Darbecilere karşı her yerde suç duyurusu

Darbecilere karşı her yerde suç duyurusu
Referandum ardından başta Kenan Evren olmak üzere 12 Eylül 1980 askeri darbesinde yer alanlara karşı İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa Diyarbakır, Batman ve İdil’de suç duyuruları yapıldı.

BATMAN’DA BDP’Lİ YILDIZ’DAN EVREN HAKKINDA SUÇ DUYURUSU

Anayasa değişikliğinin onaylanması ardından, BDP Grup Başkanvekili ve Batman milletvekili Bengi Yıldız, Kenan Evren ve darbecilerin yargılanması için Batman Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunarak, darbecilerin “Anayasal düzeni zorla değiştirme, işkence ve insanlığa karşı suç işledikleri” gerekçesiyle yargılanmalarını istedi.

Yıldız suç duyurusuna konu olayları ise dilekçesinde şöyle anlattı: “12 Eylül 1980 tarihinde Orgeneral Kenan Evren ve Kuvvet komutanlarınca yapılan askeri darbe mevcut anayasal düzenin zorla değiştirilip yerine faşist, askeri ve baskıcı bir düzenin geçirilmesine neden olmuştur. Bu dönem içinde köylerimize yapılan baskınlar, uzun süreli gözaltı ve işkenceler maddi ve manevi dünyamızda telafisi imkansız yaralar açmıştır. Köyümüzün meydanında toplatılan babamızın, amca ve dayılarımızın uğradığı insanlık dışı muameleler daha sonra yaşamımızın tamamında belirleyici bir rol oynadı. Aileden birisinin suç işlediği iddiasıyla, anne, kız kardeşimizin ve bizlerin günlerce işkenceden geçirildiği günler bu darbe ürünü uygulamalarıdır. 8 Kasım 1982 gününde Batman ili Kozluk ilçesi askerler tarafından ablukaya alındı. Başta daha 16 yaşında bulunan ben olmak üzere binlerce insan saatlerce Kozluk Lisesinin bahçesinde ayakta bekletildik. Daha sonra aç, susuz, yorgun düşmüş bir şekilde lisenin tüm derslik ve odalarına tıkıştırıldık. Nefes alacak bir ortam yoktu. 24 saat aç, susuz ve ayakta bekletildik. Tuvalet ihtiyacımızı bulunduğumuz yerde yapmak zorunda kaldık. Öyle ki bir çok oda diz boyu sidikle doldu. Sonradan öğrendiğimize göre her erkek bir silah getirme gibi bir baskı ve yükümlülük altına sokuluyordu. 1982 anayasası askerlerin ağır baskısı altında gerçekleşti. Yaşadığım Yedibölük köyünde askerlerin huzurunda açık oy ve açık tasnif şeklinde gerçekleşti.”

İDİL’DA HASİP KAPLAN SUÇ DUYUSU YAPTI

BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, 12 Eylül darbesinin sorumlularının yargılanması için İdil Hükümet Konağı’nda savcılığa suç duyurusunda bulundu. Savcılığa yaptığı suç duyurusunun ardından Hükümet Konağı önünde kısa bir açıklama yapan Kaplan, tarihi anayasa referandumunu geride bıraktıklarını ve yapılan değişiklikte geçici 15. madde ile ilgili tartışmalara dikkat çekti. Kaplan, “Ben o dönmede bu madde ile ilgili önerge verip, insanlığa karşı işlenen suçlarda zaman aşımı işlenemeyeceğinden, işlediği suçlardan yargılanması için partim adına başvuruda bulunmuştum. Ancak AKP oylarıyla ret edilmişti” dedi. “Geçici 15. madde kaldırılsa bile Erdoğan Kenan Evren’i yargılayamaz” diyen Kaplan, kendisinin de 12 Eylül’de gözaltına alındığını ve yoğun işkence gördüğünü belirtti. Kaplan, “Hala işkence izlerini taşıyorum. 1984 yılında ikinci kez gözaltına alındım, İdil, Mardin, Diyarbakır, Edirne ve İstanbul’da gözaltı süresince işkence gördüm” dedi.

Referandum sonuçlarına da değinen Kaplan, Şırnak’ta boykotun ne kadar etkili olduğunun medyanın da yardımı ile görmezden gelindiğini söyledi.

DARBENİN KORKUNÇ BİLANÇOSU

Kaplan verdiği suç duyurusu dilekçesinde 12 Eylül’de yaşananlara dikkat çekerek, “Darbenin karanlık bilançosu korkunçtur. 12 Eylül darbesinin karanlık bilançosu şöyle: 650 bin kişi gözaltına alındı. 1 milyon 683 bin kişi fişlendi. 210 bin davada 230 bin kişi yargılandı. 7 bin kişiye idam cezası istendi. 517 kişiye idam cezası verildi. 50 kişi idam edildi. 98 bin 404 kişi örgüt üyeliğinden yargılandı. 14 bin kişi yurttaşlıktan çıkarıldı. 30 bin kişi mülteci olarak yurtdışına gitti. 300 kişi kuşkulu şekilde öldü. 171 kişi işkenceden öldü. Cezaevlerinde 299 kişi öldü.14 kişi açlık grevinde öldü.16 kişi kaçarken vuruldu.95 kişi çatışmada öldü” dedi.

Kaplan, “12 Eylül askeri darbesini yapan generaller hakkında (özel hukuka ilişkin haklarımız saklı olmak kaydıyla) soruşturma açılmasını, mal varlıklarına tedbir konulmasını, askeri nişan, rütbelerin geri alınmasını, devletin sağladığı koruma hizmetlerinin kaldırılmasını, orduevlerine girişlerinin yasaklanmasını, haklarında cezai kovuşturma açılarak tutuklanmalarını, yargılanmalarını ve tecziyelerini dilerim” dedi.

DİYARBAKIR’DA HAK-PAR

HAK-PAR Genel Başkanı Bayram Bozyel, Diyarbakır Adliyesi önünde yaptığı basın açıklaması ile 12 Eylül’de yaşanan idamların ve işkencelerin faili olan darbecilerin yargılanması gerektiğini söyledi. Bozyel, “12 Eylül ruhunun teşhir edilmesi için tüm toplumsal kesimlerin bu konuda birlik olup gereken mücadeleyi sürdürmek için bir takım çalışmalarda bulunacağız” dedi. 12 Eylül darbesini yapanların yargılanmasını önleyen Anayasa’nın 15. maddesinin değiştirilmesi gerektiğini belirten Bozyel, söz konusu maddenin militarist bir ruh taşıdığını belirtti. Bozyel, yeni bir anayasa sürecinin biran önce başlatılması gerektiğini söyledi. Açıklamanın ardından HAK-PAR Genel Başkanı Bayram Bozyel ile beraberindeki partililer, Adliye binasına giderek, 12 Eylül askeri darbesinin sorumlularının yargılanması için savcılığa suç duyurusunda bulundu.

ANKARA VE İSTANBUL’DA STK’LAR

Ankara’da ise aralarında İHD Genel Merkezi, MAZLUM-DER, Yetmez Ama Evet Platformu’nun de içinde bulunduğu birçok kurum Ankara Cumhuriyet Başsavcılarına 12 Eylül darbesini gerçekleştirenlerin yargılanması için suç duyurusunda bulundu. Ankara Adliyesi önünde bir araya gelen insan hakları kurumu temsilcileri ayrı ayrı yaptıkları basın açıklamalarından sonra ellerindeki dilekçeleri savcılara teslim etti. ilk basın açıklamasını gerçekleştiren Mazlum-Der Genel Başkanı Ahmet Faruk Ünsal, 30 yıl önce tarihe geçen kara lekenin temizlenmesi için bugün burada olduklarını belirterek, içinde Kenan Evren ve Kara Kuvvetleri eski Komutanı Nurettin Ersin, Hava Kuvvetleri eski Komutanı Tahsin Şahinkaya’nın da içinde bulunduğu bakan bürokrat ve emniyet müdürünün yargılanmaları için Ankara Cumhuriyet Başsavcılarına suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.

İstanbul’da 100’e aşkın kişi Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’ne gelerek “Yetmez! Yeni anayasa istiyoruz” ve “darbeci Evren 12 Eylül’ün hesabını vereceksin” yazılı pankartlar açtı. Yapılan konuşmalar ardından, aralarında BDP milletvekili Ufuk Uras, Yazar Nihal Bengisu Karaca, Ferhat Kentel, Osman Can, Sacit Kayasu, Yasemin Çongar, Yücel Sayman ve Zeynep Tanbay’ın da bulunduğu grup adına 12 Eylül darbecileri hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunuldu. Suç duyurusu dilekçesinde Kenan Evren ile birlikte dönemin komutanları Nurettin Ersin, Tahsin Şahinkaya, Nejat Tümer, Sedat Celasun, eski komutanlardan Bedrettin Demirel, Ali Haydar Saltık, eski Başbakan Bülent Ulusu ile diğer bakan, bürokrat, vali, kaymakam, emniyet müdürü, asker, amir ve memurların yargılanması istendi.

İZMİR’DE EDP SUÇ DUYURUSU YAPTI

Eşitlik ve Demokrasi Partisi (EDP) İzmir il örgütü, Anayasa’nın geçici 15. maddesinin ortadan kalkmasıyla, darbeci General Kenan Evren’in de aralarında bulunduğu 550 kişinin yargılanması talebiyle suç duyurusunda bulundu.

İzmir Bayraklı Adliyesi önünde bir araya gelen EDP üyeleri, 12 Eylül darbecileri hakkında suç duyurusunda bulunmadan önce basın açıklaması yaptı. Açıklamayı okuyan EDP İzmir İl Başkanı Arif Ali Cangı, 12 Eylül’de yapılan referandum sonucu yeni Anayasa’nın onaylandığını hatırlatarak, “12 Eylül Anayasa’sının geçici 15. maddesi ortadan kalktı. Böylelikle; darbecilerin yargılanmasını önleyen anayasa hükmü kaldırıldı” diye konuştu.

Bu nedenle darbeyi gerçekleştiren generallerin yanı sıra darbe sırasında görev yapan vali, bakan ve emniyet müdürleri hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını açıklayan Cangı, “Suç duyurusu üzerine yapılacak soruşturma ve kovuşturmalar sonucunda 12 Eylülcülerden hesap sorulması sağlanacağı gibi, eşitlikçi, özgürlükçü ve demokratik bir düzenin kurulması yolunda önemli bir adım atılmış olacaktır” dedi. EDP üyeleri yapılan açıklamanın ardından Adliyeye girerek hazırladıkları suç duyurusu dilekçesini savcılığa sundu.

BURSA’DA GENÇ SİVİLLER

Bursa’da da “Genç Siviller”, 12 Eylül 1980 tarihinde darbe yaparak ülke yönetimine el koyan Kenan Evren ve üst düzey komutanlar hakkında duyurusunda bulundu.

ANF NEWS AGENCY

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s