Bingöl kartalı’ gerillada

Bingöl kartalı’ gerillada
Bingöl yöresine ait kartal oyunu aslında davul ve zurna eşliğinde ritmi yüksek bir şekilde oynanıyor. Ancak dağda davul zurnası olmayan gerillalar, ritim tutmak için bir bidon eşliğinde oyunu sahnelediler. Oyunu gerillaya yeni katılan Fedakâr Amed sahneledi.

Bulunduğu gerilla alanında kendisi dışında bu oyunu bilen yada izleyen çok az kimsenin olduğunu söyleyen Fedakâr Amed, “Bir eğitim arasında bu oyunu oynadım, arkadaşların moral etkinliğinde bu oyunu oynayalım şeklinde ısrar ettiler” diyor.

Enstrümansız oynamalarına rağmen gerillaların oyunu çok beğendiğini belirten Amed’e göre bunun nedeni kartal öyküsünün doğanın bir parçası olması, doğayı anlatması.

“GERİLLALAR İZLEDİĞİ İÇİN MUTLUYUM”

Gerillaya yeni bir oyun getirmenin mutluluk verici olduğuna dikkat çeken Amed “Eski arkadaşların anlattığına göre, bu oyun dağda ilk defa oynandı. Tabii ki bu çok güzel bir şey. Burada daha önce bu oyunu hiç duymamış, izlememiş bir grup arkadaşla kısa süre çalışarak sahne aldık. Buna rağmen arkadaşlar çok çabuk kavradılar” diyor.

Gerillanın halayı çok sevdiğini belirten Amed’in umudu kartal oyununun gerilla oyunları arasına girmesi. Amed, daha önce birçok defa oyunu sahnelediğini, ama bir gerilla olarak, gerillanın önünde bu oyunu oynamak bambaşka bir duygu olduğun söylüyor.

20 yıl önce oyunun Almanya’da düzenlenen folklor yarışmasına katıldığını hatırlatan gerilla Amed “Aslında Bingöl’de gözde oyunlar daha çok Delilo, Çeçen, Esmer, Xoşkê idi. Ama son yıllarda kartal oyunu Bingöl’de çok popüler oldu. Şimdilerde neredeyse her düğünde ve her etkinlikte oynanan bir oyun oldu ” diyor.

Fedakâr Amed ise oyunu ilk kez Bingöl Vali Güner Orbay İlköğretim Okulu’nda okurken tanımış. Okulun folklor grubunda yer alan Amed, arkadaşlarıyla birlikte düzenlenen folklor yarışmasında kartal oyununu sahneler.

Fedekar Amed, yıllar sonra oyunu gerillada sahneledi. 150 gerillanın büyük bir ilgiyle izlediği oyunun öyküsünü ise Amed şöyle anlatıyor: “Sonbahardır ve kuzu dönemidir. Bizim orada kaya kartalları bulunur, bu kartallar çok büyük olurlar. Kartal gelip bir kuzuyu kapar ve kendi yavrularının yanına götürür. Yavruları kuzunun etrafında dolanır, anne kartal da kuzuyu gagasıyla parçalayarak yavrularının önüne atar. Bir çoban bu olayı gözetler ve gördüklerini köylülere anlatır. İşte kartal oyunu, böyle ortaya çıkar.”

ANF NEWS AGENCY

Reklamlar

3 Comments

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s