Avrupa basını: PKK barıştaki ısrarını ispatladı

Avrupa basını: PKK barıştaki ısrarını ispatladı

ANF09:11 / 02 Kasım 2010 BERLİN – KCK Yürütme Konseyi’nin eylemsizlik sürecini 2011 genel seçimlerine kadar uzatmasının dış basında yankı yaptı. Taksim’deki bombalı saldırıyla birlikte eylemsizlik kararının daha çok önem kazandığını dikkat çeken Avrupa basını, “PKK barıştaki ısrarını ispatladı ve şimdi bir kez daha hükümete şans verdi” dedi.

KCK Yürütme Konseyi’nin eylemsizlik kararını uzatıp uzatmayacağı konusu Avrupa basını tarafından da yakında izleniyordu. Dün öğleden sonra eylemsizlik kararının yaklaşık 8 ay daha uzatılması ve PKK’nin Taksim’deki bombalı saldırı üstlenmediğini açıklaması, Almanya, Avusturya ve İsviçre gazete ile ajanslarda geniş yer buldu.

ALMANYA: Ülkedeki yüksek tirajlı gazetelerden Tageszeitung gazetesi, Pazar günü İstanbul’da patlayan bombayla dikkatlerin eylemsizlik süresine çevrildiğini yazdı. PKK’nin yaptığı iki açıklamaya kamuoyunu rahatlattığına dikkat çeken gazete “Kürt gerilla hareketi PKK, patlamayı üstlenmemesiyle üzerindeki önyargıları da yıktı” ifadesini kullandı.

Tageszeitung gazetesi PKK’nin barış yönündeki şartlarını ayrıntılı bir şekilde okuyucularına duyururken, haftalık haber dergisi Spiegel ise “Taksim’deki saldırının ardından hemen PKK suçlandı. Ancak hemen geçmeden PKK yaptığı resmi açıklamayla üzerindeki şüpheleri ortadan kaldırdı” ifadesini kullandı.

İSVİÇRE: Haber ajansları ve gazeteler, KCK’nin her iki açıklamasına dikkat çekti. Haberi geniş yayımlayan Zürcher Unterländer gazetesi “Kürt militanların ateşkes süresini 2011yazına kadar uzattığını ve İstanbul’daki intihar saldırıyla ilgilerinin olmadığını açıklaması dikkatleri yeniden bölgeye çevirdi. Zaten hiçbir dönemde olmadığı kadar şu anda çatışmaların bitirilmesi için girişimler yapılıyor” yorumunu yaptı.

“Kürt militanlar İstanbul’daki saldırıyı üstlenmedi” şeklinde habere yer veren Neue Zürcher Zeitung ise saldırının hemen ardından Türk başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Avrupa’yı ülkelerini suçlayan açıklamasına dikkat çekti. PKK’nin sivilleri hedeflemediği yönündeki açıklamasından önce Erdoğan’ın gürültü koparttığını yazan gazete İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın ise PKK konusunda mesafeli durduğunu belirtti.

AVUSTURYA: KCK’nin açıklamaları geniş yer veren Avusturya basını ise “Kürt barışının sağlanması için bir süredir devam eden girişmelerdeki en önemli adım atıldı” ifadesini kullandı. “PKK ateşkesi bir sonraki yaza kadar uzattı” başlığıyla haberi veren ülkenin en çok okunan haber portallarının başında gelen “nachrichten.at”; eylemsizlik kararını “Çatışmaların son bulması için şu anda çok güçlü girişmeler var” şeklinde yorumladı.

Benzer bir yorum Wiener Zeitung gazetesinde de yer aldı. Gazete, Batılı gözlemcilerin “PKK’ye yönelik askeri operasyonlarla onlarca yıldır süren Kürt sorunu çözülemez” şeklindeki görüşlerini aktardı. İstanbul’da yapılan “AB ve Türkiye” konulu panelde konuşan Avrupa Parlamentosu Yeşiller Grup Başkanı Rebecca Harms’ın “Azınlık haklarının verilmesi ve demokrasinin güçlendirilmesi terörle mücadelede en iyi yöntemdir” görüşüne yer veren gazete ayrıca cezaevindeki Kürt siyasetçilerinin yargılamalarına da dikkat çekti.

ANF NEWS AGENCY

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s