MİT’in Balıkçısı

MİT’in Balıkçısı
11 Kasim 2010
AHMET KAHRAMAN

Bugün niyetim, Kürdistan’ın bağrında, MHP’den sonra “takkeli” Faşizme kucak açan Bingöl fenomeni ve onun yetiştirmelerinden AKP filmcisi Mahsun Kırmızıgül’e değinmekti fakat yüzü olmamalı ki, bize ensesini gösteren MİT Balıkçısı, kısmet oldu.

TC, kendi polisi ve uluslararası polisçe aranan mafya şeflerini, kiralık katillerle cinayet işleyip, yakıp yıkarak tutunamadığı Kürdistan’da şimdi, lafzı, harcı, temeli yalan propaganda; Kürt ana ve babadan olma propagandistlerin bir öyle, bir şöyle dansıyla girmeye çabalıyor. Kürtleri dünyadan habersiz enayi yerine koyarak katilin, hırsız ve gaspçının dini, imanı varmış gibi, din üzere dümdüz gidiyorlar. “Al satarım, bal satarım, ustam ölmüş, düşmüş Kürt satarım” teranesiyle insan haysiyetinin sergilendiği satış pazarları açıyorlar.

Fırsat bu fırsattır düşüncesiyle, kendini pazarlamaya koşanlardan kimi “Kürt yazar”, kimi “Kürt aydını”, “kanat önderi”, “sivil toplum örgütü başı”, “iş adamı”, “siyasetçi” etiketini yakasına yapıştırıyor, kimileri de “müflis iş adamı…”

Bir de, “bir sen eksiktin” dedirtircesine, esrarengiz çehreye bürünüp, “Köprü altı Balıkçı’sı” kimliğiyle ortalıkta dolanıyor, “Taraf” gazetesine “haber kaynağı” oluyordu. Anlattığına göre, Kürt-Türk ikili görüşmelerinde arabulucuymuş, kendisi. Öyle bir arabulucu ki, at hırsızı gibi övüneyim derken, kendini ele veriyor. Arabulucu ama, gerilla üssüne uğramamış, İmralı adasında esir Öcalan’ı da görmemişti.

Ama gerilla gücünün teslim olma günü beklediğini söyleyerek, Kürdistan’ın ruhunu demoralize etmekle görevli bir arabulucu…

Taraf’ın röportajcısı Neşe Düzel, haklı olarak Kürt tarafıyla görüşmeyen arabulucuya, “seninki nasıl bir arabuluculuk?” diye soruyor ve kargalara bile tebessüm ettirecek, “ben devlete şu yanlış ve tehlikeli diyorum” cevabını alıyordu.

Alanla, satanın sorunu ama, devlet dediği MİT, hayalhaneden atan bu adamın kafasındaki ışıkla doğruyu, yanlışı, tehlikeyi görüyorsa eğer, vay ki, vay haline…
Balıkçı’nın yaradana sığınıp, attığına göre, Haziran seçimleri sürecinde, meydanlarda Kürt meselesine dair her şey konuşulacak, gerilla söylenenleri dinleyip, “ikna oldum, ben yanılmışım” dedikten sonra, iyi yürekli Türk devletinin affına uğrayacak, silahları getirip teslim edecek, isteyen siyaset, dileyen ticaret yaparak, Türk devletinin gül bahçesi olan koynunda mutluluğu bulup, yaşayacaktı.

İmkanım olsa, Gerilla lideri Murat Karayılan’a erişip, “dağda piknik yapmaya çıkmanıza kızan iyi huylu, yüreği şefkat dolu TC dilediğiniz yerde yaşamanıza izin çıkarıyor. MİT’in Balıkçı’sı öyle diyor” diyecektim ki, cevabı Fırat Haber Ajansı’ndan geldi.

Karayılan, Kürt halkının özgürleşme bilincinin derinleşerek geliştiğini vurgulayıp, şöyle diyordu: “Bu toplum özgürlükle buluşmadan, hiç kimse onu durduramaz.” Kürtler, en azından kimliklerini ifade edebiliyorlarsa eğer, bu gerilla gücünün sayesindedir. Bu küçücük adım, asla nihai hedef değildir. Gerilla, gücünün ortadan kalkması halinde, her şeyin eskiye dönüşeceği örnekleriyle sabit, gerçektir.

Gerilla lideri, artık Kürtlerin kulakları ardının da “kuru kalmadığını” en azından yaşadıklarıyla biliyor. Bu gerçek ve İrlanda, Bask ülkesi örneğinden yola çıkarak, “önce yap, göreyim” anlamında, Kürtlerin nihai hedefini kısacık cümle ile ifade ediyordu.

Yüzünü saklayıp, ensesini gösteren ‘Balıkçı’ya gelince, “arabulucu” değil, çürümüşlük kokan “müflis” bir “köylü kurnazı” tipolojisi olarak, ortaya çıkıyor.

Ha savaşan tarafların, bir yandan arabulucular kullanarak, görüşmeler yürütmeleri anormal mi? Hayır, ama bu Balıkçı, arabulucu değildir. Anlattıklarına bakılırsa, yakınlık kurduğu Kürtlerden aldığını, “istihbarat” adıyla “devlet” dediği MİT’e servis eden bir “ayakçı”dır. Öbür yanıyla anlattıkları, “gördüğü kurs” doğrultusunda, “soğuk savaş taktiği”yle, Kürtlerin moralini sarsma çabalı, ancak dalga boyu kısa bir zekanın kara propagandası…

akahraman61@hotmail.com
Okunma: 847

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s