Kanuni’ye ‘muhteşem’ sansür!

Kanuni’ye ‘muhteşem’ sansür!

ANF22:45 / 26 Ocak 2011 Show Tv’de yayınlanan ve muhafazakar-milliyetçi kesimin büyük tepki gösterdiği “Muhteşem Yüzyıl” dizisinin bu akşamki bölümünde Kanuni Sultan Süleyman’ın “Kürdistan” ifadesi sansürlendi.

Başta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve AKP’li bakanlar olmak üzere milliyetçi-muhafazakar kesimden gelen tepkiler üzerine RTÜK’ün, Kanuni’nin “mahremiyeti ihlal ediliyor” gerekçesiyle uyardığı dizinin bu akşam yayımlanan bölümünde bu kez tarihi gerçekler ihlal edildi.

Kanuni Sultan Süleyman’ın, 1526’da esir Fransa Kralı Francois’e gönderdiği mektupta, kullandığı “Kürdistan” ifadesi dizide sansüre uğradı. Kanuni, hükümdarı olduğu bütün coğrafyaları sayarken, orijinal metindeki “Kürdistan” ifadesi ise sansürlendi.

Prof. Halil İnalcık’ın “Devlet-i ‘Aliyye” kitabında yer verdiği Kanuni Sultan Süleyman’ın Fransa Kralı’na 14 Ocak 1526’da yazdığı mektupta “Kürdistan” ifadesi şöyle geçiyor:

“Ben ki, sultanu’s selatin ve burhanu’l havakin tac-bahş-i husrevan-ı ruy-i zemin zillulllah fi’l-ardayn Akdeniz’in ve Karadeniz’in ve Rumeli’nin Anadolu’nun ve Karaman’ın ve Rum’un ve vilayet-i Zulkadriyye’nin ve Diyarbekr’in ve Kürdistan ve Azerbaycan’ın ve Şam’ın ve Haleb’in ve Mısır’ın ve Medine’nin ve Kudüs’ün ve külliyen diyar-ı Arab’ın ve Yemen’in ve dahi nice memleketlerin ki… sultanı ve padişahı sultan Beyazıd han oğlu sultan Selim Han oğlu Sultan Süleyman Hanım.Sen ki, França vilayetinin Kıralı Françeşkosun…”

ANF NEWS AGENCY

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s