Hakkârililer Cemil Çiçek’e kına gönderdi

Hakkârililer Cemil Çiçek’e kına gönderdi
BDP Hakkâri İl Örgütü, Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek’i referandumdaki oy sandığına kına dolu torba koyarak protesto etti.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, geçtiğimiz aylardaki bir konuşmasında “Nijeryalılara Türkçe öğrettik ama Hakkârililere öğretemedik” ifadelerini kullanmıştı. BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ise, Hakkâri’de düzenlenen boykot mitinginde halka, “Referandumda boş çıkan bir sandıkta Çiçek’e kına gönderin” çağrısında bulunmuştu. Bu çağrıya uyan Hakkârililer, herkesin boykot etmesi nedeniyle boş çıkan 1136 numaralı sandığın içerisine kına torbasıyla birlikte bir mektup ve halkın genelinin boykot ettiği referandum sonuçlarını posta aracılığıyla Çiçek’e gönderdi.

Basın toplantısı düzenleyen BDP Hakkâri Milletvekili Hamit Geylani de, Hakkâri’de boykot oranının rekor kırdığını hatırlattı ve 417 seçmenlik 1136 numaralı sandığa ise tek bir oy bile çıkmadığını bildirdi. Geylani, bu sandığın içerisine kına, mektup ve ildeki referandum sonuçlarını yerleştirerek bakan Çiçek’e gönderdiklerini açıkladı.

SEÇMEN SAYISI: 417, KATILIM: 0

Hakkârili BDP’lilerin Çiçek’e gönderdiği mektubu okuyan Geylani, şunları ifade etti: “Binlerce yıllık Kürt dili ve kültürünü yok sayarak, Kürtlere Türkçe’yi öğretemediniz ve bu anlayışla da öğretemeyeceksiniz. Kürtler, bu ırkçı ve asimilasyonist anlayışınıza, referandumda boş sandıkta cevap verdi. Referandumdaki sonuç Kürtlerin ‘Demokratik Özerklik’ yolundaki iradelerini yansıtmakta ve kanıtlamaktadır. Halkımızın anlamlı bir mesajı olarak; size bir torba kına ile birlikte 100’lerce sandığa örnek Hakkâri’nin 1136 numaralı sandığını ve referandum sonuçlarını yolluyoruz. Sonuç; seçmen sayısı: 417, Katılım: 0, Boykot: 417. İşte size örnek bir boş sandık. Sizlere bol kınalı günler.”

YÜZDE 95 BOYKOT

Geylani, yapılan referandum sonuçlarına göre Hakkari ve ilçelerinde yaşayanların sandık başına gitmeyerek seçimi boykot ettiklerine dikkat çekerek, halka teşekkürlerini ise, şu sözlerle sundu: “Yüzde 95 oranıyla boykot rekoru kıran ilimizde yaşayan küçük yaştaki çocuğundan 70 yaşındaki yaşlısına kadar herkesin ellerinden öper, Kürt mücadelelerine verdikleri destekten dolayı teşekkür ederim.”

Ayrıca BDP’li Hamit Geylani, Hakkâri ve ilçelerinde referandum çalışmaları yürüten 100’e yakın partilinin gözaltına alındığı bilgisini de vererek, ekledi: “Ama tüm bu antidemokratik anlayışa karşı halkımız mücadelelerine sahip çıktı. Halkımız yüzde 95 civarında boykot kararına uymuştur. Köy korucuları da tüm baskılara rağmen seçimi boykot etti. Örnek olarak Şemdinli Aktütün köyünde koruculara yapılan tüm baskılara rağmen sandığa gitmeyip seçimi boykot ettiler.”

ANF NEWS AGENCY

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s