Murat Batgi ve kültürel koruculuk meselesi

Uzun yıllar MKM çatısı altında tiyatro çalışmalarını sürdüren stand upçu Murat Batgi, namı diğer Miraz Batgi, TRT6 ile bir dizi projesi konusunda anlaşmaya vardı. Batgi’nin senaryosunu yazdığı ve yönettiği dizinin çekimlerine başlandığı öğrenildi. Oysa Batgi, anlaştığı TRT6’yı ‘kültürel koruculuk’ yapmakla suçlamaıştı.

Kürt açılımı tartışmaların hemen ardından başbakanın açılışını yaptığı TRT6, özellikle bölge illerindeki izlenme silikliğini gidermek üzere yeni arayışlara girdi. Kürtçe dizi için çalışmalara başlayan kanal, bir dönem Kürtlerin ‘Cem Yılmaz’ı olarak konuşulan Murat Batgi ile anlaştı. Batgi’nin Osman Xunav ile birlikte projeyi üstlendiği öğrenildi.

Uzun süredir kanala iş yapan dublaj şirketleriyle çalıştığı bilinen ancak bunu ret eden Batgi’nin dizide yer almaları için İstanbul ve bölge illerindeki bazı tiyatro oyuncularıyla da görüştüğü konuşuluyor. Kanalda bir süre sonra ekrana gelecek olan ‘Cîran Cîran’ dizinin senaryosunu üstlenen, oynayan ve yöneten Batgi, MKM’li sanatçıların kanal açtığı tarihlerde yaptığı basın açıklamasını okumuştu. O dönem Batgi TRT 6 çalışanlarını ‘kültürel korucu’ olmakla suçlamıştı.

Milletvekili Sebahat Tuncel, il yöneticileri, MKM’li tüm sanatçılar ve çok sayıda kişinin katılımıyla 2 Ocak 2009 tarihinde Galatasaray lisesi önünde yapılan ve Batgi’nin okuduğu metinden bazı başlıklar şu şekilde:

* Bir taraftan Kürt dili, kimliği ve kültürü üzerinde akıl almaz baskı ve yasaklamalar uygulanmaya devam edecek, binlerce yıllık bölge, şehir, ilçe ve sokak isimlerini yasaklayıp Türkçeleştireceksiniz. Kürtçe isimlere tahammül edemeyip yasaklayacaksınız. Bir taraftan da Kürtçe TV açıyoruz, izleyin diyeceksiniz. Bir taraftan, görkemli bir demokratik direniş ile büyük bedeller ile yaratılmış Kürt kimliği, kültürü ve onun örgütlü kurumlarını hedefleyip baskı, yasaklama ve neredeyse günlük kapatmalarını rutin bir yönelim kültürü haline getireceksiniz, bir taraftan da yasakladığın şeyi sözüm ona kendin uygulayacaksın. Kürt sanatçıları ve aydınları olarak toplumsal barışa hizmet etmeyeceğine inandığımız bu projeye elbette şüpheyle bakacağız ve orada çalışmayı ret edeceğiz. Çünkü bizce bu projede cevabı olmayan birçok soru var

* Meclis tutanaklarında bilinmeyen bir dil olarak lanse edilen Kürt dili, bu TV sayesinde nasıl bilinir hale getirilecek? Bu açılımın zamanlaması itibari ile önümüzdeki yerel seçimlerle bir ilişkisi var mıdır? Ve en önemlisi ‘Aynı gökyüzünün altındayız’ diyorsunuz. O gökyüzünden üzerimize bombalar yağmaya devam edecek mi? Yoksa Saddam gibi bir taraftan yeni Halepçeler yaratıp diğer taraftan bunu Kürtçe şarkılarla mı karşılayacaksınız?

* Kürt dili ve kültürü adına kimin neyi nasıl temsil edeceği ve kimler aracılığıyla temsil edeceğinin kapalı kapılar ardında belirlenmesin, bu temsil anlayışının askeri ve siyasi alandaki koruculuk politikasının kültürel koruculuğa uyarlanmak istenen halidir,

* Bizce ulaşılmak istenen sonuç şimdiden fiyaskodur. Ayrıca vurgulamak gerekir ki bu yaklaşım ve tutum siyaseten pragmatist gayri-ahlaki bir yaklaşımdır. Kürt halkını ve genelde bir toplumu yanıltma, örgütlü, özgürlük bilinci ve iradesini hala yok sayma, yani inkarda ısrarcı olmadır. Biz Kürt sanatçılar olarak, üzerimizde bu kadar baskı varken, anadilimiz, kimliğimiz ve kültürümüzü geliştirme, açığa çıkarıp halkımıza ve insanlıkla paylaşma yönünde bunca yasal engel ve baskı mekanizmaları hala dururken, kurumlarımız ve bizler üzerinde sayısız soruşturmalar hala devam ederken, devletin Kürtçe Tv girişimini hukuksal ve ahlaki olarak samimiyetten, inandırıcılıktan uzak görüyoruz. Hiçbir biçimde bu çalışma içinde olamayacağımızı, destek sunmayacağımızı ifade ediyoruz. Kendisini Kürt halkının sanatçıları ve dostları olarak gören aydın ve sanatçılardan da özce ifade etmeye çalıştığımız hassasiyetlerimizi anlamaya ve paylaşmaya davet ediyoruz. TRT 6 barışın müjdecisi olmalıydı, topyekun savaşın bir parçası değil. TRT 6 halkların kardeşliğinin hiç bitmeyen sesi olmalıydı, günlük politikaların değil. TRT 6 hümanizmin sesi olmalıydı, militarizmin yedek gücü değil.

11.10.2010
ANF NEWS AGENCY

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s