İranlı Kürt Siyasi Tutuklular İdam Edilmesin!

İranlı Kürt Siyasi Tutuklular İdam Edilmesin! kampanyasi icin burayi tiklayinizİranlı Kürt Siyasi Tutuklular İdam Edilmesin!

[Bu kampanyada toplanan imzalar Barış ve Demokrasi Partisi tarafından İran Büyükelçiliğine ulaştırılacaktır.]

İran’da Hebibullah Letifi, Rustem Arkiya, Zeyneb Celaliyan, Enwer Rustemi, Seyd Sami Huseyni, Seyd Cemal Muhammedi, Hüseyin Xizri, Hebibullah Gulperipur, Şerko Maarfi, Mustafa Selimi Eyluyi, Muhammed Emin Aguşi, Reşîd Axkendî, Ahmed Puladxanî , Hasan Talî, Îrec Mihemedi, Muhammed Emin Abdullahi, Qadir Muhammedzade ve Eziz Muhammedzade adlı Kürt siyasi tutuklular, PJAK örgütünün üyesi oldukları ve dolayısıyla “muharebe” (Allah’a karşı düşmanlık) ettikleri suçlamasıyla idam cezasına çarptırılmış durumdalar.
Başta Uluslararası Af Örgütü olmak üzere birçok uluslararası insan hakları kuruluşu, bu kişilerin tutukluluk süreçlerinin işkencelerle geçtiğini, mahkemede savunma ve hatta bir çoğuna avukat tutma hakkı bile verilmediğini ve adil koşullarda yargılanmadıklarını belgeledi. Sözkonusu kişilerin bir kısmı, örneğin hukuk fakültesi öğrencisi olan Hebibullah Letifi ve Hüseyin Xezri, sadece sivil siyasi eylemlerinden dolayı bu suçlamayla karşılaştılar.
26 Aralık Pazar günü idam edileceği duyurulan ancak daha sonra idamı belirsiz bir güne ertelenen Hebibullah Letifi’nin 8 aile bireyi 26 Aralık akşamı yapılan ev baskınında keyfi şekilde gözaltına alındı. Daha önce bu gibi durumlarda idam mahkumlarının cezalarının gizlice infaz edildiği gözönünde bulundurulunca, sözkonusu keyfi gözaltılar Hebibullah Letifi’nin ve diğer Kürt siyasi tutsakların yakın zamanda idam edileceği kaygısını uyandırıyor.
Biz aşağıda imzası bulunanlar, bu coğrafyadaki tüm halklar için özgürce ve insanlık onuruna yakışır bir yaşam dileyen bireyler olarak, insanların siyasi düşünceleri nedeniyle idam cezasına çarptırılmasını kınıyor, adı geçen tutukluların idam cezalarının derhal kaldırılmasını ve keyfi olarak gözaltına alınan tutuklu yakınlarının serbest bırakılmasını talep ediyoruz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s