Demirtaş: Erdoğan JİTEM’in avukatlığını yapıyor

Demirtaş: Erdoğan JİTEM’in avukatlığını yapıyor
Hakkari’de patlamanın yaşandığı yerde açıklama yapan BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, “Bu patlamayı karanlık güçler yapmıştır. Bunların Türkiye’de ismi Ergenekon bölgede ise, JİTEM’dir. Başbakan’ın çıkıp bunların avukatlığını yapıyor” dedi

Sabah saatlerinde Van’a gelen BDP Eşbaşkanları Selahattin Demirtaş ve Gülten Kışanak, DTK Eşbaşkanı Aysel Tuğluk ve BDP Grup Başkan Vekili Ayla Ata Akat, BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, Van Milletvekili Özdal Üçer, Bengi Yıldız, Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak Van Belediye Başkanı Bekir Kaya, eski parlamenter Esat Canan, Hakkari Belediye Başkanı Fadıl Bedirhanoğlu, BDP Van İl Eşbaşkanı Fevziye Şilan, Doğubayazıt Belediye Başkanı Canan Korkmaz, Iğdır Belediye Başkan Vekili Hüseyin Malk, Botnaici Belediye Başkanvekili Serkan Artın, Edremit Belediye Başkanı Abdulkerim Sayan, Patnos Belediye Başkanı Yusuf Yılmaz, BDP Genel Saymanı Salih Yıldız, İl Genel Meclis üyeleri ve bölge belediye başkanlarının da bulunduğu 100 araçlık konvoy, ilk olarak patlamanın olduğu yere gitti.

‘HABERLERİ MERKEZLER DEĞİŞTİRİYOR’

Durankaya ile Geçitli Karakolları’nın tam ortasında bulunan ve korucu kulübesinin tam cephede gördüğü noktaya BDP Heyeti durduğu sırada olaydan sonra operasyon başlatmayan askerler, patlamanın olduğu bölgeye doğru giderek, operasyon başlattıkları izlenimini vermek istedi. Feryatların yükseldiği olay yerinde patlama izleri halen tazeliğini kururken, BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, olay yerinde patlama sırasında parçalanmış bir ayakkabıyı alarak basın mensuplarına gösterdi. Demirtaş’ın ayakkabıyı basına gösterdiği sırada, olay yerinde bulunan insanlar gözyaşlarına hakim olmazken, olayda akrabasını kaybeden Meryem isimli bir kadın ağıtlar yakarak, ayakkabıyı almak istedi. Vatandaşlar kadını sakinleştirerek, arabaya bindirdi. Hükümet ve basına büyük tepkinin olduğu köyde, bazı vatandaşların basın mensuplarına saldırmak istemesi üzerine devreye giren BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, buradaki gazetecilerin işlerini yaptığını haberlerin merkezlerinde değiştirdiğini belirterek halkı, sakinleştirdi.

KORUCULARA İLGİNÇ UYARI

BDP Heyeti, olay yerinde incelemelerini yaparken, bazı köylüler ise yıllardır, olay yerinin karşısında bulunan korucu kulübesinde nöbet tutulmasına rağmen iki gün önce Geçitli Karakolu’nun koruculara artık orada nöbet tutmaması yönünde uyardığı bilgisini verdi.

İncelemelerden sonra patlamanın olduğu noktada açıklama yapan BDP Eşbaşkanı Salahattin Demirtaş, BDP olarak tek isteklerinin yaşanan olayların bütün boyutlarıyla ortaya çıkması olduğunu belirterek, hükümetten olayın faillerini ortaya çıkarmasını istedi ve şunları söyledi:

‘’Şu an acının yaşandığı noktadayız. Bütün halkımıza başsağlığın da bulunuyoruz. Ölenlere rahmet, yarılara şifalar bulunuyoruz.

Dün Ankara’da bu acı olayı duyduğumuzda da ifade ettik. Gerçekten bu topraklar yıllardır gün yüzü görmedi. Huzur görmedi. Artık yeter diyoruz.

Bu kanı durdurmak için siyasetçiler olarak samimi bir çaba içindeyiz. Ancak Hakkari’nin bu noktasında bu barış arayışları provokasyon etme adına 9 kardeşimiz katledilmiştir. Gerçekten buradaki halkımızın tepkisini taleplerini anlamayan, anlamakta zorluk çeken, bir hükümet gerçeğiyle karşı karşıyayız.

Bakın dünden beri hükümet ve devlet adına yapılan bütün açıklamalarda bölge halkının hassasiyetleri, duyguları, gözardı ediliyor. 80 yıldır bu yapılmış dünde bu yapılmaktadır. Sanki bu bölgede bu provokasyonlara kurban giden bu halkın düşünceleri hiçbir anlam ifade etmiyor, burada söylenenler burada yaşanan olayın gerçekliğiyle ilgili hiçbir anlam iade etmiyor. Ama Genelkurmay Başkanı rahatlıkla olayları manipüle edebiliyor.

PATLAMANIN İSMİ JİTEM’DİR

Bu bölgede yaşayan insanlarımız, burada yaşanan her türlü olayı yakından bilirler. Bölgeye hakimdirler. Burada tek bir mermi patlasa, tek bir kuş uçsa buranın insanın nereden geldiği nereye gittiğini bilirler. Bu yüzden bölgenin hassasiyetlerine, düşüncelerine kulaklarını kapatıp, bu örgüt tarafından yapılmış diyip, üzerine kapatan bir hükümet bu ülkede meşruyetini kaybetmiş bir hükümettir.

Bizim derdimiz bu olayda PKK’yı aklamak değildir. Kesinlikle BDP’nin çabası bu değildir. Eğer bu olay PKK tarafından yapılmış olsaydı. Bu acıyı gene hissedecektik. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Ama bu bir kontra faaliyettir. JİTEM vari bir faaliyettir. Daha ilerlisi Türkiye bilsin diye, Ergenekon dedik. Bölgedeki ismi ise JİTEM’dir.

Başbakan’ın çıkıp bunların avukatlığını yapıyor. Ne yazık ki; Sayın Başbakan dün çıkıp onların avukatlığını yapmıştır. Başbakan’ın elinde ne bilgi var, gelip bölge insanını dinlesin bakayım. Bizim arayışımız şudur. Burada birileri barış çabalarını provoke etmiştir. Bunlar ortaya çıksın. Bu güne kadar kimler barışı engelliyor. Kimler savaş istiyor anlaşılsın.

Burada patlayan bombanın, mayını patlatanların bulunması devlet için birkaç saatlik iştir. Bunu yapanları burada ellerini kollarını sallayarak, çıkması mümkün değildir. Yakalanmadan çıkmak imkansızdır. Bunu bölge halkı da güvenlik görevlileri de iyi biliyor. Bunu yapan kimse ortaya çıksın.

‘HALKI ASLA İNANDIRAMAZLAR’

akkari’yi bilmeyenler bu bölgeye bilmeyenler genelkurmay ve başbakan açıklamalarına kanabilirler. İstanbul’daki Ankara’dakiler kanabilirler, ama buradaki halkı asla inandıramazlar.

Başbakan gelip burada o açıklamayı yapsın. Gelip bu çukurun önünde kimin yaptığını açıklasın. Birileri barış sürecini provoke etmek istiyor. Başbakan ise buna ‘hayır’ diyor. Bunlar savaş istiyor. Bizde savaşacağız demeye getiriyor. Ne söylediğini farkında değildir. Biz sayın başbakanı acının yaşandığı yerden sesleniyoruz yeter artık diyoruz; bu acıları ve savaşı durdurulalım. Bu savaşı durduralım ki; bu provokasyonlar dursun. Artık insanlar çocuklar katledilmesin.

Başbakan’ın sert üslubuna rağmen burada tekrar sesleniyoruz. Barış hatırına çağrı yapıyoruz. Gelin barış ve kardeşliği geliştirelim.’’

TUĞLUK: HALK KATİLLERİ BİLİYOR

Demirtaş’ın açıklamasından sonra BDP konvoyu Geçitli Köyü’ne gitti. Köyde bulunan taziye çadırında BDP’liler alkış ve “PKK halktır halk burada”, “Katil Erdoğan”, “Biji Serok Apo” sloganlarıyla karşıladı.

Yapılan karşılamadan sonra PKK lideri Abdullah Öcalan’ın posterleri ile PKK filamanlarıyla donatılan çadırda konuşan DTK Eşbaşkanı Aysel Tuğluk, yaşanan olayda yaşamını yitirenlere başsağlığında bulunarak, “Yaşanan bu olay derhal açığa çıkarılmalıdır. Geçmişte de bu olaylar sık yaşandı. Bu olay PKK tarafından yapılmış bir olay değildir. Bu olay özel savaş çeteleri tarafından gerçekleştirilmiştir. Biz bu katilleri iyi tanıyoruz. Bu halk bu katilleri iyi tanıyor. Bu halk sahipsiz değildir. Sahipleri vardır. Halkımızın yanındayız. Bu saldırılara karşı meşru direnme hakkımızı kullanacağız. Özel savaş güçleri bu eylemle bir mesaj veriyor. Çocukta olsa gençte olsa biz sizi öldürürüz. diyor. Biz bu katliamlara karşı boynumuzu bükmeyeceğiz. Meşru direnme hakkımızı kullanacağız” dedi. Patlamanın 20 Eylül’den önce gelmesinin düşündürücü olduğunu da belirten Tuğluk, yetkililerden olayın kısa sürede ortaya çıkarılmasını istedi.

ANF NEWS AGENCY

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s