RAF Der Baader Meinhof Komplex izleyin

Filmi buradan izleyebilirsiniz68 isyanın Avrupasında devrimci söylemlerin yavaş yavaş hissedildiği yıllar! Ve RAF doğuyor. RAF yani Kızıl Ordu Fraksiyonu… Anti-kapitalist, anti-faşist, anti-sömürgeci hareketin Avrupa gençleri arasında vücut bulmasıyla birlikte kıtanın heryanında örgütler çıkıyor. İspanya, İtalya, Fransa başta olmak üzere Avrupa’da sosyalist ideallerin peşinden koşan genç komünistler “Atina sokaklarındaki at sinekleri” gibi Avrupalıları uyandırmaya çalışıyor.

Film, RAF(Kızıl Ordu Fraksiyonu)’nun ilk ortaya çıkışından Baader – Meinhof grubunun tutsak alınışına kadar hızlı, sürükleyeci ve sarsıcı bir görüntüyle devam ediyor. RAF’ı ortaya çıkaran ilk eylemliklerden biri olan İran şahı protestosunun sarsıcı görüntüleri etkileyici. O protesto gösterisinden sonra RAF kendini sermaye sınıfına karşı mücadeleyi örgütlemeye başlıyor. Ulrike Meinhof ve Andreas Baader önderliğinde hareket eden RAF anlatan film RAF’ın yaptığı tüm eylemlikleri mercek altına alıyor. RAF’ın önderliklerinin tutsak düşmesiyle birlikte radikal eylemlikler arttıkça. Tutsak düşen RAF liderlerin tecritleri ağırlaşıyor. Andreas ve Meinhof grubunun ayrı ayrı odalarda tam bir tecrit halinde olması, tutsakların ruh hallerini sarsıyor. Filmde özellikle cezaevlerindeki sahneleri dikkatle izlemenizi tavsiye ediyoruz. Özellikle beyaz ölüm dedikleri tecrit sahneleri çok sarsıcı. Zaten Meinhof daha sonra ciddi anlamda psikolojik sarsıntı geçirmesi ve mahkeme sürecinde RAF‘a olan “ihaneti(!)” Andreası öfkelendiriyor. Filmde Meinhof’un ölüm durumu tamamiyle objektif olarak verilmiş, tabi ki Andreas ve arkadaşları bunun kesinlike intihar olmadığında ısrarcılar.

Aynı zamanda 3-4 kuşak örgütlenmeleri olan RAF’ın neredeyse tek amacı, içerideki yoldaşlarını kurtarmak. Büyükelçi baskınları, devlet kurumlarına yönelik saldırılar, uçak kaçırmalar, bombalamalar, savcı öldürmeler vs vs… Neredeyse tek amaçlarının yoldaşlarını kurtarmak olduğunu görüyoruz… Fakat hiçbir şekilde yoldaşlarını kurtaramazlar. Bir süre sonra RAF üyeleri tecrit edildikleri hapishanede katledilirler. Almanya’da bu olayla ilgili yapılan tüm araştırmalardan bir sonuç çıkmaz.

Film önerisi ve açıklama yazısı için Seqo’ya teşekkürler…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s