KEMAL KILICDAROGLU KURULTAYDA KONUSTU “Lozan tapu senedimizdir”

Kılıçdaroğlu: Lozan tapu senedimizdir ANF13:00 / 18 Aralık 2010 ANKARA – CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin 15. Olağanüstü Kurultayı’nda konuşmada bir kez dahi Kürt kelimesini ağzına almazken, sorunu “yurttaşlık hukuku” çerçevesinde çözecekleri vaadinde bulundu. Kılıçdaroğlu, “Lozan tapu senedimizdir, o senetten yola çıkarak çözeceğiz. Yurttaşlık hukuku çerçevesinde, insan hakları, özgürlük, barış ve ekmek keseninde biz bu sorunu çözeceğiz” dedi.

Partisinin 15. Olağanüstü Kurultayı’nda konuşan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, AKP hükümetini sert eleştirirken, Türkiye’nin faşizme doğru gittiğini söyledi.

TÜRKİYE AĞIR AĞIR FAŞİZME GİDİYOR

Kılıçdaroğlu, “Türkiye ağır ağır faşizme doğru gidiyor. Daha önce de söyledik bunu. Tek parti iktidarına doğru gidiyor. Ben her şeyi çözdüm bir tek CHP’yi çözemedim diyor. Burayı çözemezsin sayın Başbakan burası Türkiye’nin teminatıdır. Unutmayın, hiç bir baskı, hiç bir güç bizi halka ulaşmaktan engel kılamaz. Halkla birlikte gücümüzü göstereceğiz ve bu düzeni yıkacağız” dedi.

LOZAN TAPU SENEDİMİZDİR

Uzun konuşması sırasında tek bir kez dahi Kürt kelimesini kullanmayan Kılıçdaroğlu, bu konuda şunları söyledi: “Güneydoğu sorunu çözülmüyorsa kabahat siyaset kurumundadır. Duymazalıktan gelmesi, asker ne istediyse verdik demesi, işi baştan savmaktır. Bu konuda en tutarlı, en doğru düşünceyi üreten parti CHP’dir. Baştan beri 1989’da raporumuz yazdık. Şimdi yeniliyoruz raporu. Toplumsal uzlaşmayla, kardeşçe çözeceğiz.

Cumhuriyet değerlerine sahip çıkarak yapacağız. Lozan tapu senedimizdir, o senetten yola çıkarak çözeceğiz. Yurttaşlık hukuku çerçevesinde, insan hakları, özgürlük, barış ve ekmek keseninde biz bu sorunu çözeceğiz. Türkiye’nin bin bir sorunu varsa CHP’ninde bin bir çözümü vardır.

Bu çözümleri hayata geçireceğiz. Biz Güneydoğu’ya gidip sizlere modern hapishane yapacağız demeyeceğiz birileri gibi. Güneyden de, kuzeyden de, doğudan da, batıdan da, orta anadolu’dan da oyunlar izledik. Bu renkler, bu oyunlar, bu insanlar bizim! Sorun varsa sorunu çözmek de bizim görevimizidir o zaman.

Cumhuriyetin değerlerine, yurttaş haklarına, insan haklarına sahip çıkarak demokrasi ekseninde bu sorunu çözeceğiz. Fıratın doğusu da bizim, batısı da bizim, Rojin de bizim Agop da bizim, Berivan da bizim, Hanak da bizim. Biz Türkiye Cumhuriyeti’nin yurttaşlarıyız, ulusal kurtuluş savaşını berber verdik.”

3. YOLUZ

Kılıçdaroğlu’nun kendilerini “3. Yol” olarak tanımlaması dikkat çekti: “İnançlarınıza da saygılıyız. Biz 3. yoluz! Etnik kimliğe inançlara saygılı, insan odaklı, sosyal devlete dayalı halk partisiyiz biz. Bizi kucaklayın. Etnik kimlikleri inançları sömürmüyoruz. Dertlerini çözmeye hazırız, onun için 3. yoluz. Hangi derdin varsa çözmek boynumun borcudur ama 19. yüzyıl politikalarına kimse arka çıkmasın” diye konuştu.

SOSYAL DEVLET VAADİ

Sosyal devlet vaadinde de bulunan Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu: “Anayasamızın değiştirilmesi dahi teklif edilemeyen maddelerden biri şu: ‘Demorkatik, laik, sosyal hukuk devleti’ der. Sosyal devleti kurmak CHP’nin boynunun borcudur. Sosyal devlet hiç kimsenin ötekileştirilmediği bir devlet demektir. Sosyal devlet yoksulluğun tarihe gömüldüğü devlet demektir. Sadaka dağıtan devlet değildir, Türkiye’de bütün bireylerin onurla yaşamasının anahtarı demektir.

Diyecek ki pek çok yurttaşımız, nasıl kaldıracaksınız yokulluğu. Biz aile sigortasını getireceğiz her ailenin her yurttaşın sigortası olacak: Hiçbir aile gelirsiz kalmayacak. Ona yiyecek dağıtmayacağız, her ay kadının hesabına asgari ücret kadar para yatıracağız. yoksul kadınımızın yoksulluğunu kimse bilmeyecek. Bankaya gidecek memur gibi işçi gibi hesabından parasını çekecek. Benim tek güvencem sosyal devlettir diyecek ve özgür bir yurttaş olarak sandığa gidip oyunu kullanacak.

AK Parti diyor ki siz parayı nereden bulacaksınız? Sen yolsuzluk yapanlara ihaleye fesat karıştıranlara yandaşlarına para buluyorsun. Sıra fakir fukaraya gelince, siz bu parayı nereden bulacaksınız. Biz o parayı buluruz ve yoksulun hakkını koruruz. Çünkü bi halk partisiyiz, halkın partisiyiz.”

Kılıçdaroğlu, yolsuzluklara değinerek “Bunun da sözünü veriyoruz. Bizim verilmeyecek hesabımız yok. Vatandaştan aldığımız 5 kuruşun dahi hesabını vermek bizim için onurlu bir görevdir. Siyasetin finansmanını da temizleyeceğiz. Kara parayla siyaset olmaz. Benim dışarda param varsa sizin olsun diyordu ya, senin kara parana da, haram parana da bizim ihtiyacımız yoktur!

Bu dokunulmazlıklar 21. yüzyılın Türkiye’sine yakışmıyor. Bu ayıbı kaldıracağız. Bu dokunulmazlığı, kürsü dokunulmazlığıyla sınırlandıracağız. Konuşuyorsan düşünüyorsan hay hay, ama çalıp çırpmaya son vereceğiz. Sen köşeyi dön diye değil, millete hizmet et diye millet seni vekili yaptı” şeklinde konuştu.

KORKU İMPARATORLUĞU

“Yaratılan bir korku imparatorluğu var” diyen Kılıçdaroğlu, “Bunu yıkmamız lazım” diye belirtti. Kılıçdaroğlu, “Artık korkmayın ayağa kalkın beraber yürüyelim. Sizi devlet memuru kimliğinden çıkarıp iktidarın memuru haline getiren bu düzene karşı çıkın. Başbakanın ananı da al git dediği çiftçi kardeşime sesleniyorum, sen de ayağa kalk, sen de yürekli ol” dedi.

ANF NEWS AGENCY

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s