş kaldı. Sokaklarda oyun oynayan çocuklardan başka kimse dışarı çıkmazken, otogarlar da sessiz kalmış durumda. İl ve ilçelerin tümünde yoğun güvenlik önlemleri alınmış durumda. Sivil polislerin yanı sıra çevik kuvvet ekipleri de okullarda bekletiliyor. Okulların koridorlarının bomboş olması dikkat çekerken, sandık başında sandık görevlilerinden başka kimse yok. Şehir merkezlerinde de polis ekipleri sık sık devriye gezerken, belli yerlere çevik kuvvet ekipleri konumlandırılmış durumda. Tam anlamıyla Şırnak il ve ilçelerinde boykotun güçlü sesi hissedilirken, bütün yerleşim merkezleri adeta hayalet şehirlere dönmüş durumda.

ULUDERE

Uludere ilçesine bağlı Şenoba beldesinde AKP’li Belediye Başkanı Sabri Babat halka “Oy kullanmazsanız kaymakam demiş yeşil kartlarını iptal ederim” tehdidinde bulunduğu iddia edildi. Şenoba Belediye Başkanı Sabri Babat’ın bu sabah 1015 nolu sandıkta BDP görevlisi olan Ahmet Gün adlı görevliye “Senin burada ne işin var. Seninle görüşeceğiz” diyerek tehdit ettiği iddia edildi.

BATMAN

Batman’da sabah saatleri itibariyle BDP’nin boykot kararına halkın ezici bir çoğunlukla uyduğu gözlemlenirken, polisin olağanüstü önlemleri dikkat çekiyor. Halkın sadece sandık başına gitmemekle kalmayıp sokağa da çıkmadığı Batman’da cadde ve sokaklar tek tük insanlar dışında tam bir sessizliğe bürünmüş durumda. Esnaflar kepenk açmazken, vatandaşlar da tepkilerini dışarı çıkmamakla gösteriyor. Sandık başlarında güvenlik güçlerinin aldığı yoğun önlemler insanlarda sandıklarda hile yapılacağı endişesi uyandırıyor. Birçok mahallede BDP tarafından belirlenen resmi gezici sıfatlı görevliler polisler tarafından sandıkların kurulduğu okullara yanaştırılmıyor. BDP’li görevlilerin sandıklara yanaştırılmaması nedeniyle yer yer BDP’li görevliler ile polisler arasında tartışmalar yaşandığı gözlemlendi. BDP Gurup Başkanvekilleri Ayla Akat Ata ve Bengi Yıldız ile BDP il yöneticileri sandık bölgelerini tek tek gezerek durumu yerinde incelemeye devam ediyor.

POLİSTEN ‘SANDIĞA GİDİN’ ANOSLARI

Batman merkezde halkın sandıklara gitmeyerek referandumu boykot etme kararı ilçelerinde de yankısını buluyor. Batman’ın Kozluk, Gercüş, Beşiri ilçeleri ile beldelerde de sabah saatlerinden itibaren yaşanan sessizliğin devam ettiği, halkın evlerinden çıkmayarak BDP’nin aldığı boykot kararına uyduğu yönünde bilgiler yerel kaynaklarca da doğrulanıyor.

Sason ilçe merkezinde ise bu saate kadar çarşı ve caddeye çıkmayan halk, polisler tarafından yoğun bir şekilde anons araçlarıyla oy kullanmaları yönünde çağrıda bulunması dikkat çekiyor. Yapılan anonslarda “gelin oyunuzu kullanın, her türlü güvenliğinizi sağlayacağız” şeklinde yer yer baskıya varan uygulamaların halkta tedirginlik yarattığı bildirildi. Bunun yanında özellikle Sason bağlı köylerde korucuların sabah saatlerinden itibaren köylülerin sandığa gitmesi için köylülere baskı uyguladığı ve sandıklara gidip oy kullanmanın askeri yetkililerinin talimatı olduğu yönünde tehdit edildikleri iddia edildi. Bu iddialar, bölgede ulaştığımız yerel kaynaklarca da doğrulanıyor.

DERSİM

Dersim’de referandum seçimi kepenklerin büyük bir kısmı kapalı geçerken, şehrin en işlek Palavra ve Özgürlük Meydanı günü sakin karşıladı. Okullarda güvenlik önlemleri alındığı gözlenirken, CHP kurmayları sandıkları teker teker gezdiği öğrenildi. seçim günlerinde en hararetli kentlerin başından gelen Dersim, bugün seçim havasından uzak bir günle başladı. Okullarda kurulan sandıklara tek tük insanların oy kullanıyor. Sandık görevlileri ise, Referandum seçimine ilginin az olduğunu belirtti.

HAKKARİ

Hakkari şehir merkezinde, halk evinden çıkmazken, şu ana kadar polisler dışında oy kullanan olmadı. Oy kullanılan okulların bahçesinde yoğun güvenlik önlemleri alındığı gözlenirken, il ve ilçe çarşı merkezlerinde ve köşe başlarında zırhlı araçlar, sivil ve çevik kuvvet polisleri ile özel harekat timleri bekletiliyor. BDP Hakkari Milletvekili Hamit Geylani, Belediye Başkanı Fadıl Bedirhanoğlu ve BDP İl Başkanvekili Orhan Koparan oy kullanan sandıklarda incelemeler yaptı. “Gördüğünüz gibi Hakkari sokakları ile sandıkları bomboş” diyen Geylani, “Görevlilerden aldığımız bilgilere göre, saat 10.00 itibarı ile en çok oy kullanan sandık 15 oyu bile bulamamıştır. Bunlarda Hakkari’de görev yapan güvenlik görevlileriymiş. Hakkari’nin yerlisi olarak tek bir vatandaş oy kullanmaya gelmemiştir” dedi.

ÇUKURCA

Hakkari’nin Çukurca ilçesinde de sabah saatlerinden itibaren başlayan oy kullanma işlemlerine vatandaşın katılmadığı dikkat çekti. İlçe merkezinde sadece güvenlik güçlerinin sandık başına gittiği gözlendi.

YÜKSEKOVA

Hakkari’nin Yüksekova ve Şemdinli ilçelerinde seçim sandıklarının kurulduğu okul bahçelerinde polisler dışında hiç kimse bulunmazken, resmi ve sivil polislerin ellerindeki uzun namlulu silahlar ise dikkat çekti. 182 sandığın kurulduğu Yüksekova ilçe ve köy okullarında şu ana kadar doğru düzgün kimse sandık başına gitmezken, polislerin gruplar halinde okul bahçelerinde ve önlerinde bekleyişi devam ediyor. Yeni Mahalle’de bulunan ve AKP Hakkari Milletvekili Rüstem Zeydan’ın oy kullandığı Yatılı İlköğretim Bölge Okulu’ndaki seçim sandığına da şu ana kadar kimse gitmezken, çarşı merkezinde neredeyse insan bulmak zor. Sandık görevlisi olarak atanan çok sayıda vatandaşın dahi sandık başına gitmediği ilçede çoğu okulda sandık görevlisi bulunamadığı belirtildi. BDP olası yaşanabilecek sorunlar için kriz masası oluşturdu. Yüksekova’nın Esendere Beldesi’nde ise, şu ana kadar hiç kimsenin sandık başına gitmediği ifade edildi.

ŞEMDİNLİ

Şemdinli’de de sokaklar boş iken, oy verme işlemlerinin yapıldığı noktalarda şu ana kadar herhangi bir aksiliğin yaşanmadığı bildirildi. Şemdinli’ye bağlı Derecik (Rubarok) Beldesinde ise Senar Şendul ile Rıdvan Erbek adındaki müşahitlerin kartlarına el konulduğu öğrenildi.

VAN

Van’da polisi kuşatması altında yapılan referandumda Hacibekir, Seyit Fehim Arvası, Şabaniye olmak üzere birçok mahallede bulunan okullarda şuana kadar sandık başına giden olmazken, sokaklar sessizliğe büründü. Hacibekir Mahallesi’nde oy kullanılacak okulların bahçelerinde panzerler bekletilirken, çevik kuvvet polisleri ise sokak ve caddelerde toplu olarak geziyor. Kar maskeli özel hareket timlerinin panzerlerle sokaklarda dolaştığı kentte, olağanüstü önlemler dikkat çekiyor. Bazı okullarda halen işlem dahi yapılmazken, okul önlerinde ise sadece çocukların beklemesi dikkat çekiyor. Okul önlerinde bulunan çocuklar ise polisler tarafından dağıtılıyor.

Selim Bey Mahallesi’nde ise polis BDP’li müşahitleri okullardan uzaklaştırırken, Karayolları Müdürlüğü binasında 3 müşahidin de dışarı çıkarıldığı öğrenildi. Karşıyaka, Yenimahalle, Hacıbekir gibi mahallelerde de polisin kimi kişileri polis aracıyla sandık başına getirdiği bildirildi. Bostaniçi Beldesi Gündoğdu Mahallesinde tur atan ve bundan rahatsız olan kimi vatandaşların taşladığı panzerden gaz bombaları sıkıldı. Her sokak başında otomatik silahlı sivil polisler ve kar maskeli özel harekat timleri dikkat çekerken, Gündoğdu Mahallesinde Mustafa Necati İlköğretim Okulu’nda da BDP’li müşahitler fazla diye bir kısmı dışarı çıkarıldı.

10 GÖZALTI

İskele Mahallesi’nde bulunan İskele Yatılı İlköğretim Okulu’nda (YİBO) 4 BDP’li müşahit gözaltına alındı. Servet Arslan, Şerafettin Özalp, Şaban Afak ve Ramazan Orhan isimli müşahitlerin gözaltı gerekçesi ise öğrenilemedi.

Öte yandan Yüksek Seçim Kurulu tarafından sandık görevlisi olarak görevlendirilen 5 kişi de gece yarısı evlerine yapılan baskın sonucu gözaltına alındı. Selim Bey Mahallesi’nde Tebriz Kapı Sokak’taki evlerine yapılan baskın sonucu, sandık görevlileri M. Şerif Gezici, İhsan Gezici, Tahsin Gezici, Bayram Akti ve Cevdet Akti gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemeyen 5 kişi İl Emniyet Müdürlüğü’nde tutuluyor.

Hacıbekir Mahallesi’nde Kinyaz Kartal İlköğretim Okulu önünde arabasıyla geçen Vahdettin Ertaş adındaki vatandaş da arabasında yüksek sesle Kürtçe müzik çaldığı gerekçesiyle gözaltına alındı.

ANF NEWS AGENCY

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s